CSC står til fyring efter Polsag-skandale

It-leverandøren CSC, der udviklede det skandale-ramte it-system, Polsag, står nu til en fyreseddel.

Artikel top billede

(Foto: Morten Nevado)

Politiet har her til morgen meddelt CSC, at man vil indlede drøftelser om "samarbejdets ophør".

Det fremgår af en pressemeddelelse fra Justitsministeriet, der oplyser, at det næsten en halv milliard kroner dyre system droppes helt.

Heri fremgår det også, at den beslutning "har Rigspolitiet her til morgen meddelt leverandøren CSC".

Videre fremgår det, at regeringen i denne uge i et fortroligt aktstykke har anmodet Folketingets Finansudvalg om tilslutning til at opgive Polsag-projektet.

"Med Finansudvalgets tiltræden vil Rigspolitiet sammen med Kammeradvokaten kunne indlede drøftelser med leverandøren CSC om samarbejdets ophør," står der videre i pressemeddelelsen.

Beslutningen om at droppe it-projektet er truffet efter en uvildig undersøgelse af projektet. Endnu er rapporten ikke offentliggjort.

CSC: Ingen kommentarer
Hos CSC har direktør for det offentlige område Jens Schmidt ingen kommentarer til Computerword på nuværende tidspunkt.

Har du en kommentar til, at politiet dropper polsag-systemet?

"Jeg kan ikke tale med dig nu. Du må prøve senere på dagen," siger han.

Læs også:

Politichef ånder lettet op: Godt at Polsag skrottes.

Minister: Derfor trækker vi stikket på Polsag.

Politiet dropper gigantisk it-system.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo