Aktionærer vil annullere dansk milliard-salg til SAP

Vrede aktionærer vil have annulleret milliard-salget af dansk-styrede SuccessFactors til SAP.

Artikel top billede

Vrede aktionærer er så utilfredse med den danske topchef for det amerikanske it-selskab SuccessFactors, at de nu trækker ham i retten, skriver Børsen.

Det sker, fordi aktionærerne vil have annulleret salget af SuccessFactors til tyske SAP, som Lars Dalgaard stod i spidsen for i december.

Med i handlen følger, at Lars Dalgaard bliver topchef for Saps kommende cloud-forretning. Det kan du læse mere om her.

Ifølge Børsen skyldes kravet, at aktionærerne mener, at SuccesFactors er mere værd end de 19 milliarder kroner, som parterne blev enige om, at SAP skal lægge på bordet for det fremadstormende selskab.

Selv tager Lars Dalgaard søgsmålet med ro.

Han siger til Børsen, at traditionen med at sagsøge andre er en "uhumsk del af det amerikanske forretningsliv."

"Der har ikke været et salg et teknologifirma de seneste 10 år, hvor der ikke har været den samme type sagsøgning," siger han til avisen.

De vrede aktionærer mener ifølge Børsen, at SAP har stor fordel af, at SuccessFactors-aktioen for tiden er under pres.

Lars Dalgaard peger overfor avisen på, at SAP imidlertid betalte den højeste pris per aktie, som aktien nogensinde har haft - og 50 procent over aktiekursen, som den så ud dagen før handlen.

Læs også:

SAP: Derfor køber vi dansker-styret virksomhed

Dansk succes-chef: Kunne ikke sige nej til milliardtilbud

SAP køber dansk-ejet firma for 19 milliarder kroner

Dansk topchef: Jeg tjener ufatteligt beløb på SAP-køb

Dansk succesdreng køber firma for 200 millioner

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS