HP: Det er svært at beslutte webOS' fremtid

Hewlett-Packard vil mane enhver tvivl i jorden, når det gælder den store forvirring om, hvorvidt webOS skal leve eller dø.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Hewlett-Packards nyligt udpegede topchef, Meg Whitman, oplyser, at fremtiden for det kuldsejlede mobilstyresystem webOS, som selskabet købte sammen med Palm i 2010, vil blive besluttet inden for to uger.

Whitman siger til den franske avis Le Figaro:

"Vi vil sandsynligvis offentliggøre vores beslutning inden for de næste to uger. Dette er ikke nogen let beslutning, da fremtiden for 600 medarbejdere afhænger af den. Vi har brug for et andet styresystem."

I august offentliggjorde HP, at selskabet droppede den videre udvikling af webOS.

Samtidig opkøbte HP det engelske softwarefirma Autonomy.

Selskabet nedsatte efterfølgende prisen på HP TouchPad fra 3.500 kroner til blot 800 kroner, hvilket gjorde tablet-pc'en til en øjeblikkelig salgssucces.

Spørgsmålet er nu, om HP vil frasælge webOS, beholde software og licensere den til andre producenter, der ønsker at producere deres egne enheder eller helt lukke og slukke for platformen.

En artikel i onlinemagasinet VentureBeat hævdede i forrige uge, at HP bejler til både Intel og Qualcomm om at købe divisionen under det vilkår, at køberen licenserer webOS tilbage til HP til brug i printere.

I artiklen henvises der til "en kilde med viden om forhandlingerne."

Samtidig er Whitmans kommentar om, at HP har brug for et andet styresystem, årsag til en vis spekulation i branchen.

Partnerskab med Microsoft

Selskabet har indgået partnerskab med Microsoft om at lægge Windows 8 på sin kommende tablet-pc, Slate 2, så det er muligt, at det styresystem, Whitman henviser til, nærmere vil være til servermarkedet til store virksomheder.

I interviewet med Le Figaro bemærker Whitman desuden, at det er muligt, at Apple til næste år overhaler HP som verdens største pc-producent.

"Jeg tror, det er muligt, hvis man medregner tablet-pc'er," påpeger hun.

"Apple kan vise sig at overhale HP i 2012. Vi vil gå efter tronen i 2013."

Læs også:

It-giganter står i kø for at købe HP-fiasko

HP helt bimmelim: Sejler forvirret rundt i øst og vest

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S