Politisk flertal: Nu skal du overvåges mindre

Et flertal på Christiansborg kræver at få lempet overvågningen af danskerne, selv om regeringen kæmper for at beholde logningsbekendtgørelsen, som den er.

Artikel top billede

Læs også:
Revision af logningsbekendtgørelsen reddet i 12 time

Forslag: Du må ikke længere gå anonymt på nettet

Tredje gange kan åbenbart være lykkens gang.

Efter to tidligere forsøg på at kigge den omstridte logningsbekendtgørelse efter i sømmene har et flertal på Christiansborg nu besluttet sig for, at det er på tide at revidere overvågnings-bekendtgørelsen for at finde ud af, om den giver de ønskede resultater.

Det sker, efter at justitsminister Morten Bødskov (S) i dag har fremsat et lovforslag til udskydelse af revisionen af logningsbekendtgørelsen.

Begrundelsen fra Morten Bødskov for udskydelsen er - i lighed med den forrige regerings argumentationer for to andre udskydelser - at Danmark burde vente, til der kommer nye EU-direktiver, som logningsbekendtgørelsen fra 2007 er direkte født fra.

Men oppositionspartierne vil ikke længere vente på nye EU-direktiver, som er blevet lovet flere gange, men endnu ikke er blevet til noget som helst.

"Nu får vi formentlig den revision, som vi allerede for en måned siden meldte ud, at vi ønskede," forklarer Venstres retsordfører Karsten Lauritzen, selv om dagens forslag fra regeringens justitsminister kun er blevet behandlet første gang ud af tre.

Ikke samme terrorbillede mere
Hvis lovforslaget bliver nedstemt efter tredjebehandlingen, betyder det, at logningsbekendtgørelsen skal laves om.

"Det betyder, at vi får en høring i Retsudvalget til foråret med henblik på, hvad vi skal have lavet om i logningsbekendtgørelsen," forklarer Karsten Lauritzen til Computerworld.

Den nuværende logningsbekendtgørelse forpligter blandt andre teleselskaber til at overvåge danskerne på vores mobiltelefoner og pc'er, hvilket sker omkring 550 milliarder gange om året.

Det svarer til, at du i gennemsnit bliver registreret 100.000 gange om året - eller 274 gange om dagen - når du surfer rundt på nettet, sender sms'er eller taler i telefon.

Mere lempelig overvågning kan være på vej

Politiet eller PET har efterspurgt internetdata 174 gange blandt teleselskaberne mange, mange milliarder informationer om vores samtaler og hjemmesider, som vi besøger.

Samtidig har logningsbekendtgørelsen samlet kostet teleindustrien og hotel- og restaurationsbranchen omkring en halv milliard kroner at føre ud i livet siden 2007.

"I dag har vi et andet terrorbillede end i 2006, da vi kiggede efter Al-Qaeda-netværk. I dag har vi mere fokus på enkeltstående episoder, som vi eksempelvis har set i Norge," siger Karsten Lauritzen og henviser til sommerens Utøya-massakre.

Sløvere øjne på danskerne

Venstres retsordfører forventer ikke, at en revidering af logningsbekendtgørelsen vil føre til en stramning.

"Vi ønsker ikke en stramning, som det var fremme i sommer, men derimod snarere end lempelse af overvågning, fordi vi fornemmer, at vi ikke helt får valuta for pengene, og i det indgreb, det er at kigge i alle danskernes teledata," forklarer Karsten Lauritzen.

Venstre var ellers sammen med blandt andre Dansk Folkeparti om at indføre den omstridte logningsbekendtgørelse i 2007, og nu har de to partier sammen med Liberal Alliance og Enhedslisten fået nok af at vente på nye EU-direktiver på logningsområdet.

Alligevel ser Karsten Lauritzen fra Venstre ikke tomlen ned til justitsministeren som en gang rygsvømning.

"Vi kan jo ikke blive ved med at vente, og det handler på ingen måde om, at vi ikke sidder i regering nu," bedyrer han.

Politisk drilleri

Justitsminister Morten Bødskov har ellers over for dagbladet Information tilkendegivet, at oppositionens manglende opbakning til en udskydelse af revisionen af logningsbekendtgørelsen skyldtes "politiske drillerier".

"Når vi har et grundlag for at lave en revision, skal vi lave en revision. Men det grundlag har vi først, når vi har de nye regler fra EU, og derfor er det, regeringen lægger op til, fuldstændigt i forlængelse af, hvad den tidligere regering gjorde med helt den samme begrundelse," har Morten Bødskov udtalt til Information.

Læs også:
Revision af logningsbekendtgørelsen reddet i 12. time

Forslag: Du må ikke længere gå anonymt på nettet

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S