Vi er de bedste til at bruge selvbetjening på nettet

Ingen lande i Europa slår os, når det gælder brug af selvbetjenings-løsninger på nettet.

Artikel top billede

Læs også:
Så meget koster selvbetjeningen til hele Danmark

Så meget selvbetjening vil det offentlige tvinge dig til

Måske er vi ikke helt vilde i varmen over de offentlige selvbetjeningsløsninger i Danmark, men vi er trods alt vildere end de andre EU-medlemslande.
 
Det viser nye tal fra EU's statistiske kontor, Eurostat, over europæernes digitale vaner i 2011
 
Tallene viser, at 70 procent af de danske internetbrugere i undersøgelsen har selvbetjent sig selv på nettet.

Det tal ligger suverænt meget bedre end hos Holland på andenpladsen, hvor kun lige over 50 procent af hollænderne har lagt arm med det offentliges formularer på nettet.
 
Stor opbakning i Danmark
Generelt scorer Danmark højt på den digitale kontakt til det offentlige, da godt 85 procent af danskerne i 2011 har brugt offentlige hjemmesider til at blive klogere på.
 
Svenskerne bruger de offentlige hjemmesider næstmest, da godt 70 procent af svenskerne har hentet informationer på offentlige sites.
 
Hvis man kigger på et sted som Storbritannien, så ligger de britiske borgeres brug af offentlige hjemmesider nede på 30 procent, mens brugen af offentlige selvbetjeningsløsninger ligger på lige godt på 25 procent.
 
Vi handler flittigt på nettet
Udover danskernes store it-parathed til de offentlige online-systemer i forhold til resten af EU, kan det private erhvervsliv også gnide sig i hænderne over danskernes internet-adfærd.
 
For målt i forhold til resten af de 27 EU-lande, ligger Danmark på en andenplads over de mest e-handlende befolkninger - kun overgået af Storbritannien og med Tyskland på tredjepladsen.
 
77 procent af danskerne har således købt varer eller services over nettet i 2011, mens det tal ligger på 82 procent i Storbritannien.
 
EU-undersøgelsen afslører også, at syv procent af danskerne aldrig har brugt internettet. Det tal ligger på 25 procent på EU-niveau.

Læs også:
Så meget koster selvbetjeningen til hele Danmark

Så meget selvbetjening vil det offentlige tvinge dig til

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura