HP: Det er svært at beslutte webOS' fremtid

Hewlett-Packard vil mane enhver tvivl i jorden, når det gælder den store forvirring om, hvorvidt webOS skal leve eller dø.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Hewlett-Packards nyligt udpegede topchef, Meg Whitman, oplyser, at fremtiden for det kuldsejlede mobilstyresystem webOS, som selskabet købte sammen med Palm i 2010, vil blive besluttet inden for to uger.

Whitman siger til den franske avis Le Figaro:

"Vi vil sandsynligvis offentliggøre vores beslutning inden for de næste to uger. Dette er ikke nogen let beslutning, da fremtiden for 600 medarbejdere afhænger af den. Vi har brug for et andet styresystem."

I august offentliggjorde HP, at selskabet droppede den videre udvikling af webOS.

Samtidig opkøbte HP det engelske softwarefirma Autonomy.

Selskabet nedsatte efterfølgende prisen på HP TouchPad fra 3.500 kroner til blot 800 kroner, hvilket gjorde tablet-pc'en til en øjeblikkelig salgssucces.

Spørgsmålet er nu, om HP vil frasælge webOS, beholde software og licensere den til andre producenter, der ønsker at producere deres egne enheder eller helt lukke og slukke for platformen.

En artikel i onlinemagasinet VentureBeat hævdede i forrige uge, at HP bejler til både Intel og Qualcomm om at købe divisionen under det vilkår, at køberen licenserer webOS tilbage til HP til brug i printere.

I artiklen henvises der til "en kilde med viden om forhandlingerne."

Samtidig er Whitmans kommentar om, at HP har brug for et andet styresystem, årsag til en vis spekulation i branchen.

Partnerskab med Microsoft

Selskabet har indgået partnerskab med Microsoft om at lægge Windows 8 på sin kommende tablet-pc, Slate 2, så det er muligt, at det styresystem, Whitman henviser til, nærmere vil være til servermarkedet til store virksomheder.

I interviewet med Le Figaro bemærker Whitman desuden, at det er muligt, at Apple til næste år overhaler HP som verdens største pc-producent.

"Jeg tror, det er muligt, hvis man medregner tablet-pc'er," påpeger hun.

"Apple kan vise sig at overhale HP i 2012. Vi vil gå efter tronen i 2013."

Læs også:

It-giganter står i kø for at købe HP-fiasko

HP helt bimmelim: Sejler forvirret rundt i øst og vest

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura