Apple raser over Steve Jobs-actionman-dukke

Apple truer producent af Steve Jobs-actionman-dukke med bål og brand.

Artikel top billede

Foto: Inicons.com

Den afdøde Apple-stifter Steve Jobs er blevet genskabt i en 1:6 legetøjsfigur fra den kinesiske legetøjsfabrikant In Icons, som nu er blevet truet med sagsanlæg af Apple.
 
Den 30 centimeter høje og særdeles realistiske Steve Jobs-dukke forventedes ellers at blive sat til salg i februar til en pris på godt 570 kroner, men ikke hvis det det står til æblefirmaet.
 
Det skriver The Telegraph, der kan berette, at Apple har sendt et trusselsbrev til den kinesiske legetøjsproducent.
 
I brevet står der, at Apple anser produktionen af legetøj, der minder om teknologifirmaets logo, personnavne eller har nogen visuel lighed med dets produkter, som en kriminel handling.
 
Med andre ord vil Apple ikke holde sig tilbage for søgsmål, hvis In Icons gør alvor i at sælge den famøse dukke, som er på størrelse med en actionman.
 
Fås med One More Thing-tilbehør
Og meget tyder på, at kineserne kan gøre sig klar til et juridisk slagsmål med Apple, for dukken er allerede dukket op på handelssitet eBay, hvor den bliver solgt for omkring 780 kroner. 
 
Allerede i efteråret 2010 var Apple ude og rasle med jura-sablen, da en anden kinesisk legetøjsfabrikant havde konstrueret en Steve Jobs-dukke med stort hoved.
 
Dengang blev produktionen bremset.
 
Indtil videre har In Icons endnu ikke meldt tilbage, om virksomheden vil stoppe sin produktionen af den nye Steve Jobs-dukke, som blandt andet kommer med sort rullekravetrøje, æbler og en 'One More Thing'-baggrund som tilbehør.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)