Disse it-systemer styrer de danske intranet

Der er mange it-systemer, der kan give din virksomhed et effektivt og moderne intranet, men særligt et system dominerer intranet-scenen i Danmark.

Artikel top billede

Læs også:

Disse it-systemer driver verdens bedste intranet

Her er SharePoints største styrker og svagheder

Mens verdens bedste intranet ifølge en ny undersøgelse kører på en række forskellige systemer, så er der i særligt ét system, der dominerer den hjemlige intranet-scene.

Det konkluderer i hvert fald en rapport fra IntraTeam, der rådgiver om intranet-løsninger og er tovholder på en række erfa-grupper.

Hvert år laver IntraTeam en spørgeskemaundersøgelse, og blandt de 111 virksomheder, der deltog i 2011, tegnede der sig et klart billede af, at SharePoint er den mest dominerende løsning.

"Vi er nok det land i verden, hvor der er der er mest SharePoint. 63 procent anvender SharePoint," lyder det fra Kurt Kragh Sørensen fra IntraTeam.

Resultatet er ikke nødvendigvis videnskabeligt holdbart, men SharePoint-tendensen er ikke til at tage fejl af.

Danmark nævnes da ofte også som et SharePoint-land, hvilket var en af grundene til, at Danmark stillede med den forholdsmæssigt største delegation ved den seneste SharePoint-konference i Los Angeles med 238 danske deltagere.

Bland de andre intranet-systemer finder man ifølge IntraTeam blandt andet Lotus Notes, Sitecore, IntraNote og Drupal, ligesom der også er en del egenudviklede systemer.

Ifølge undersøgelsen bruger virksomhederne følgende intranet-systemer:

Det er ifølge Kurt Kragh Sørensen ikke mindst behovet for integration til andre af virksomhedens systemer, der får mange til at gå efter SharePoint-platformen som et omdrejningspunkt for medarbejderne dagligdag.

"Vi taler meget om den digitale arbejdsplads, hvor medarbejderen ikke kan se, at han er på tidsregistreringssystemet eller i økonomisystemet eller et helt tredje sted," forklarer Kurt Kragh Sørensen. 

"Det er her, SharePoint kommer ind som platformen - medarbejderen aner ikke, hvilket system han er i, og det skal vedkommende heller ikke bekymre sig om."

IntraTeam kårer hvert år også Danmarks bedste intranet. Det er virksomhederne selv, der indstiller deres løsninger ved at skulle svare på en række spørgsmål, men IntraTeam der efterfølgende kårer vinderen.

De seneste tre års vindere - Danske Bank, Chr. Hansen og Udenrigsministeriet - bruger alle SharePoint.

Læs også:

Disse it-systemer driver verdens bedste intranet

Her er SharePoints største styrker og svagheder

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Forsvaret

Cyberspecialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Java software engineer (regular)

Region Sjælland

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS