Microsoft: Her er planen for vores næste Office-pakke

Microsoft påbegynder nu for alvor arbejdet med den næste version af Office-pakken. Allerede nu er de første brugere i gang med at teste den.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også:

IBM dropper egen kontorpakke - har en helt ny plan

Microsoft løfter lidt af sløret for fremtidens SharePoint

Mens Microsofts Office 2010 stadig bliver rullet ud på de danske arbejdspladser, er den næste version - kodenavn Office 15 - nu for alvor ved at tage form.

Microsoft meddeler, at man netop har indledt det såkaldte Technical Preview Program.

"Office 15 er kodenavnet for den næste generation af Microsft Office-produkter og -services, og det tekniske preview er første gang vi deler vores arbejde med en udvalgt gruppe af kunder under non-disclosure kontrakter," skriver udviklings-chef PJ Hough fra Microsoft Office Division i et blogindlæg.

PJ Hough skriver videre, at han på nuværende tidspunkt kun er klar til at dele få detaljer med omverdenen.

"...men jeg kan fortælle jer, at Office 15 er det mest ambitiøse foretagende indtil nu for Office divisionen."

"Med Office 15 vil vi for første gang nogensinde samlet opdatere vores cloud services, servere og mobile- og pc-klienter med Office, Office 365, Exchange, SharePoint, Lync, Project og Visio. Sagt ret simpelt så vil Office 15 hjælpe folk med at arbejde, samarbejde og komminikere smartere og hurtigere end nogensinde før."

Det tekniske preview-program er for en lukket kreds, men allerede til sommer vil Microsoft være klar med den første offentlige beta.

Den seneste version af Office-pakken blev frigivet i sommeren 2010. 2007-versionen kom i januar det år.

Det vides ikke, hvornår den næste version af Office-pakken er klar til frigivelse, men hvis betaen er ude op til sommerferien, er det ikke usandsynligt, at det bliver samtidig med det kommende Windows 8.

Læs også:

IBM dropper egen kontorpakke - har en helt ny plan

Microsoft løfter lidt af sløret for fremtidens SharePoint

Annonceindlæg fra Context&

Når AI løber fra organisationen

Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS