Brevmodel eller alternativ - Danmark får piratlov i år

Venstre får afgørende rolle i vedtagelse af en aftale, der skal begrænse den danske piratkopiering på nettet. Ny piratlov kan allerede være på plads inden sommerferien.

Artikel top billede

Kulturministeriet forsøger lige nu at lave en ny piratlov, der skal dæmme op for ulovlige downloads af musik og film på nettet.

Det er den meget omtalte brevmodel, der er ved finde ny form og konkret indhold.

Kulturministeriet bekræfter, at der i øjeblikket bliver arbejdet på en model, der skal bekæmpe pirateri på nettet, men at det er for tidligt at melde noget konkret ud.
Brevmodellen var i januar tæt på at miste al politisk opbakning.

Det bliver ikke en fransk model

Og meget tyder på, at det ikke bliver den oprindelige hårde piratbekæmpelse med Frankrig som rollemodel, der skal indføres i Danmark. Den kontroversielle franske HADOPI-lov er ellers på det seneste blevet fremhævet som et godt middel mod pirateri. Men blandt andet Politiken har fortalt, at loven måske nok har har nedbragt antallet af piratkopieringer, men at den samtidigt ikke hjælper musik- og filmbranchen.
Den strenge franske fremgangsmåde med at true befolkningen med at få internetadgangen lukket, møder modstand hos Venstre.

"Vi er klokkeklart imod den model. Det er jo nærmest en menneskeret at have internetforbindelse, og trusler om at lukke folks internetforbindelse stemmer meget dårligt overens med, at al kommunikation med det offentlige skal foregå digitalt fra 2014," siger Michael Aastrup Jensen til DR Kultur.

Selv om Venstre ikke er i regeringen, så kan partiet få en afgørende betydning for lovens udseende. DR Kultur erfarer, at Venstre er i en nøgleposition i forhandlingerne, fordi hverken Enhedslisten, Liberal Alliance eller Dansk Folkeparti vil medvirke.

Hjælp Jer selv

Michael Aastrup Jensen mener stadig, at brancherne skal hjælpe til selv ved at tilbyde mere indhold på lovlige digitale platforme som Spotify og Wimp til musik.

Desuden ser han en ide i at oprette fælles politicentre, der skal bekæmpe piratokpiering på nettet, som det blandt andet findes i Sverige.

"I Sverige har man haft succes med at samle efterforskningen af pirateri hos én enhed. Det giver flere ressourcer, og mulighed for at gå efter de store bagmænd i stedet for at jagte danskere som har downloadet et par musikalbums," siger Michael Aastrup Jensen til DR.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)