Aktionærer vil annullere dansk milliard-salg til SAP

Vrede aktionærer vil have annulleret milliard-salget af dansk-styrede SuccessFactors til SAP.

Artikel top billede

Vrede aktionærer er så utilfredse med den danske topchef for det amerikanske it-selskab SuccessFactors, at de nu trækker ham i retten, skriver Børsen.

Det sker, fordi aktionærerne vil have annulleret salget af SuccessFactors til tyske SAP, som Lars Dalgaard stod i spidsen for i december.

Med i handlen følger, at Lars Dalgaard bliver topchef for Saps kommende cloud-forretning. Det kan du læse mere om her.

Ifølge Børsen skyldes kravet, at aktionærerne mener, at SuccesFactors er mere værd end de 19 milliarder kroner, som parterne blev enige om, at SAP skal lægge på bordet for det fremadstormende selskab.

Selv tager Lars Dalgaard søgsmålet med ro.

Han siger til Børsen, at traditionen med at sagsøge andre er en "uhumsk del af det amerikanske forretningsliv."

"Der har ikke været et salg et teknologifirma de seneste 10 år, hvor der ikke har været den samme type sagsøgning," siger han til avisen.

De vrede aktionærer mener ifølge Børsen, at SAP har stor fordel af, at SuccessFactors-aktioen for tiden er under pres.

Lars Dalgaard peger overfor avisen på, at SAP imidlertid betalte den højeste pris per aktie, som aktien nogensinde har haft - og 50 procent over aktiekursen, som den så ud dagen før handlen.

Læs også:

SAP: Derfor køber vi dansker-styret virksomhed

Dansk succes-chef: Kunne ikke sige nej til milliardtilbud

SAP køber dansk-ejet firma for 19 milliarder kroner

Dansk topchef: Jeg tjener ufatteligt beløb på SAP-køb

Dansk succesdreng køber firma for 200 millioner

Læses lige nu

    Annonce

    Gyldendal A/S

    Erfaren udvikler med AI-fokus

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Netværksspecialist til IT i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S