Sådan sikrer du dig mod datatab fra usb-nøgler

Medarbejdere mister i stor stil fortrolige og følsomme data, fordi de mister deres usb-nøgler. Et gratis open source-program lægger låg på hullet.

Artikel top billede

Læs også: Medarbejdernes USB-nøgler skaber ravage

Usb-nøgler er en gave til den mobile medarbejder. Der kan efterhånden være adskillige GB data på dem, og det er bare så nemt at putte en usb-nøgle i lommen eller tasken og på den måde altid have data lige ved hånden. Hvis altså de fortrolige data stadig ligger i lommen, når man når frem.

Mere end hver anden medarbejder (54 procent) har inden for de sidste to år oplevet tab af fortrolige eller følsomme data som følge af en forsvundet USB-nøgle. Det slår en undersøgelse fra 10 europæiske lande fast.

Mere end 70 procent af respondenterne i en Ponenom-undersøgelse siger, at de er enten helt sikre på (47 procent) eller finder det sandsynligt (23 procent), at der er sket databrud i deres virksomhed med udgangspunkt i mistede USB-stik

En måde at undgå tab af data på er at kryptere usb-nøglen. Medarbejderne mister måske stadig firmaets data, men de falder så trods alt ikke i andres hænder. Man kan eksempelvis bruge det gratis krypteringsværktøj TrueCrypt, som i forskellige versioner er blevet downloaded mere end 10 millioner gange.

Fire GB containere

Med TrueCrypt kan man lave 'containere' på hver især op til fire GB på en nøgle. Og man kan lave lige så mange containere, som man vil, og som der er plads til.

Herefter er nøglen fuldstændig autonom, og der skal vel at mærke ikke installeres software af nogen art på den pc, som man ønsker at anvende.

Truecrypt sætter angiveligt ikke spor på pc'en. Programmet kan også bruges på eksterne harddiske og til at kryptere et drev på pc'en eller eventuelt hele pc'en.

Data på en usb-nøgle kan stadig slettes, men de kan ikke læses, hvis man ellers forstår at finde på et godt password.

Annonce

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Everllence

Senior software developer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til vores supportteam i Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse