Overblik: Garnet strammer til om Microsoft-svindlere

Overblik: Nettet strammer til om svindlerne, der ringer til danske pc-brugere og beder om adgang til deres computere. Se her, hvordan du kan håndtere situationen, hvis du skulle få en fupmager i røret.

Artikel top billede

I den seneste tid har mange oplevet at blive ringet op af svindlere, der udgiver sig for at være fra Microsoft og i en hjælpsom tone forsøger at få lov til at få adgang til din computer for at yde support.

Svindlerne ringer angiveligt på må og få og er ganske vedholdende.

Det er dog ikke så svært at afkode, at der sandsynligvis er tale om fup og fidus.

Læs mere om, hvordan du kan håndtere situationen, hvis en udenlandsk fupmager ringer til dig.

Klik på hvert link herunder for at få mere at vide.


Snedig it-mand lokker Microsoft-svindler i fælde
En dansk it-koordinator optog hemmeligt lyd og film i timer, overvågede handlinger og lokkede mail-adresser ud af Microsoft-fupmagere. Politiet har nu fået hele detektiv-pakken tilsendt.


Trin for trin: Sådan lokkede it-mand svindler i fælden

It-koordinator fra Glyngøre-firma beskriver her i detaljer, hvordan han tog fusen på de såkaldte Microsoft-fupmagere.


Goddag, må jeg overtage din pc?

Personer, der ringer dig op via mobilen og beder om adgang til din pc, er en voksende trend blandt net-kriminelle. Se hvordan du undgår at blive fuppet.


Microsoft-chef forsøgt fuppet af Microsoft-fupmagere

Hundredevis af politi-anmeldelser er indgivet alene i Danmark, hvor telefon-svindlere udgiver sig for at være Microsoft-folk.


Politiet efter fup: Sådan tackler du it-svindlere
Politiet giver her en anbefaling til, hvordan du generelt skal handle, hvis du bliver udsat for it-kriminalitet.


Microsoft til it-helt fra Glyngøre: Tak for indsatsen
Microsofts sikkerhedschef roser indsatsen fra it-koordinator, der lokkede svindlere i fælde. Også en anden ekspert


Microsoft-svindlere bruger telefonnummer fra TDC
Et dansk telefonnummer fra en nummerserie hos TDC anvendes af svindlere, der udgiver sig fra at være fra Microsoft.


TDC går på jagt efter folk bag svindel-nummer
Et dansk telefonnummer i TDC's nummerserie er blevet brugt af Microsoft-svindlere. Nu vil TDC finde ud af, hvem der står bag.


Hør skuffet Microsoft-svindler tilbyde hjælp til Mac-bruger

Falsk Microsoft support-team: Vi tilbyder ikke hjælp til andre styresystemer end Windows. Sådan lød beskeden efter forgæves jagt efter Microsoft-tasten på Macbook. Hør samtalen her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S