Sådan reagerer plagede politifolk på Polsag-skrotning

De bornholmske betjente har desperat forsøgt at få Polsag til at køre i mere end et år. Se her, hvordan de reagerer på beslutningen om at skrotte det hundedyre system.

Artikel top billede

"Vi er lettede. Vi er meget lettede."

Sådan siger tillidsrepræsentant og formand for de politiansattes fagforbund, Bornholms Politiforening, Henrik Schwarz, efter at Justitsministeriet i dag har trukket stikket på det udskældte skandale- system fra CSC, Polsas.

De omkring 80 medarbejdere på Bornholm har i lidt mere end et år arbejdet med systemet, som har betydet, at de til sidst frygtede for deres helbred.

Det fortalte de for nylig rigspolitichef Jens Henrik Højbjerg om under dennes besøg på øen. Et besøg som åbenbart gjorde stort indtryk på rigspolitichefen. Det kan du læse mere om her.

Betjent er overrasket

Men samtidig med at lettelsen er formanden for de bornholmske politiansatte overrasket over politiets beslutning om at droppe Polsag.

"Jeg er overrasket, fordi man helt tager det af bordet. Man lukker det helt ned," siger Henrik Schwarz.

Han fortæller, at de bornholmske politimedarbejdere har fået oplyst, at de allerede i næste uge går tilbage til at arbejde med det gamle politisystem Polsas.

"Vi er på Polsas i næste uge," siger han.

I den forbindelse skal medarbejderne lige have pudset færdighederne af på det gamle system, der i årtier har været brugt i politiet, og som andre steder i landet stadig er i anvendelse.

Når den plan er på plads, forventer formanden at logge ud af Polsag for sidste gang.

Hvad der videre kommer til at ske omkring et muligt alternativt nyt it-system, har medarbejderen ifølge formanden ikke fået information om.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Centerchef til Center for Applikationer i PET

Københavnsområdet

Region Midtjylland

It-supporter til Regionshospitalet Horsens

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Head of Digital Trust & Security

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Flyvestation Karup

Midtjylland

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest