HP: Det er svært at beslutte webOS' fremtid

Hewlett-Packard vil mane enhver tvivl i jorden, når det gælder den store forvirring om, hvorvidt webOS skal leve eller dø.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Hewlett-Packards nyligt udpegede topchef, Meg Whitman, oplyser, at fremtiden for det kuldsejlede mobilstyresystem webOS, som selskabet købte sammen med Palm i 2010, vil blive besluttet inden for to uger.

Whitman siger til den franske avis Le Figaro:

"Vi vil sandsynligvis offentliggøre vores beslutning inden for de næste to uger. Dette er ikke nogen let beslutning, da fremtiden for 600 medarbejdere afhænger af den. Vi har brug for et andet styresystem."

I august offentliggjorde HP, at selskabet droppede den videre udvikling af webOS.

Samtidig opkøbte HP det engelske softwarefirma Autonomy.

Selskabet nedsatte efterfølgende prisen på HP TouchPad fra 3.500 kroner til blot 800 kroner, hvilket gjorde tablet-pc'en til en øjeblikkelig salgssucces.

Spørgsmålet er nu, om HP vil frasælge webOS, beholde software og licensere den til andre producenter, der ønsker at producere deres egne enheder eller helt lukke og slukke for platformen.

En artikel i onlinemagasinet VentureBeat hævdede i forrige uge, at HP bejler til både Intel og Qualcomm om at købe divisionen under det vilkår, at køberen licenserer webOS tilbage til HP til brug i printere.

I artiklen henvises der til "en kilde med viden om forhandlingerne."

Samtidig er Whitmans kommentar om, at HP har brug for et andet styresystem, årsag til en vis spekulation i branchen.

Partnerskab med Microsoft

Selskabet har indgået partnerskab med Microsoft om at lægge Windows 8 på sin kommende tablet-pc, Slate 2, så det er muligt, at det styresystem, Whitman henviser til, nærmere vil være til servermarkedet til store virksomheder.

I interviewet med Le Figaro bemærker Whitman desuden, at det er muligt, at Apple til næste år overhaler HP som verdens største pc-producent.

"Jeg tror, det er muligt, hvis man medregner tablet-pc'er," påpeger hun.

"Apple kan vise sig at overhale HP i 2012. Vi vil gå efter tronen i 2013."

Læs også:

It-giganter står i kø for at købe HP-fiasko

HP helt bimmelim: Sejler forvirret rundt i øst og vest

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Unik System Design A/S

QA Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS