Kriseramt konsulenthus skifter navn

Kriseramt konsulenthus, som faldt ud over kanten herhjemme for et par år siden, skifter navn og fokus.

Artikel top billede

Forhandleren Kerfi vælger nu at skifte sit islandsk klingende navn til Advania, som den nye ejer, Skyrr, vurderer, at der er mere nordisk appel i.

Det nye navn skal markere selskabets udvikling mod et konsulenthus med tilbud til kunder i hele Norden.

"Med det gennemgående navn Advania bliver det tydeligere, at vi tilbyder vores tjenester over hele Norden, og at vi har en ensartet måde at arbejde på på de forskellige markeder," siger Skyrrs koncernchef Gestur G. Gestsson til Idg.se.

Herhjemme gik Kerfi ned med flaget tilbage i 2008, fordi likviditeten lå i en islandsk bank og var væk, da økonomien kollapsede på vukanøen og det hele faldt sammen i Island.

Dengang overtog konkurrenten Datacon aktiviteterne i det danske Kerfi-selskab.

Børsintroduktion på vej

Navneskiftet gælder ikke bare det svenske selskab, men overalt i Skyrr-koncernen, som er det nordiske moderselskab.

Skiftet træder i kraft den 2. april i år.

Skyrr har i dag mere end 1.100 ansatte, og Advania-gruppen planlægger ifølge Idg.se en introduktion på den islandske børs og efterfølgende også på børsen i Stockholm.

Herhjemme blev Jyske Bank så sent som i november sidste år efter tre år juridisk tovtrækkeri dømt til at betale mere end seks millioner kroner til konkursboet efter Kerfis krak.

Dommen betyder, at Kerfis kreditorer får dækket næsten en fjerdedel af deres tilgodehavender.

Læs også:

Islandsk bank lukker [b]Kerfi

Kriseramte Island har masser af penge i dansk it

Direktørskifte koster Kerfi 20 procent af omsætningen[/b]

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job