Vi er de bedste til at bruge selvbetjening på nettet

Ingen lande i Europa slår os, når det gælder brug af selvbetjenings-løsninger på nettet.

Artikel top billede

Læs også:
Så meget koster selvbetjeningen til hele Danmark

Så meget selvbetjening vil det offentlige tvinge dig til

Måske er vi ikke helt vilde i varmen over de offentlige selvbetjeningsløsninger i Danmark, men vi er trods alt vildere end de andre EU-medlemslande.
 
Det viser nye tal fra EU's statistiske kontor, Eurostat, over europæernes digitale vaner i 2011
 
Tallene viser, at 70 procent af de danske internetbrugere i undersøgelsen har selvbetjent sig selv på nettet.

Det tal ligger suverænt meget bedre end hos Holland på andenpladsen, hvor kun lige over 50 procent af hollænderne har lagt arm med det offentliges formularer på nettet.
 
Stor opbakning i Danmark
Generelt scorer Danmark højt på den digitale kontakt til det offentlige, da godt 85 procent af danskerne i 2011 har brugt offentlige hjemmesider til at blive klogere på.
 
Svenskerne bruger de offentlige hjemmesider næstmest, da godt 70 procent af svenskerne har hentet informationer på offentlige sites.
 
Hvis man kigger på et sted som Storbritannien, så ligger de britiske borgeres brug af offentlige hjemmesider nede på 30 procent, mens brugen af offentlige selvbetjeningsløsninger ligger på lige godt på 25 procent.
 
Vi handler flittigt på nettet
Udover danskernes store it-parathed til de offentlige online-systemer i forhold til resten af EU, kan det private erhvervsliv også gnide sig i hænderne over danskernes internet-adfærd.
 
For målt i forhold til resten af de 27 EU-lande, ligger Danmark på en andenplads over de mest e-handlende befolkninger - kun overgået af Storbritannien og med Tyskland på tredjepladsen.
 
77 procent af danskerne har således købt varer eller services over nettet i 2011, mens det tal ligger på 82 procent i Storbritannien.
 
EU-undersøgelsen afslører også, at syv procent af danskerne aldrig har brugt internettet. Det tal ligger på 25 procent på EU-niveau.

Læs også:
Så meget koster selvbetjeningen til hele Danmark

Så meget selvbetjening vil det offentlige tvinge dig til

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S