Artikel top billede

(Foto: Morten Nevado)

CSC står til fyring efter Polsag-skandale

It-leverandøren CSC, der udviklede det skandale-ramte it-system, Polsag, står nu til en fyreseddel.

Politiet har her til morgen meddelt CSC, at man vil indlede drøftelser om "samarbejdets ophør".

Det fremgår af en pressemeddelelse fra Justitsministeriet, der oplyser, at det næsten en halv milliard kroner dyre system droppes helt.

Heri fremgår det også, at den beslutning "har Rigspolitiet her til morgen meddelt leverandøren CSC".

Videre fremgår det, at regeringen i denne uge i et fortroligt aktstykke har anmodet Folketingets Finansudvalg om tilslutning til at opgive Polsag-projektet.

"Med Finansudvalgets tiltræden vil Rigspolitiet sammen med Kammeradvokaten kunne indlede drøftelser med leverandøren CSC om samarbejdets ophør," står der videre i pressemeddelelsen.

Beslutningen om at droppe it-projektet er truffet efter en uvildig undersøgelse af projektet. Endnu er rapporten ikke offentliggjort.

CSC: Ingen kommentarer
Hos CSC har direktør for det offentlige område Jens Schmidt ingen kommentarer til Computerword på nuværende tidspunkt.

Har du en kommentar til, at politiet dropper polsag-systemet?

"Jeg kan ikke tale med dig nu. Du må prøve senere på dagen," siger han.

Læs også:

Politichef ånder lettet op: Godt at Polsag skrottes.

Minister: Derfor trækker vi stikket på Polsag.

Politiet dropper gigantisk it-system.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Højer og Lauritzen ApS
Distributør af pc- og printertilbehør.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere