Skatteminister truer med at opsige CSC-aftale

CSC kan ende med at blive smidt på porten, hvis der opstår flere problemer med leverancen af skattesystemer.

Artikel top billede

Skatteminister Thor Möger Pedersen (SF) strammer nu grebet om den aftale, som staten har med CSC. 

I en orientering til Folketingets skatteudvalg lufter han muligheden for, at Skatteministeriet kan forlade det samarbejde, som staten har med CSC. 
 
Det skriver dagbladet Børsen.
 
CSC har haft et hårdt 2011, hvor firmaet har fået ny direktør i Danmark, efter at selskabet i lang tid var ramt af en arbejdskonflikt. Samtidig har der været regnskabsrod i koncernen.
 
Sideløbende har der været problemer med leverancen af it-systemet Debitormotor, som Skat skal bruge til at indkræve penge med, mens skattesystemet EFI nu også er forsinket.
 
EFI, der bliver brugt til at inddrive afgifter, skulle være klar til marts 2012, men nu er det udskudt til "tidligst primo 2013". 
 
Kan udtræde af kontrakt
Det er på den baggrund, at skatteministeren nu strammer grebet om statens aftale med CSC.
 
"Samarbejdet med CSC fortsætter således, men på skærpede vilkår, der ud over en tæt kontrol også indeholder en udvidet og forlænget mulighed for, at Skatteministeriet kan udtræde af samarbejdet," skriver Thor Möger Pedersen ifølge Børsen i en orientering til Folketingets skatteudvalg.

CSC's nordiske direktør for offentlige kunder, Jens Schmidt, erkender over for Børsen, at CSC har været for længe om sætte skub på arbejdet med Debitormotor.

Samtidig hæfter direktøren sig dog ved, at Skat stadig holder fast i CSC.

Skat har tidligere i en mail skrevet, at myndigheden føler sig ført bag lyset af CSC i sagen om Debitormotor-systemet.

Læs også:

Også dom over forsinket CSC-system bliver forsinket

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice