Aktionærer vil annullere dansk milliard-salg til SAP

Vrede aktionærer vil have annulleret milliard-salget af dansk-styrede SuccessFactors til SAP.

Artikel top billede

Vrede aktionærer er så utilfredse med den danske topchef for det amerikanske it-selskab SuccessFactors, at de nu trækker ham i retten, skriver Børsen.

Det sker, fordi aktionærerne vil have annulleret salget af SuccessFactors til tyske SAP, som Lars Dalgaard stod i spidsen for i december.

Med i handlen følger, at Lars Dalgaard bliver topchef for Saps kommende cloud-forretning. Det kan du læse mere om her.

Ifølge Børsen skyldes kravet, at aktionærerne mener, at SuccesFactors er mere værd end de 19 milliarder kroner, som parterne blev enige om, at SAP skal lægge på bordet for det fremadstormende selskab.

Selv tager Lars Dalgaard søgsmålet med ro.

Han siger til Børsen, at traditionen med at sagsøge andre er en "uhumsk del af det amerikanske forretningsliv."

"Der har ikke været et salg et teknologifirma de seneste 10 år, hvor der ikke har været den samme type sagsøgning," siger han til avisen.

De vrede aktionærer mener ifølge Børsen, at SAP har stor fordel af, at SuccessFactors-aktioen for tiden er under pres.

Lars Dalgaard peger overfor avisen på, at SAP imidlertid betalte den højeste pris per aktie, som aktien nogensinde har haft - og 50 procent over aktiekursen, som den så ud dagen før handlen.

Læs også:

SAP: Derfor køber vi dansker-styret virksomhed

Dansk succes-chef: Kunne ikke sige nej til milliardtilbud

SAP køber dansk-ejet firma for 19 milliarder kroner

Dansk topchef: Jeg tjener ufatteligt beløb på SAP-køb

Dansk succesdreng køber firma for 200 millioner

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect