Microsoft opgraderer Office 365 - her er nyhederne

Cloud-løsningen Office 365 får en række af de funktioner, som en del af brugerne har manglet i de første fem måneder.

Artikel top billede

Læs også:

Office 365 og Google Apps: Det kan de bruges til

Fra Exchange Server til Office 365: Her er dommen

Microsoft lancerede Office 365 for fem måneder siden og lagde dengang ikke skjul på, at det var en af selskabets helt store satsninger:

"Office 365 er kulminationen på mere end tyve års erfaringer med at levere verdensklasses produktivitets-løsninger til mennesker og virksomheder i alle størrelser," lød det fra selskabet.

Her et lille halvt år senere har selskabet opgraderet cloud-løsningen, meddeles det i et blogindlæg.

Det er i alt blevet til 30 opdateringer af Office 365, hvoraf den mest markante nok er understøttelse af SharePoint Business Connectivity Services, så brugerne kan integrere direkte med lokale forretningssystemer som CRM og ERP.

Denne funktionalitet har været en af de meget efterspurgte blandt brugere og potentielle brugere af Sharepoint i skyen - og til årets Sharepoint-konference i Los Angeles lovede Microsoft da også, BCS ville blive tilføjet inden længe.

"Du kan se det som en forbindelse fra din cloud-service til alle andre data-punkter ved hjælp af webservices," forklarede Sharepoint-boss Jared Spataro til Computerworld.

Af andre nyheder kan nævnes, at Office 365 nu er understøttet bedre på Windows Phone 7.5, så man kan tilgå og redigere Sharepoint-dokumenter fra smartphonen, og at der er forbedrede muligheder for at nulstille adgangskoder for administratoren.

Endelig er Microsoft nu klar med unified communications-løsningen Lync til Mac og flere forbedringer af Office Web Apps.

Sådan går det med Office 365 i Danmark

Microsoft Danmark oplyser til Computerworld, at der nu er godt 900 danske virksomheder på Office 365 og over 100.000 brugere på henholdsvis Office 365 og BPOS.

Blandt brugerne er B&O, SuperGros, ISS, A.P. Møller, Coloplast og Konica Minolta - men langt størstedelen af brugerne er mindre virksomheder.

Microsofts største cloud-konkurrent er Google Apps, der også efterhånden begynder at vinde indpas herhjemme.

Gartner har peget på, at Microsoft og Google nu er ligeværdige konkurrenter, når det alene handler om cloud-email.

Gartner vurderer, at cloud e-mail, der i dag har tre til fire procent af det samlede marked, vil udgøre omkring 20 procent i 2016 og 55 procent i 2020.

Du kan læse mere om fordele og ulemper ved de to løsninger her.

Læs også:

Office 365 og Google Apps: Det kan de bruges til

Fra Exchange Server til Office 365: Her er dommen

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job