Her kommer sky-versionen af Lotus Symphony

IBM vil også være med fremme i bussen og annoncerer en version af sin Lotus Symphony til brug online.

Artikel top billede

Orlando: IBM slår følge med Oracle, Google og Microsoft, når selskabet inden længe lancerer en cloud-baseret kontorpakke med tekstbehandling, regneark og så videre. En samling programmer, der befinder sig i skyen, men til mere jordnær brug på kontoret.

Helt sådan udtrykker IBM det ganske vist ikke selv. Når de skal sige det, så bliver selskabet med introduktionen af LotusLive Symphony det oplagte alternativ for de virksomheder, som spejder efter en vej væk fra "costly Microsoft Office desktops..."

Selskabet er ved at udvikle en hosted version af Lotus Symphony, en gratis suite af kontorprogrammer, som baserer sig på open source-koden OpenOffice. Den nye version af Symphony kommer under LotusLive-paraplyen, som omfatter en stribe hostede forretningsapplikationer. Det fortæller Jeff Schick, vicepræsident hos IBM med ansvar for social software.

I sidste halvdel af 2011 skulle onlineversionen af Lotus Symphonys applikationer som for eksempel tektbehandling, regneark og præsentationer være tilgængelige.

Flere om et dokument samtidig

Versionen, der bliver hostet, vil tilbyde en række nye faciliteter omkring det at arbejde sammen online. Eksempelvis kan brugere, som sidder forskellige steder, arbejde på det samme dokument på samme tid. De vil også være i stand til at skrive kommentarer og rette i et aktivt dokument.

"I modsætning til Symphony og den oprindelige LotusLive bliver det nye produkt ikke gratis, men derimod en mulighed inden for IBM's LotusLive service rettet mod erhvervslivet," fortæller Jeff Schick.

Med annonceringen slår IBM som nævnt følge med et hastigt voksende antal leverandører, der leverer disse web-baserede kontorpakker. I december kom Oracle med den første version af sin løsning med navnet Cloud Office - også baseret på OpenOffice.

Microsoft tilbyder brugerne nogle grundlæggende faciliteter gennem sin Office Web Apps-tjeneste og har planer om mere fra den samme online-skuffe.

IBM annoncerede også et nyt værktøj på Lotusphere, der skal forbinde social networking-applikationer med virksomhedens egne applikationer. Social Business Framework er navnet på den annoncering.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job