CSC står til fyring efter Polsag-skandale

It-leverandøren CSC, der udviklede det skandale-ramte it-system, Polsag, står nu til en fyreseddel.

Artikel top billede

(Foto: Morten Nevado)

Politiet har her til morgen meddelt CSC, at man vil indlede drøftelser om "samarbejdets ophør".

Det fremgår af en pressemeddelelse fra Justitsministeriet, der oplyser, at det næsten en halv milliard kroner dyre system droppes helt.

Heri fremgår det også, at den beslutning "har Rigspolitiet her til morgen meddelt leverandøren CSC".

Videre fremgår det, at regeringen i denne uge i et fortroligt aktstykke har anmodet Folketingets Finansudvalg om tilslutning til at opgive Polsag-projektet.

"Med Finansudvalgets tiltræden vil Rigspolitiet sammen med Kammeradvokaten kunne indlede drøftelser med leverandøren CSC om samarbejdets ophør," står der videre i pressemeddelelsen.

Beslutningen om at droppe it-projektet er truffet efter en uvildig undersøgelse af projektet. Endnu er rapporten ikke offentliggjort.

CSC: Ingen kommentarer
Hos CSC har direktør for det offentlige område Jens Schmidt ingen kommentarer til Computerword på nuværende tidspunkt.

Har du en kommentar til, at politiet dropper polsag-systemet?

"Jeg kan ikke tale med dig nu. Du må prøve senere på dagen," siger han.

Læs også:

Politichef ånder lettet op: Godt at Polsag skrottes.

Minister: Derfor trækker vi stikket på Polsag.

Politiet dropper gigantisk it-system.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo