Apple raser over Steve Jobs-actionman-dukke

Apple truer producent af Steve Jobs-actionman-dukke med bål og brand.

Artikel top billede

Foto: Inicons.com

Den afdøde Apple-stifter Steve Jobs er blevet genskabt i en 1:6 legetøjsfigur fra den kinesiske legetøjsfabrikant In Icons, som nu er blevet truet med sagsanlæg af Apple.
 
Den 30 centimeter høje og særdeles realistiske Steve Jobs-dukke forventedes ellers at blive sat til salg i februar til en pris på godt 570 kroner, men ikke hvis det det står til æblefirmaet.
 
Det skriver The Telegraph, der kan berette, at Apple har sendt et trusselsbrev til den kinesiske legetøjsproducent.
 
I brevet står der, at Apple anser produktionen af legetøj, der minder om teknologifirmaets logo, personnavne eller har nogen visuel lighed med dets produkter, som en kriminel handling.
 
Med andre ord vil Apple ikke holde sig tilbage for søgsmål, hvis In Icons gør alvor i at sælge den famøse dukke, som er på størrelse med en actionman.
 
Fås med One More Thing-tilbehør
Og meget tyder på, at kineserne kan gøre sig klar til et juridisk slagsmål med Apple, for dukken er allerede dukket op på handelssitet eBay, hvor den bliver solgt for omkring 780 kroner. 
 
Allerede i efteråret 2010 var Apple ude og rasle med jura-sablen, da en anden kinesisk legetøjsfabrikant havde konstrueret en Steve Jobs-dukke med stort hoved.
 
Dengang blev produktionen bremset.
 
Indtil videre har In Icons endnu ikke meldt tilbage, om virksomheden vil stoppe sin produktionen af den nye Steve Jobs-dukke, som blandt andet kommer med sort rullekravetrøje, æbler og en 'One More Thing'-baggrund som tilbehør.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Kingston Technology

    Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

    Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S