Kazaa-skaber klar med fildeling til firmaer

En af folkene bag Kazaa har lanceret en fildelingstjenester til erhvervslivet. Mod licensbetaling kan firmaer sprede deres egne filer via P2P-programmet Peer Enabler og dermed tage presset af deres servere og bredbåndsforbindelser.

Fildeling via peer2peer-programmer som eksempelvis Kazaa er ikke kun for pirater.

En helt ny type P2P-program er blevet udviklet af en ene af Kazaas skabere, svenskeren Niklas Zennström.

Han har lanceret programmet Peer Enabler, der er rettet mod erhvervslivet og specielt mod selskaber, der ønsker at sprede en eller flere filer til en stor gruppe mennesker på én gang, skriver svenske Ny Teknik.

Virksomhederne betaler licens for at benytte programmet og skal skrive under på kun at sende filer, de selv har ophavsret til.

Indtil videre har under 100 virksomheder tegnet en licensaftale med Niklas Zennström, men mængden af data, der er blevet spredt via Peer Enabler, har alligevel en vis volumen.

I gennemsnit deles 6000 gigabyte data om dagen via det nye program, oplyser han til NyTeknik.

Fordelene ved Peer Enabler er størst for virksomheder, der oplever en massiv trafik på deres site fra brugere, der kommer for at hente tunge dokumenter. Det kunne være videoklip hos en tv-station eller programmer hos et softwarehus.

Frem for at udbygge sin serverkapacitet eller båndbredde til den øgede trafik, kan virksomheden med fordel anvende et P2P-program til at sprede sit indhold, vurderer Niklas Zennström, der har stiftet firmaet Joltid til formålet.

Niklas Zennström stod sammen med danske Janus Friis bag Kazaa, og de to for nylig lanceret en tjeneste til internet-telefoni, Skype.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S