IBM dropper egen kontorpakke - har en helt ny plan

En netop frigivet opdatering af IBM's Lotus Symphony bliver samtidig enden på selskabets helt egen kontorpakke.

Artikel top billede

Læs også:

IBM lancerer konkurrent til MS Office


Stortest: Office 2010, Open Office og Google Apps

IBM's gratis kontorpakke, Lotus Symphony, der blev lanceret i 2007 er netop blevet frigivet i version 3.0.1 - og det bliver formentlig det sidste, vi kommer til at høre til Lotus Symphony.

Det skriver Ed Brill, der står i spidsen for IBM's Messaging and Collaboration-afdeling, i et blogindlæg.

"Dette vil højst sandsynlig også blive den sidste frigivelse af IBM's egen fork af OpenOffice-koden," skriver han.

"Herfra går vores energi til Apache OpenOffice-projektet, og vi regner med at distribuere en "IBM Edition" af Apache OpenOffice i fremtiden."

IBM har ellers talt varmt for Lotus Symphony i de seneste tre-fire år. Den seneste store opdatering, version 3.0, blev frigivet i oktober 2010, og så sent som i februar sidste år kom der også en cloud-version af Lotus Symphony.

Her er IBM's nye plan

Men nu ændrer Big Blue altså strategi:

"Vi har givet Lotus Symphony-kildekoden til OpenOffice-projektet sammen med human ressource på tværs af udvikling og produkt-management/marketing," skriver IBM's Ed Brill.  

I et svar til flere af de besøgende på bloggen præciserer IBM'eren, hvad det konkret kommer til at betyde. 

"Symphony 3.0.1 er den nuværende version, kun få dage gammel. Den vil blive supporteret i årevis. Vores nærste frigivelse vil blive en IBM-udgave af den NÆSTE version af OpenOffice. Det bidrager vi til."

"Så i øjeblikket repræsenterer Symphony 3.0.1 vores bedste arbejde, og så vil det blive Apache OpenOffice 4 i fremtiden," forklarer Ed Brill.  

Siden IBM startede Lotus Symphony-projektet i 2007, har markedet for kontorpakker gennemgået en større omvæltning.

Dels har OpenOffice fået en konkurrent i form af LibreOffice, der bygger på samme kode, dels har Google gjort et pænt indhug i markedet med cloud-produktet Google Docs.

Samtidig har Microsoft med Office 365 og Office Web Apps for alvor kastet sig ud i skyen med Office-pakken.

Læs også:

IBM lancerer konkurrent til MS Office


Stortest: Office 2010, Open Office og Google Apps

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS