Derfor halter det for Googles Chromebooks

En hård start har fået Google til at ændre strategi for de bærbare Chromebooks med selskabets eget styresystem.

Artikel top billede

Læs også:

Google klar med ny pc: Chromebook

Test: Her er Googles bud på fremtidens bærbare

I starten af maj sidste år indtog søgegiganten Google for en stund toppen af de fleste tech-nyhedssider i verden.

Selskabet annoncerede, at det ville sælge bærbare computere med selskabets eget Chrome OS: Chromebooks blev de kaldt.  

Acer og Samung blev valgt som producenter af de nye Chromebooks, der er cloud-baserede computere i den forstand, at alle applikationer og data ligger på nettet.

Men selvom, der blandt andet blev talt om fremtidens, vedligeholdelsesfrie cloud-computer, er det ikke meget, man har hørt til maskinerne siden.

IDC vurderede på et tidspunkt, at Chromebook-salget ville nå op på omkring 120.000 til 150.000 solgte maskiner i løbet af 2011.

Det er ikke noget at tale om på et marked, hvor man normalt opgør pc-salgstal i millioner.

Måske derfor har Google også forsøgt sig med at sænke priserne.

I dag koster en Samsung Series 5 med WiFi og en 12,1 tommer skærm 350 britiske pund i Amazon.co.uk

Det svarer til omkring 3.197 kroner.

En del har dog kritiseret Chromebook-priserne for at være for høje i forhold til den hardware, man får. 

Her er Googles nye strategi

Google har ikke tænkt sig at give op uden videre, og derfor er selskabet i øjeblikket i gang med at udbrede Chromebook'en i det amerikanske skolesystem.

I et blogindlæg skriver Rajen Sheth, group product manager for Chromebooks, at Google har leveret Chromebooks i 41 ud af de 52 amerikanske stater.

Blandt andet anvendes de af omkring 27.000 studerende i Iowa, Illinois og South Carolina.

"Da vi lancerede Chromebooks, var vi fokuserede på at tilbyde en maskine, der gav dig adgang til internettet på den hurtigste, mest simple og sikreste måde," skriver Google-chefen.

"På det tidspunkt indså vi ikke, at denne enhed ville blive så populær i klasseværelser!" lyder det fra Google.

Så sent som i denne uge skriver Gartner dog, at det ser noget dystert ud for Googles Chromebooks:

"Det kan godt være, at fremtiden er web-applikationer og internetcentrerede enheder, men brugerne er stadig tilbageholdende med at gemme data på nettet."

"Chromebooks har ikke foresaget noget større indhug (i markedet, red.), og det ringe salg i andet halvår 2011 viser, at forbrugerne ikke er klar til mainstream cloud computing, skriver Gartner

Læs også:

Google klar med ny pc: Chromebook

Test: Her er Googles bud på fremtidens bærbare

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S