TDC dropper hastighedsgrænsen på mobilt bredbånd

Hastigheden bliver nu den samme på alle 3G-produkterne.

Artikel top billede

Foto: Uffe Weng.

Mini, mellem, stor og ekstra stor.
 
Det er navnene på TDC's produkter for mobilt bredbånd på 3G-mobilnettet, og indtil nu har der været forskellige hastighedsgrænser.
 
Men fra i dag kører de alle med en teoretisk hastighedsgrænse på 32 megabit per sekund i download, mens forskellen nu ligger i hvor meget data, der er inkluderet.
 
"Vi vil gerne gå væk fra at tale hastighed og teknik for i stedet at snakke brugeroplevelser og fokusere mere på det," fortæller mobildirektør Johan Kirstein Brammer fra TDC.
 
Telia åbnede for nylig sit hurtigere 4G-mobilnet for 50 procent af danskerne, og i øjeblikket kører selskabet med en aggressiv introduktionspris på 199 kroner om måneden.
 
Da Telia gik ud med sin kampagnepris, vurderede aktieanalytiker Poul Ernst Jessen fra Danske Markets, at TDC måtte komme med et modspil.
 
Det er dog ikke Telia, der har presset TDC til nu at fjerne hastighedsgrænsen, lyder det fra Johan Kirstein Brammer.
 
"Vi beslutter selv, hvordan vi vil gå til markedet, og vi lægger os ikke op ad vores konkurrenter," siger han.
 
TDC åbnede 10. oktober for 4G-mobilt bredbånd i landets 10 største byer, og det er den lancering, som ifølge Johan Kirstein Brammer har fået TDC til at fjerne hastighedsgrænserne på 3G-produkterne.
 
"Det kommer naturligt nu, fordi vi har lanceret 4G, som er topproduktet i forhold til hastighederne," fortæller direktøren.
 
Mens alle TDC's 3G-produkter kører med den teoretiske hastighed 32 megabit, så hedder den teoretiske hastighed 80 megabit på TDC's 4G-produkt. 
 
Alle rører på sig
TDC tager 399 kroner for 4G-produktet, der dækker 28 procent af befolkningen, mens Telia lige nu tager 199 kroner i kampagnepris for et produkt, der dækker 50 procent.
 
"Vi har valgt at sige, at det her 4G-high end-produkt skal koste det, som det koster. Prispunktet er det samme som hos Telia, men de kører bare med halv pris i deres kampagne," fortæller han.
 
Konkurrenterne 3 og Telenor ligger heller ikke stille på markedet for mobilt bredbånd.
 
3 tilbyder lige nu "op til 32 megabit"-bredbånd inklusive en gigabyte data til 99 kroner, hvilket på specifikationssiden er helt magen til TDC's mellem-produkt.
 
Telenor sælger mobilt bredbånd med "op til 16 megabit" til 99 kroner resten af året. Her er fem gigabytes data inkluderet.

Læs mere om reglerne for markedsføring af hastigheder på mobilt bredbånd her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job