Kriseramt konsulenthus skifter navn

Kriseramt konsulenthus, som faldt ud over kanten herhjemme for et par år siden, skifter navn og fokus.

Artikel top billede

Forhandleren Kerfi vælger nu at skifte sit islandsk klingende navn til Advania, som den nye ejer, Skyrr, vurderer, at der er mere nordisk appel i.

Det nye navn skal markere selskabets udvikling mod et konsulenthus med tilbud til kunder i hele Norden.

"Med det gennemgående navn Advania bliver det tydeligere, at vi tilbyder vores tjenester over hele Norden, og at vi har en ensartet måde at arbejde på på de forskellige markeder," siger Skyrrs koncernchef Gestur G. Gestsson til Idg.se.

Herhjemme gik Kerfi ned med flaget tilbage i 2008, fordi likviditeten lå i en islandsk bank og var væk, da økonomien kollapsede på vukanøen og det hele faldt sammen i Island.

Dengang overtog konkurrenten Datacon aktiviteterne i det danske Kerfi-selskab.

Børsintroduktion på vej

Navneskiftet gælder ikke bare det svenske selskab, men overalt i Skyrr-koncernen, som er det nordiske moderselskab.

Skiftet træder i kraft den 2. april i år.

Skyrr har i dag mere end 1.100 ansatte, og Advania-gruppen planlægger ifølge Idg.se en introduktion på den islandske børs og efterfølgende også på børsen i Stockholm.

Herhjemme blev Jyske Bank så sent som i november sidste år efter tre år juridisk tovtrækkeri dømt til at betale mere end seks millioner kroner til konkursboet efter Kerfis krak.

Dommen betyder, at Kerfis kreditorer får dækket næsten en fjerdedel af deres tilgodehavender.

Læs også:

Islandsk bank lukker [b]Kerfi

Kriseramte Island har masser af penge i dansk it

Direktørskifte koster Kerfi 20 procent af omsætningen[/b]

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S