Artikel top billede

Denne mand bliver måske Nokias næste formand

Pilen peger på en bestemt erhvervsmand, når Nokias magtfulde formand, Jorma Ollila, trækker sig om få måneder.

Verdens største mobilproducent, finske Nokia, er angiveligt gang med at køre den finske it-iværksætter Risto Siilasmaa i stilling som ny bestyrelsesformand, skriver Financial Times.

Risto Siilasmaa er grundlægger af sikkerhedsfirmaet F-Secure og sidder allerede i Nokias bestyrelse som menigt bestyrelsesmedlem.

Nyt blod

I de seneste har den finske erhvervsmand Jorma Ollila været bestyrelsesformand for det mægtige selskab, som han ligeledes har været administrerende direktør for i 16 år.

Han meddelte allerede i efteråret 2010, at han ville træde tilbage i 2012.

Det kommer til at ske til maj.

Intet besluttet endnu

Financial Times citerer anonyme Nokia-kilder for at sige, at Risto Siilasmaa er den "sandsynlige efterfølger" til Jorma Ollila, selv om intet endnu er endeligt besluttet.

Selv vil Nokia kun meddele, at selskabets bestyrelse vil mødes senere på måneden for at drøfte, hvem bestyrelsen vil pege på.

Udskiftningen af selskabets bestyrelsesformand kommer i en tid, hvor Nokia er i fuld gang med at omstille virksomheden.

Selskabet har blandt andet hentet canadieren Stephen Elop ind som koncernchef og har iværksat en stor satsning på smartphones, ligesom selskabet har indledt et tæt samarbejde med Microsoft.

Læs også:
Nokia kæmper for at stoppe faldet fra verdens tinder.

Nokias bestyrelsesformand træder tilbage.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere