Derfor halter det for Googles Chromebooks

En hård start har fået Google til at ændre strategi for de bærbare Chromebooks med selskabets eget styresystem.

Artikel top billede

Læs også:

Google klar med ny pc: Chromebook

Test: Her er Googles bud på fremtidens bærbare

I starten af maj sidste år indtog søgegiganten Google for en stund toppen af de fleste tech-nyhedssider i verden.

Selskabet annoncerede, at det ville sælge bærbare computere med selskabets eget Chrome OS: Chromebooks blev de kaldt.  

Acer og Samung blev valgt som producenter af de nye Chromebooks, der er cloud-baserede computere i den forstand, at alle applikationer og data ligger på nettet.

Men selvom, der blandt andet blev talt om fremtidens, vedligeholdelsesfrie cloud-computer, er det ikke meget, man har hørt til maskinerne siden.

IDC vurderede på et tidspunkt, at Chromebook-salget ville nå op på omkring 120.000 til 150.000 solgte maskiner i løbet af 2011.

Det er ikke noget at tale om på et marked, hvor man normalt opgør pc-salgstal i millioner.

Måske derfor har Google også forsøgt sig med at sænke priserne.

I dag koster en Samsung Series 5 med WiFi og en 12,1 tommer skærm 350 britiske pund i Amazon.co.uk

Det svarer til omkring 3.197 kroner.

En del har dog kritiseret Chromebook-priserne for at være for høje i forhold til den hardware, man får. 

Her er Googles nye strategi

Google har ikke tænkt sig at give op uden videre, og derfor er selskabet i øjeblikket i gang med at udbrede Chromebook'en i det amerikanske skolesystem.

I et blogindlæg skriver Rajen Sheth, group product manager for Chromebooks, at Google har leveret Chromebooks i 41 ud af de 52 amerikanske stater.

Blandt andet anvendes de af omkring 27.000 studerende i Iowa, Illinois og South Carolina.

"Da vi lancerede Chromebooks, var vi fokuserede på at tilbyde en maskine, der gav dig adgang til internettet på den hurtigste, mest simple og sikreste måde," skriver Google-chefen.

"På det tidspunkt indså vi ikke, at denne enhed ville blive så populær i klasseværelser!" lyder det fra Google.

Så sent som i denne uge skriver Gartner dog, at det ser noget dystert ud for Googles Chromebooks:

"Det kan godt være, at fremtiden er web-applikationer og internetcentrerede enheder, men brugerne er stadig tilbageholdende med at gemme data på nettet."

"Chromebooks har ikke foresaget noget større indhug (i markedet, red.), og det ringe salg i andet halvår 2011 viser, at forbrugerne ikke er klar til mainstream cloud computing, skriver Gartner

Læs også:

Google klar med ny pc: Chromebook

Test: Her er Googles bud på fremtidens bærbare

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse