Sådan reagerer plagede politifolk på Polsag-skrotning

De bornholmske betjente har desperat forsøgt at få Polsag til at køre i mere end et år. Se her, hvordan de reagerer på beslutningen om at skrotte det hundedyre system.

Artikel top billede

"Vi er lettede. Vi er meget lettede."

Sådan siger tillidsrepræsentant og formand for de politiansattes fagforbund, Bornholms Politiforening, Henrik Schwarz, efter at Justitsministeriet i dag har trukket stikket på det udskældte skandale- system fra CSC, Polsas.

De omkring 80 medarbejdere på Bornholm har i lidt mere end et år arbejdet med systemet, som har betydet, at de til sidst frygtede for deres helbred.

Det fortalte de for nylig rigspolitichef Jens Henrik Højbjerg om under dennes besøg på øen. Et besøg som åbenbart gjorde stort indtryk på rigspolitichefen. Det kan du læse mere om her.

Betjent er overrasket

Men samtidig med at lettelsen er formanden for de bornholmske politiansatte overrasket over politiets beslutning om at droppe Polsag.

"Jeg er overrasket, fordi man helt tager det af bordet. Man lukker det helt ned," siger Henrik Schwarz.

Han fortæller, at de bornholmske politimedarbejdere har fået oplyst, at de allerede i næste uge går tilbage til at arbejde med det gamle politisystem Polsas.

"Vi er på Polsas i næste uge," siger han.

I den forbindelse skal medarbejderne lige have pudset færdighederne af på det gamle system, der i årtier har været brugt i politiet, og som andre steder i landet stadig er i anvendelse.

Når den plan er på plads, forventer formanden at logge ud af Polsag for sidste gang.

Hvad der videre kommer til at ske omkring et muligt alternativt nyt it-system, har medarbejderen ifølge formanden ikke fået information om.

Banedanmark

License Manager

Københavnsområdet

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision