Aktionærer vil annullere dansk milliard-salg til SAP

Vrede aktionærer vil have annulleret milliard-salget af dansk-styrede SuccessFactors til SAP.

Artikel top billede

Vrede aktionærer er så utilfredse med den danske topchef for det amerikanske it-selskab SuccessFactors, at de nu trækker ham i retten, skriver Børsen.

Det sker, fordi aktionærerne vil have annulleret salget af SuccessFactors til tyske SAP, som Lars Dalgaard stod i spidsen for i december.

Med i handlen følger, at Lars Dalgaard bliver topchef for Saps kommende cloud-forretning. Det kan du læse mere om her.

Ifølge Børsen skyldes kravet, at aktionærerne mener, at SuccesFactors er mere værd end de 19 milliarder kroner, som parterne blev enige om, at SAP skal lægge på bordet for det fremadstormende selskab.

Selv tager Lars Dalgaard søgsmålet med ro.

Han siger til Børsen, at traditionen med at sagsøge andre er en "uhumsk del af det amerikanske forretningsliv."

"Der har ikke været et salg et teknologifirma de seneste 10 år, hvor der ikke har været den samme type sagsøgning," siger han til avisen.

De vrede aktionærer mener ifølge Børsen, at SAP har stor fordel af, at SuccessFactors-aktioen for tiden er under pres.

Lars Dalgaard peger overfor avisen på, at SAP imidlertid betalte den højeste pris per aktie, som aktien nogensinde har haft - og 50 procent over aktiekursen, som den så ud dagen før handlen.

Læs også:

SAP: Derfor køber vi dansker-styret virksomhed

Dansk succes-chef: Kunne ikke sige nej til milliardtilbud

SAP køber dansk-ejet firma for 19 milliarder kroner

Dansk topchef: Jeg tjener ufatteligt beløb på SAP-køb

Dansk succesdreng køber firma for 200 millioner

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank