CSC står til fyring efter Polsag-skandale

It-leverandøren CSC, der udviklede det skandale-ramte it-system, Polsag, står nu til en fyreseddel.

Artikel top billede

(Foto: Morten Nevado)

Politiet har her til morgen meddelt CSC, at man vil indlede drøftelser om "samarbejdets ophør".

Det fremgår af en pressemeddelelse fra Justitsministeriet, der oplyser, at det næsten en halv milliard kroner dyre system droppes helt.

Heri fremgår det også, at den beslutning "har Rigspolitiet her til morgen meddelt leverandøren CSC".

Videre fremgår det, at regeringen i denne uge i et fortroligt aktstykke har anmodet Folketingets Finansudvalg om tilslutning til at opgive Polsag-projektet.

"Med Finansudvalgets tiltræden vil Rigspolitiet sammen med Kammeradvokaten kunne indlede drøftelser med leverandøren CSC om samarbejdets ophør," står der videre i pressemeddelelsen.

Beslutningen om at droppe it-projektet er truffet efter en uvildig undersøgelse af projektet. Endnu er rapporten ikke offentliggjort.

CSC: Ingen kommentarer
Hos CSC har direktør for det offentlige område Jens Schmidt ingen kommentarer til Computerword på nuværende tidspunkt.

Har du en kommentar til, at politiet dropper polsag-systemet?

"Jeg kan ikke tale med dig nu. Du må prøve senere på dagen," siger han.

Læs også:

Politichef ånder lettet op: Godt at Polsag skrottes.

Minister: Derfor trækker vi stikket på Polsag.

Politiet dropper gigantisk it-system.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    FE søger PKI-specialist

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Specialist til IT-kontraktstyring i PET's IT-Afdeling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Nordjylland

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS