Derfor dumper top-universitet Microsoft Office

Her er fem grunde til, at et amerikansk elite-universitet har valgt Googles Apps fremfor Office 365.

Artikel top billede

De omkring 36.000 studerende på det berømte californiske universitet Berkeley får nyt mail-system.

Universitetet har valgt at droppe sit gamle email-system og erstatte det med Googles kontorpakke i skyen, Google Apps.

Den manøvre kan ifølge det amerikanske teknologi-medie Venturebeat spare universitetet for 2,8 millioner kroner om året (500.000 dollar).

Ligesom hos de fleste andre organisationer, der går i samme tanker, skulle Berkeley vælge mellem Google Apps og Microsofts Office 365.

Men ganske usædvanligt har universitet i åbenhedens navn valgt at fortælle, hvorfor det valgte Googles løsning fremfor Microsofts.

Her er fem punkter, hvor Google Apps slår Office 365

Berkeley har fremlagt et notat med en detaljeret analyse af, hvilke af de to kontorpakker der passer bedst til universitetets behov.

Men der er især fem punkter, der har været afgørende for valget af Google Apps

1. Hurtigere at komme i gang med Google Apps

Det er hurtigere for Berkeley at få sat Google-løsningen op. Det ville blot tage det californiske universitet seks til ti uger at komme i gang med at bruge Google Apps.

Men havde universitetet derimod valgt at bruge Office 365, havde det været nødvendigt at tage en omvej til skyen. Først skulle universitetet flytte til en lokal version af Microsoft Exchange. Herefter skulle løsningen flyttes fra den lokale version af Exchange ud til Office 365 i skyen.

2. Virker med eksisterende software

Gmail virker perfekt sammen med fillagrings-tjenesten Box, som universitetet allerede bruger, ligesom Gmail naturligvis også spiller problemfrit sammen med andre Google-produkter - eksempelvis Google Docs, der også bliver brugt i andre af universitetets afdelinger.

Til gengæld er Office 365 designet til at virke med Microsofts populære samarbejdsværktøj Sharepoint samt kommunikationsprogrammet Lync. Det er i sagens natur en kæmpe fordel for organisationer, der netop bruger de to programmer. Men det gør Berkeley ikke, og derfor har det heller ikke haft indflydelse på universitetets beslutning om at vælge Google Apps.

3. Lettere at udvikle til Gmail

Det er lettere for universitetet at videreudvikle på en Google Apps-løsning af den simple årsag, at der er flere på universitetet, der kan finde ud af at udvikle til Googles platforme end til Microsoft Exchange.

4. Billigere support

Berkeley er sikret billigere support i forbindelse med overflytning til Google Apps, fordi universitetet kan trække på erfaringer fra andre dele af det californiske universitets-system, der allerede er gået over til Google Apps.

Hvis valget var faldet på Office 365, var overflytningen blevet betydeligt dyrere, fordi det havde været nødvendigt at købe sig til supporten hos Microsoft.

5. Let at flytte mailinglister

Et universitet som Berkeley har et væld af mailinglister, og takket være et særligt værktøj som Google har udviklet, er det let at flytte fra dem med over på Gmail-platformen.

Berkeleys mailinglister administreres ved hjælp af en open-source-software ved navn Mailman, og Microsoft advarer direkte sine brugere mod at flytte Mailman-mailinglister over på en Exchange-løsning.

Ønsker du at se hele Berkeleys vurdering af de to løsninger, kan du læse den på dette link.

Læs også:
Nu er Microsoft klar til at slås med Google Docs
Stortest: Office 2010, Open Office og Google Apps

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S