Apple efter kæmpe-audit: Sådan er forhold på fabrikker

For første gang nogensinde løfter Apple sløret for, hvordan forholdene er på de fabrikker, hvor selskabet får produceret sine produkter. Se listen over underleverandørerne her.

Artikel top billede

For første gang nogensinde løfter Apple sløret for hele det netværk af samlefabrikker, hvor selskabet får samlet sine produkter som iPhone, iPod og iPad.

Det sker i en 27 sider lang rapport, som selskabet har udarbejdet.

Rapporten indeholder desuden detaljer om arbejdsforhold og lignende i selskabets supply chain, der strækker sig ud over hele Asien med Kina som hovedområdet.

Rapporten er ikke mindst blevet udarbejdet, fordi Apple er under stigende pres fra flere aktivist-organisationer i både Asien og Vesten, der beskylder selskabet for ikke at have styr på arbejdsforholdende hos de asiatiske underleverandører.

Bag rapporten ligger 229 såkaldte audits på fabrikker, der arbejder for Apple.

Her fandt Apple blandt andet 112 tilfælde, hvor farlige kemikalier ikke blev håndteret korrekt, ligesom mange af underleverandørerne har tvunget medarbejderne til rutinemæssige screeninger for sygdom eller graviditet, skriver avisen.

Børnearbejdere

Næsten en tredjedel af Apples underleverandører har desuden ikke fulgt Apples standarder for løn-forhold, ligesom fem af fabrikkerne har haft børnearbejdere ansat.

Apple har nu besluttet at indføre en række kontrol-foranstaltninger med henblik på at forbedre forholdende på fabrikkerne. Ligeledes vil antallet af audits i Malaysia og Singapore samt omfanget af efteruddannelses-programmer blive øget, hedder det.

I rapporten nævnes 156 underleverandører, der står bag leverancer af 97 procent af Apples supply chain - inklusive materialer, produktion og samling.

De tæller blandt andre Sony og Intel.

Ét selskab bliver nævnt en del gange, nemlig Foxconn, der er en af Apples største fremstillings-partnere.

Foxconn har tidligere været ramt af en række selvmord blandt medarbejdere, ligesom en af selskabets fabrikker sidste år blev ramt af en stor eksplosion, der dræbte flere.

Læs også:

300 ansatte på Apple-fabrik truede med selvmord.

Nyt dødsfald hos berygtet Apple-leverandør.

Selvmords-trend breder sig hos iPad-arbejdere.

Firma bag selvmords-fabrik lukker anlæg i Indien.

Kina kræver bedre forhold på selvmords-fabrik.

Her er de farligste job i teknologi-verdenen.

Aller Media A/S

Engineering Manager

Uspecificeret arbejdssted

Jyske Bank

Mainframe-specialist med DevOps-mindset

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Flådeprogrammets Program Management Office søger en Risk Manager

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird