Skatteminister truer med at opsige CSC-aftale

CSC kan ende med at blive smidt på porten, hvis der opstår flere problemer med leverancen af skattesystemer.

Artikel top billede

Skatteminister Thor Möger Pedersen (SF) strammer nu grebet om den aftale, som staten har med CSC. 

I en orientering til Folketingets skatteudvalg lufter han muligheden for, at Skatteministeriet kan forlade det samarbejde, som staten har med CSC. 
 
Det skriver dagbladet Børsen.
 
CSC har haft et hårdt 2011, hvor firmaet har fået ny direktør i Danmark, efter at selskabet i lang tid var ramt af en arbejdskonflikt. Samtidig har der været regnskabsrod i koncernen.
 
Sideløbende har der været problemer med leverancen af it-systemet Debitormotor, som Skat skal bruge til at indkræve penge med, mens skattesystemet EFI nu også er forsinket.
 
EFI, der bliver brugt til at inddrive afgifter, skulle være klar til marts 2012, men nu er det udskudt til "tidligst primo 2013". 
 
Kan udtræde af kontrakt
Det er på den baggrund, at skatteministeren nu strammer grebet om statens aftale med CSC.
 
"Samarbejdet med CSC fortsætter således, men på skærpede vilkår, der ud over en tæt kontrol også indeholder en udvidet og forlænget mulighed for, at Skatteministeriet kan udtræde af samarbejdet," skriver Thor Möger Pedersen ifølge Børsen i en orientering til Folketingets skatteudvalg.

CSC's nordiske direktør for offentlige kunder, Jens Schmidt, erkender over for Børsen, at CSC har været for længe om sætte skub på arbejdet med Debitormotor.

Samtidig hæfter direktøren sig dog ved, at Skat stadig holder fast i CSC.

Skat har tidligere i en mail skrevet, at myndigheden føler sig ført bag lyset af CSC i sagen om Debitormotor-systemet.

Læs også:

Også dom over forsinket CSC-system bliver forsinket

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger RPA-udvikler til Robotics Operational Center (ROC)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job