Apple raser over Steve Jobs-actionman-dukke

Apple truer producent af Steve Jobs-actionman-dukke med bål og brand.

Artikel top billede

Foto: Inicons.com

Den afdøde Apple-stifter Steve Jobs er blevet genskabt i en 1:6 legetøjsfigur fra den kinesiske legetøjsfabrikant In Icons, som nu er blevet truet med sagsanlæg af Apple.
 
Den 30 centimeter høje og særdeles realistiske Steve Jobs-dukke forventedes ellers at blive sat til salg i februar til en pris på godt 570 kroner, men ikke hvis det det står til æblefirmaet.
 
Det skriver The Telegraph, der kan berette, at Apple har sendt et trusselsbrev til den kinesiske legetøjsproducent.
 
I brevet står der, at Apple anser produktionen af legetøj, der minder om teknologifirmaets logo, personnavne eller har nogen visuel lighed med dets produkter, som en kriminel handling.
 
Med andre ord vil Apple ikke holde sig tilbage for søgsmål, hvis In Icons gør alvor i at sælge den famøse dukke, som er på størrelse med en actionman.
 
Fås med One More Thing-tilbehør
Og meget tyder på, at kineserne kan gøre sig klar til et juridisk slagsmål med Apple, for dukken er allerede dukket op på handelssitet eBay, hvor den bliver solgt for omkring 780 kroner. 
 
Allerede i efteråret 2010 var Apple ude og rasle med jura-sablen, da en anden kinesisk legetøjsfabrikant havde konstrueret en Steve Jobs-dukke med stort hoved.
 
Dengang blev produktionen bremset.
 
Indtil videre har In Icons endnu ikke meldt tilbage, om virksomheden vil stoppe sin produktionen af den nye Steve Jobs-dukke, som blandt andet kommer med sort rullekravetrøje, æbler og en 'One More Thing'-baggrund som tilbehør.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    STELLA CARE ApS

    Backend-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S