Brevmodel eller alternativ - Danmark får piratlov i år

Venstre får afgørende rolle i vedtagelse af en aftale, der skal begrænse den danske piratkopiering på nettet. Ny piratlov kan allerede være på plads inden sommerferien.

Artikel top billede

Kulturministeriet forsøger lige nu at lave en ny piratlov, der skal dæmme op for ulovlige downloads af musik og film på nettet.

Det er den meget omtalte brevmodel, der er ved finde ny form og konkret indhold.

Kulturministeriet bekræfter, at der i øjeblikket bliver arbejdet på en model, der skal bekæmpe pirateri på nettet, men at det er for tidligt at melde noget konkret ud.
Brevmodellen var i januar tæt på at miste al politisk opbakning.

Det bliver ikke en fransk model

Og meget tyder på, at det ikke bliver den oprindelige hårde piratbekæmpelse med Frankrig som rollemodel, der skal indføres i Danmark. Den kontroversielle franske HADOPI-lov er ellers på det seneste blevet fremhævet som et godt middel mod pirateri. Men blandt andet Politiken har fortalt, at loven måske nok har har nedbragt antallet af piratkopieringer, men at den samtidigt ikke hjælper musik- og filmbranchen.
Den strenge franske fremgangsmåde med at true befolkningen med at få internetadgangen lukket, møder modstand hos Venstre.

"Vi er klokkeklart imod den model. Det er jo nærmest en menneskeret at have internetforbindelse, og trusler om at lukke folks internetforbindelse stemmer meget dårligt overens med, at al kommunikation med det offentlige skal foregå digitalt fra 2014," siger Michael Aastrup Jensen til DR Kultur.

Selv om Venstre ikke er i regeringen, så kan partiet få en afgørende betydning for lovens udseende. DR Kultur erfarer, at Venstre er i en nøgleposition i forhandlingerne, fordi hverken Enhedslisten, Liberal Alliance eller Dansk Folkeparti vil medvirke.

Hjælp Jer selv

Michael Aastrup Jensen mener stadig, at brancherne skal hjælpe til selv ved at tilbyde mere indhold på lovlige digitale platforme som Spotify og Wimp til musik.

Desuden ser han en ide i at oprette fælles politicentre, der skal bekæmpe piratokpiering på nettet, som det blandt andet findes i Sverige.

"I Sverige har man haft succes med at samle efterforskningen af pirateri hos én enhed. Det giver flere ressourcer, og mulighed for at gå efter de store bagmænd i stedet for at jagte danskere som har downloadet et par musikalbums," siger Michael Aastrup Jensen til DR.

Københavns Universitet

Identity management specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Test Manager – Data Quality & Engineering (Digitalt Fundament)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk Risiko Manager i Cyberdivisionen – vær med til at gøre en forskel for national sikkerhed!

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S