Derfor halter det for Googles Chromebooks

En hård start har fået Google til at ændre strategi for de bærbare Chromebooks med selskabets eget styresystem.

Artikel top billede

Læs også:

Google klar med ny pc: Chromebook

Test: Her er Googles bud på fremtidens bærbare

I starten af maj sidste år indtog søgegiganten Google for en stund toppen af de fleste tech-nyhedssider i verden.

Selskabet annoncerede, at det ville sælge bærbare computere med selskabets eget Chrome OS: Chromebooks blev de kaldt.  

Acer og Samung blev valgt som producenter af de nye Chromebooks, der er cloud-baserede computere i den forstand, at alle applikationer og data ligger på nettet.

Men selvom, der blandt andet blev talt om fremtidens, vedligeholdelsesfrie cloud-computer, er det ikke meget, man har hørt til maskinerne siden.

IDC vurderede på et tidspunkt, at Chromebook-salget ville nå op på omkring 120.000 til 150.000 solgte maskiner i løbet af 2011.

Det er ikke noget at tale om på et marked, hvor man normalt opgør pc-salgstal i millioner.

Måske derfor har Google også forsøgt sig med at sænke priserne.

I dag koster en Samsung Series 5 med WiFi og en 12,1 tommer skærm 350 britiske pund i Amazon.co.uk

Det svarer til omkring 3.197 kroner.

En del har dog kritiseret Chromebook-priserne for at være for høje i forhold til den hardware, man får. 

Her er Googles nye strategi

Google har ikke tænkt sig at give op uden videre, og derfor er selskabet i øjeblikket i gang med at udbrede Chromebook'en i det amerikanske skolesystem.

I et blogindlæg skriver Rajen Sheth, group product manager for Chromebooks, at Google har leveret Chromebooks i 41 ud af de 52 amerikanske stater.

Blandt andet anvendes de af omkring 27.000 studerende i Iowa, Illinois og South Carolina.

"Da vi lancerede Chromebooks, var vi fokuserede på at tilbyde en maskine, der gav dig adgang til internettet på den hurtigste, mest simple og sikreste måde," skriver Google-chefen.

"På det tidspunkt indså vi ikke, at denne enhed ville blive så populær i klasseværelser!" lyder det fra Google.

Så sent som i denne uge skriver Gartner dog, at det ser noget dystert ud for Googles Chromebooks:

"Det kan godt være, at fremtiden er web-applikationer og internetcentrerede enheder, men brugerne er stadig tilbageholdende med at gemme data på nettet."

"Chromebooks har ikke foresaget noget større indhug (i markedet, red.), og det ringe salg i andet halvår 2011 viser, at forbrugerne ikke er klar til mainstream cloud computing, skriver Gartner

Læs også:

Google klar med ny pc: Chromebook

Test: Her er Googles bud på fremtidens bærbare

Annonceindlæg fra Computerworld

Digital suverænitet kræver mere end strategier

Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job