Brevmodel eller alternativ - Danmark får piratlov i år

Venstre får afgørende rolle i vedtagelse af en aftale, der skal begrænse den danske piratkopiering på nettet. Ny piratlov kan allerede være på plads inden sommerferien.

Artikel top billede

Kulturministeriet forsøger lige nu at lave en ny piratlov, der skal dæmme op for ulovlige downloads af musik og film på nettet.

Det er den meget omtalte brevmodel, der er ved finde ny form og konkret indhold.

Kulturministeriet bekræfter, at der i øjeblikket bliver arbejdet på en model, der skal bekæmpe pirateri på nettet, men at det er for tidligt at melde noget konkret ud.
Brevmodellen var i januar tæt på at miste al politisk opbakning.

Det bliver ikke en fransk model

Og meget tyder på, at det ikke bliver den oprindelige hårde piratbekæmpelse med Frankrig som rollemodel, der skal indføres i Danmark. Den kontroversielle franske HADOPI-lov er ellers på det seneste blevet fremhævet som et godt middel mod pirateri. Men blandt andet Politiken har fortalt, at loven måske nok har har nedbragt antallet af piratkopieringer, men at den samtidigt ikke hjælper musik- og filmbranchen.
Den strenge franske fremgangsmåde med at true befolkningen med at få internetadgangen lukket, møder modstand hos Venstre.

"Vi er klokkeklart imod den model. Det er jo nærmest en menneskeret at have internetforbindelse, og trusler om at lukke folks internetforbindelse stemmer meget dårligt overens med, at al kommunikation med det offentlige skal foregå digitalt fra 2014," siger Michael Aastrup Jensen til DR Kultur.

Selv om Venstre ikke er i regeringen, så kan partiet få en afgørende betydning for lovens udseende. DR Kultur erfarer, at Venstre er i en nøgleposition i forhandlingerne, fordi hverken Enhedslisten, Liberal Alliance eller Dansk Folkeparti vil medvirke.

Hjælp Jer selv

Michael Aastrup Jensen mener stadig, at brancherne skal hjælpe til selv ved at tilbyde mere indhold på lovlige digitale platforme som Spotify og Wimp til musik.

Desuden ser han en ide i at oprette fælles politicentre, der skal bekæmpe piratokpiering på nettet, som det blandt andet findes i Sverige.

"I Sverige har man haft succes med at samle efterforskningen af pirateri hos én enhed. Det giver flere ressourcer, og mulighed for at gå efter de store bagmænd i stedet for at jagte danskere som har downloadet et par musikalbums," siger Michael Aastrup Jensen til DR.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job