Derfor er brevmodellen dødsdømt fra starten

Ekspert anbefaler danske politikere til at blæse på brevmodellen. Se hvorfor.

Hvorfor bruge kræfter på at bekæmpe piratkopiering, når det snart ikke længere er et problem?

Det mener teknologi-debattør og forfatter Morten Bay, der er en af de såkaldte eksperter, som folketingets kulturudvalg har spurgt til råds i den aktuelle debat om en mulig brevmodel i Danmark.

Morten Bay var ikke til stede blandt de otte eksperter og repræsentanter fra industrien, der i går var til eksperthøring på Christiansborg, men han havde indspillet en video med sine holdninger og betragtninger, som udvalgsmedlemmerne fik vist. Den er i øjeblikket tilgængelig på YouTube. Se nederst.

Her giver han - med filosofiske briller og fra et helikopter-perspektiv - udtryk for, at politikerne skulle droppe snakken om en brevmodel og koncentrere sig om større og mere relevante udfordring i fremtiden.

Eksemplaret er dødt

Morten Bay baserer den opfordring på sin teori på det aktuelle skift fra downloads til streaming. 

"Min konklusion er, at piratkopiering overhovet ikke er noget problem. I hvert fald ikke, når vi kigger et stykke ned af vejen. Og det kommer til at forsvinde helt af sig selv. Jeg vil ikke underkende, at der har været massive tab i de kreative brancher, og at især film- og tv-branchen taber penge lige nu, og snart er det bogbranchen, det går ud over. Men digital piratkopiering vil ende med at blive en parantes i internettets historie," lyder Morten Bays skøn.

"Eksemplaret er stendødt. Altså tanken om at vi har et eksemplar i stedet for, at vi låner eller streamer noget oppe i skyen. Det betyder jo også, at de kreative branchers gamle forretningsmodeller også er stendøde. Og det betyder, at piratkopieringen også er på vej væk. Fordi eksemplaret, der er grundlaget for kopiering, ikke længere er der".

Han mener, at ulovlig piratkopiering på nettet er blevet så populært, fordi det i starten var meget lettere og mere bekvemt end lovlige alternativer, der enten var dyre, svære at bruge eller ikke eksisterende.

LÆS OGSÅ: Dansk brevmodel mod pirater tæt på at dø

Men musiktjenester a la WiMP og Spotify har vist, at hvis kommercielle tjenester kan overgå de ulovlige tjenester med brugervenlighed, så vil forbrugerne gerne betale, siger Morten Bay.
Han refererer til analyser fra Sverige, der viser, at fildelingen er faldet efter Spotifys indtog.

Et andet eksempel på succesfulde lovlige alternativer er Netflix, som ifølge Morten Bay i travle perioder står for en tredjedel af alt nettrafik i USA.

En relevant detalje i den sammenhæng, påpeger Bay, er, at det især er unge mennesker, der kaster sig over streaming. Downloads og ulovlig fildeling bliver holdt i live af en ældre generation: de 25-40-årige, som blev vænnet til det med nettets opvækst. 

Hvis meningen med brevmodeller er at oplyse den brede befolkning om, at der sker ophavsretskrænkelser på deres netforbindelse, så vil brevmodellen snart blive overflødig, fordi den brede befolkning vil tage streaming til sig, mener Morten Bay.

I stedet for brevmodeller mener Morten Bay, at politikerne skal koncentrere sig om skabe de bedste muligheder for underholdningbranchen. Han mener, at man kunne neddrosle statens engagement i DAB og DTT (Altså digital radio og tv), satse på streaming  og sende så mange midler ud i markedet for at skabe gode vilkår til at lave billige "on demand"-løsninger.

Videoen er i øjeblikket online her:

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job