Overblik: Garnet strammer til om Microsoft-svindlere

Overblik: Nettet strammer til om svindlerne, der ringer til danske pc-brugere og beder om adgang til deres computere. Se her, hvordan du kan håndtere situationen, hvis du skulle få en fupmager i røret.

Artikel top billede

I den seneste tid har mange oplevet at blive ringet op af svindlere, der udgiver sig for at være fra Microsoft og i en hjælpsom tone forsøger at få lov til at få adgang til din computer for at yde support.

Svindlerne ringer angiveligt på må og få og er ganske vedholdende.

Det er dog ikke så svært at afkode, at der sandsynligvis er tale om fup og fidus.

Læs mere om, hvordan du kan håndtere situationen, hvis en udenlandsk fupmager ringer til dig.

Klik på hvert link herunder for at få mere at vide.


Snedig it-mand lokker Microsoft-svindler i fælde
En dansk it-koordinator optog hemmeligt lyd og film i timer, overvågede handlinger og lokkede mail-adresser ud af Microsoft-fupmagere. Politiet har nu fået hele detektiv-pakken tilsendt.


Trin for trin: Sådan lokkede it-mand svindler i fælden

It-koordinator fra Glyngøre-firma beskriver her i detaljer, hvordan han tog fusen på de såkaldte Microsoft-fupmagere.


Goddag, må jeg overtage din pc?

Personer, der ringer dig op via mobilen og beder om adgang til din pc, er en voksende trend blandt net-kriminelle. Se hvordan du undgår at blive fuppet.


Microsoft-chef forsøgt fuppet af Microsoft-fupmagere

Hundredevis af politi-anmeldelser er indgivet alene i Danmark, hvor telefon-svindlere udgiver sig for at være Microsoft-folk.


Politiet efter fup: Sådan tackler du it-svindlere
Politiet giver her en anbefaling til, hvordan du generelt skal handle, hvis du bliver udsat for it-kriminalitet.


Microsoft til it-helt fra Glyngøre: Tak for indsatsen
Microsofts sikkerhedschef roser indsatsen fra it-koordinator, der lokkede svindlere i fælde. Også en anden ekspert


Microsoft-svindlere bruger telefonnummer fra TDC
Et dansk telefonnummer fra en nummerserie hos TDC anvendes af svindlere, der udgiver sig fra at være fra Microsoft.


TDC går på jagt efter folk bag svindel-nummer
Et dansk telefonnummer i TDC's nummerserie er blevet brugt af Microsoft-svindlere. Nu vil TDC finde ud af, hvem der står bag.


Hør skuffet Microsoft-svindler tilbyde hjælp til Mac-bruger

Falsk Microsoft support-team: Vi tilbyder ikke hjælp til andre styresystemer end Windows. Sådan lød beskeden efter forgæves jagt efter Microsoft-tasten på Macbook. Hør samtalen her.

Annonceindlæg fra IBM

Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S