Teleselskaber udleverer igen gamle logningsdata

Politiet har igen været på hugst på teleselskabernes servere efter logningsdata, der har overskredet sidste salgsdato. Se, hvor mange gange de gamle data er blevet udleveret.

Artikel top billede

Eksempel på logning af internetsession.

Læs også:

Teleselskaber: Dine teleoplysninger gemmes i fem år
 

Teleselskaber udleverer "slettede" data til politiet

Vidste du, at du bliver registreret 274 gange om dagen?

Teleselskaberne udleverede 57 gange i 2010 loggede tele- og internetoplysninger om danskerne, som for længst burde være slettet.
 
Det fremgår af en afrapportering om brugen af logningsbekendtgørelsen som Justitsministeriet har sendt til Europa Kommissionen.
 
Dermed holdt teleselskaberne danskernes teleoplysninger lidt tættere til kroppen end i 2009, hvor politiet og andre myndigheder 76 gange forespurgte og fik udleveret oplysninger om borgere og virksomheders surf-, tele- og mail-vaner. 

Indført for fire år siden

Logningen af danskernes tele og internetbrug blev indført den 15. september 2007.

Siden denne dato har danske teleselskaber som en følge af logningsbekendtgørelsen systematisk gemt et stadigt stigende antal oplysninger om eksempelvis hvem, hvor og hvornår borgere har talt eller skrevet med hinanden.
 
Men logningsdataene gør det også muligt for politi eller efterretningstjenester at oprette et kort over, hvordan en borgers telefon har bevæget sig rundt i landskabet hen over en periode. Også uden, at telefonen har været benyttet, blot skal den have været tændt.
 
Telebranchen vurderer, at teleselskaberne på et år gemmer omkring 550 milliarder posteringer med de detaljerede oplysninger om danskernes internet og teletrafik.
 
Samlet set mener telebranchen i Danmark, at over halvdelen af disse registreringer- det vil sige mere end 275 milliarder registreringer - kommer fra danskernes internettrafik. 

Gamle data i vækst

Af disse milliarder af registreringer har politiet samlet set efterspurgt og fået udleveret logningsdata om borgere i 238 tilfælde.
 
Selvom der fra 2009 til 2010 er et fald i antallet af teleselskabernes udleveringer af logningsdata, som burde have været slettet, på 19 tilfælde, er der samlet set sket en stigning i antallet, når man sammenligner mellem 2008 og 2010.

Første år med logning skete det således 37 gange, at de mere end 12 måneder gamle logningsoplysninger blev overdraget til myndighederne, mens det i de nyeste tal drejer sig om 57 tilfælde. 
 
Gamle bogføringsdata
Computerworld fortalte allerede i 2009 at de gamle data dækker over såkaldte bogføringsdata, der overvejende indeholder de samme detaljerede oplysninger som logningsdata.

Disse data gemmes som følge af bogføringsloven.

Teleselskaberne oplyste dengang, at de gemte bogføringsdata i fem år.
 
I langt de fleres tilfælde omhandler udleveringerne af teleoplysninger ældre end 12 måneder data indsamlet om mobiltelefoni eller fastnettelefoni. 

Skat bruger data

Bogføringsdata er for nyligt kommet på dagsordenen igen, efter at Computerworld har fortalt, at Skat i en række tilfælde har forlagt specificerede teleoplysninger om konkrete borgere udleveret uden at stille med en dommerkendelse for at kunne afgøre borgeres skattepligt til Danmark.
 
En praksis, som har fået telebranchen op af stolen og fået direktøren for interesseorganisationen til at opfordre teleselskaberne til at kræve en dommerkendelse.
 
Tvisten er endnu uafgjort, men Skat fastholder at have lov til at kræve oplysningerne udleveret som følge af en paragraf i Skattekontrolloven.

Senest har et flertal uden om regeringen i Folketinget tænkt sig at gennemtvinge en genovervejelse af logningsbekendtgøreslen.  

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI-agenterne kommer vrimlende

    Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    European Stonecraft

    Intern Navision/BC Supporter

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS