Hvad bruger Facebook dine data til?

Facebook har fået seks måneder til at forbedre en række privatindstillinger samt sitets oplysninger til brugerne om, hvad deres personlige data bruges til.

Artikel top billede

Læs også:

Ved du, hvad Facebook bruger dine oplysninger til?

Sådan udnytter Facebook dine personlige oplysninger

Nu går den ikke længere.

Danske og europæiske Facebook-brugere skal fremover have langt bedre information om, hvad Facebook bruger deres oplysninger til.

Det kræver det irske datatilsyn efter at have undersøgt Facebooks praksis gennem længere tid.

Vi har brug for irernes hjælp

Facebook har længe været under luppen hos flere europæiske datatilsyn heriblandt det danske. Det skyldes, at mange borgere har klaget over, at Facebooks behandling af personlige oplysninger er uigennemskuelig.

Nok har du accepteret en lang række betingelser og vilkår, når du har trykket på tests, spil, quizzer og familieforespørgsler. Alligevel er visse anvendelser af dine personlige oplysninger kommet bag på dig i din tid på Facebook.

Du har ikke været klar over, hvad du gav din accept til.

Det skal nu være slut. Det irske datatilsyn forlanger nu, at Facebooks datapolitik skal være langt mere gennemsigtig. Det skal være lettere at være bruger og have styr på sine personlige data.

De irske krav møder stor begejstring i Europa, hvor flere nationale datatilsyn længe har ønsket en større viden om, hvordan Facebook behandler brugernes private oplysninger.

Blandt andet forsøgte de nordiske datatilsyn i sommermånederne i en samlet henvendelse til Facebook at blive klogere på sitets persondatapolitik. I den forbindelse besvarede Facebooks europæiske hovedkvarter en lang række spørgsmål, dog uden at den almene Facebook-bruger blev meget klogere.

Svarene fik da heller ikke konsekvenser for Facebook, da firmaets europæiske hovedkvarter ligger i Irland. Altså er Facebook underlagt irsk lovgivning, og de udenlandske datatilsyn kan derfor ikke gøre mere.

Heldigvis for alle de forvirrede Facebook-brugere gik det irske datatilsyn ind i sagen i efteråret.

Mere egenkontrol og gennemsigtighed

Den øgede interesse for Facebooks ageren fik irerne til at kigge Facebook efter i krogene. Kort før jul fremlagde de så resultatet af deres tre måneder lange undersøgelse.

Den 150 sider lange rapport afrundes med en liste over steder, hvor der er plads til markant forbedring. Det drejer sig blandt andet ansigtsgenkendelse, sociale plug-ins og opbevaring af data.

Irerne mener for eksempel, at det skal være muligt at deaktivere ansigtsgenkendelse på billeder. De synes også, at det skal være nemmere at slette oplysninger, Facebook har indsamlet via synes godt om-funktionen. Desuden skal det være lettere at downloade al den information, Facebook har samlet om dig.

Og vigtigst af alt, du skal have langt nemmere ved at gennemskue, hvilke oplysninger Facebook indsamler om dig, hvad de bruger dem til, og hvilke data tredje parter får adgang til.

Det irske datatilsyn har givet Facebook frem til juli 2012 til at udbedre disse ting, før myndigheden igen tjekker Facebooks praksis.

Altså skulle du inden for de næste seks måneder gerne opleve, at du får bedre kontrol med og mere viden om dine informationer på det sociale site.

Du kan læse de specifikke krav til Facebook i rapporten her.

Læs også:

Ved du, hvad Facebook bruger dine oplysninger til?

Sådan udnytter Facebook dine personlige oplysninger

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S