Aktionærer vil annullere dansk milliard-salg til SAP

Vrede aktionærer vil have annulleret milliard-salget af dansk-styrede SuccessFactors til SAP.

Artikel top billede

Vrede aktionærer er så utilfredse med den danske topchef for det amerikanske it-selskab SuccessFactors, at de nu trækker ham i retten, skriver Børsen.

Det sker, fordi aktionærerne vil have annulleret salget af SuccessFactors til tyske SAP, som Lars Dalgaard stod i spidsen for i december.

Med i handlen følger, at Lars Dalgaard bliver topchef for Saps kommende cloud-forretning. Det kan du læse mere om her.

Ifølge Børsen skyldes kravet, at aktionærerne mener, at SuccesFactors er mere værd end de 19 milliarder kroner, som parterne blev enige om, at SAP skal lægge på bordet for det fremadstormende selskab.

Selv tager Lars Dalgaard søgsmålet med ro.

Han siger til Børsen, at traditionen med at sagsøge andre er en "uhumsk del af det amerikanske forretningsliv."

"Der har ikke været et salg et teknologifirma de seneste 10 år, hvor der ikke har været den samme type sagsøgning," siger han til avisen.

De vrede aktionærer mener ifølge Børsen, at SAP har stor fordel af, at SuccessFactors-aktioen for tiden er under pres.

Lars Dalgaard peger overfor avisen på, at SAP imidlertid betalte den højeste pris per aktie, som aktien nogensinde har haft - og 50 procent over aktiekursen, som den så ud dagen før handlen.

Læs også:

SAP: Derfor køber vi dansker-styret virksomhed

Dansk succes-chef: Kunne ikke sige nej til milliardtilbud

SAP køber dansk-ejet firma for 19 milliarder kroner

Dansk topchef: Jeg tjener ufatteligt beløb på SAP-køb

Dansk succesdreng køber firma for 200 millioner

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S