Brevmodel eller alternativ - Danmark får piratlov i år

Venstre får afgørende rolle i vedtagelse af en aftale, der skal begrænse den danske piratkopiering på nettet. Ny piratlov kan allerede være på plads inden sommerferien.

Artikel top billede

Kulturministeriet forsøger lige nu at lave en ny piratlov, der skal dæmme op for ulovlige downloads af musik og film på nettet.

Det er den meget omtalte brevmodel, der er ved finde ny form og konkret indhold.

Kulturministeriet bekræfter, at der i øjeblikket bliver arbejdet på en model, der skal bekæmpe pirateri på nettet, men at det er for tidligt at melde noget konkret ud.
Brevmodellen var i januar tæt på at miste al politisk opbakning.

Det bliver ikke en fransk model

Og meget tyder på, at det ikke bliver den oprindelige hårde piratbekæmpelse med Frankrig som rollemodel, der skal indføres i Danmark. Den kontroversielle franske HADOPI-lov er ellers på det seneste blevet fremhævet som et godt middel mod pirateri. Men blandt andet Politiken har fortalt, at loven måske nok har har nedbragt antallet af piratkopieringer, men at den samtidigt ikke hjælper musik- og filmbranchen.
Den strenge franske fremgangsmåde med at true befolkningen med at få internetadgangen lukket, møder modstand hos Venstre.

"Vi er klokkeklart imod den model. Det er jo nærmest en menneskeret at have internetforbindelse, og trusler om at lukke folks internetforbindelse stemmer meget dårligt overens med, at al kommunikation med det offentlige skal foregå digitalt fra 2014," siger Michael Aastrup Jensen til DR Kultur.

Selv om Venstre ikke er i regeringen, så kan partiet få en afgørende betydning for lovens udseende. DR Kultur erfarer, at Venstre er i en nøgleposition i forhandlingerne, fordi hverken Enhedslisten, Liberal Alliance eller Dansk Folkeparti vil medvirke.

Hjælp Jer selv

Michael Aastrup Jensen mener stadig, at brancherne skal hjælpe til selv ved at tilbyde mere indhold på lovlige digitale platforme som Spotify og Wimp til musik.

Desuden ser han en ide i at oprette fælles politicentre, der skal bekæmpe piratokpiering på nettet, som det blandt andet findes i Sverige.

"I Sverige har man haft succes med at samle efterforskningen af pirateri hos én enhed. Det giver flere ressourcer, og mulighed for at gå efter de store bagmænd i stedet for at jagte danskere som har downloadet et par musikalbums," siger Michael Aastrup Jensen til DR.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job