Apple raser over Steve Jobs-actionman-dukke

Apple truer producent af Steve Jobs-actionman-dukke med bål og brand.

Artikel top billede

Foto: Inicons.com

Den afdøde Apple-stifter Steve Jobs er blevet genskabt i en 1:6 legetøjsfigur fra den kinesiske legetøjsfabrikant In Icons, som nu er blevet truet med sagsanlæg af Apple.
 
Den 30 centimeter høje og særdeles realistiske Steve Jobs-dukke forventedes ellers at blive sat til salg i februar til en pris på godt 570 kroner, men ikke hvis det det står til æblefirmaet.
 
Det skriver The Telegraph, der kan berette, at Apple har sendt et trusselsbrev til den kinesiske legetøjsproducent.
 
I brevet står der, at Apple anser produktionen af legetøj, der minder om teknologifirmaets logo, personnavne eller har nogen visuel lighed med dets produkter, som en kriminel handling.
 
Med andre ord vil Apple ikke holde sig tilbage for søgsmål, hvis In Icons gør alvor i at sælge den famøse dukke, som er på størrelse med en actionman.
 
Fås med One More Thing-tilbehør
Og meget tyder på, at kineserne kan gøre sig klar til et juridisk slagsmål med Apple, for dukken er allerede dukket op på handelssitet eBay, hvor den bliver solgt for omkring 780 kroner. 
 
Allerede i efteråret 2010 var Apple ude og rasle med jura-sablen, da en anden kinesisk legetøjsfabrikant havde konstrueret en Steve Jobs-dukke med stort hoved.
 
Dengang blev produktionen bremset.
 
Indtil videre har In Icons endnu ikke meldt tilbage, om virksomheden vil stoppe sin produktionen af den nye Steve Jobs-dukke, som blandt andet kommer med sort rullekravetrøje, æbler og en 'One More Thing'-baggrund som tilbehør.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics