Apple raser over Steve Jobs-actionman-dukke

Apple truer producent af Steve Jobs-actionman-dukke med bål og brand.

Artikel top billede

Foto: Inicons.com

Den afdøde Apple-stifter Steve Jobs er blevet genskabt i en 1:6 legetøjsfigur fra den kinesiske legetøjsfabrikant In Icons, som nu er blevet truet med sagsanlæg af Apple.
 
Den 30 centimeter høje og særdeles realistiske Steve Jobs-dukke forventedes ellers at blive sat til salg i februar til en pris på godt 570 kroner, men ikke hvis det det står til æblefirmaet.
 
Det skriver The Telegraph, der kan berette, at Apple har sendt et trusselsbrev til den kinesiske legetøjsproducent.
 
I brevet står der, at Apple anser produktionen af legetøj, der minder om teknologifirmaets logo, personnavne eller har nogen visuel lighed med dets produkter, som en kriminel handling.
 
Med andre ord vil Apple ikke holde sig tilbage for søgsmål, hvis In Icons gør alvor i at sælge den famøse dukke, som er på størrelse med en actionman.
 
Fås med One More Thing-tilbehør
Og meget tyder på, at kineserne kan gøre sig klar til et juridisk slagsmål med Apple, for dukken er allerede dukket op på handelssitet eBay, hvor den bliver solgt for omkring 780 kroner. 
 
Allerede i efteråret 2010 var Apple ude og rasle med jura-sablen, da en anden kinesisk legetøjsfabrikant havde konstrueret en Steve Jobs-dukke med stort hoved.
 
Dengang blev produktionen bremset.
 
Indtil videre har In Icons endnu ikke meldt tilbage, om virksomheden vil stoppe sin produktionen af den nye Steve Jobs-dukke, som blandt andet kommer med sort rullekravetrøje, æbler og en 'One More Thing'-baggrund som tilbehør.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet