Microsoft opgraderer Office 365 - her er nyhederne

Cloud-løsningen Office 365 får en række af de funktioner, som en del af brugerne har manglet i de første fem måneder.

Artikel top billede

Læs også:

Office 365 og Google Apps: Det kan de bruges til

Fra Exchange Server til Office 365: Her er dommen

Microsoft lancerede Office 365 for fem måneder siden og lagde dengang ikke skjul på, at det var en af selskabets helt store satsninger:

"Office 365 er kulminationen på mere end tyve års erfaringer med at levere verdensklasses produktivitets-løsninger til mennesker og virksomheder i alle størrelser," lød det fra selskabet.

Her et lille halvt år senere har selskabet opgraderet cloud-løsningen, meddeles det i et blogindlæg.

Det er i alt blevet til 30 opdateringer af Office 365, hvoraf den mest markante nok er understøttelse af SharePoint Business Connectivity Services, så brugerne kan integrere direkte med lokale forretningssystemer som CRM og ERP.

Denne funktionalitet har været en af de meget efterspurgte blandt brugere og potentielle brugere af Sharepoint i skyen - og til årets Sharepoint-konference i Los Angeles lovede Microsoft da også, BCS ville blive tilføjet inden længe.

"Du kan se det som en forbindelse fra din cloud-service til alle andre data-punkter ved hjælp af webservices," forklarede Sharepoint-boss Jared Spataro til Computerworld.

Af andre nyheder kan nævnes, at Office 365 nu er understøttet bedre på Windows Phone 7.5, så man kan tilgå og redigere Sharepoint-dokumenter fra smartphonen, og at der er forbedrede muligheder for at nulstille adgangskoder for administratoren.

Endelig er Microsoft nu klar med unified communications-løsningen Lync til Mac og flere forbedringer af Office Web Apps.

Sådan går det med Office 365 i Danmark

Microsoft Danmark oplyser til Computerworld, at der nu er godt 900 danske virksomheder på Office 365 og over 100.000 brugere på henholdsvis Office 365 og BPOS.

Blandt brugerne er B&O, SuperGros, ISS, A.P. Møller, Coloplast og Konica Minolta - men langt størstedelen af brugerne er mindre virksomheder.

Microsofts største cloud-konkurrent er Google Apps, der også efterhånden begynder at vinde indpas herhjemme.

Gartner har peget på, at Microsoft og Google nu er ligeværdige konkurrenter, når det alene handler om cloud-email.

Gartner vurderer, at cloud e-mail, der i dag har tre til fire procent af det samlede marked, vil udgøre omkring 20 procent i 2016 og 55 procent i 2020.

Du kan læse mere om fordele og ulemper ved de to løsninger her.

Læs også:

Office 365 og Google Apps: Det kan de bruges til

Fra Exchange Server til Office 365: Her er dommen

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics