Sådan reagerer plagede politifolk på Polsag-skrotning

De bornholmske betjente har desperat forsøgt at få Polsag til at køre i mere end et år. Se her, hvordan de reagerer på beslutningen om at skrotte det hundedyre system.

Artikel top billede

"Vi er lettede. Vi er meget lettede."

Sådan siger tillidsrepræsentant og formand for de politiansattes fagforbund, Bornholms Politiforening, Henrik Schwarz, efter at Justitsministeriet i dag har trukket stikket på det udskældte skandale- system fra CSC, Polsas.

De omkring 80 medarbejdere på Bornholm har i lidt mere end et år arbejdet med systemet, som har betydet, at de til sidst frygtede for deres helbred.

Det fortalte de for nylig rigspolitichef Jens Henrik Højbjerg om under dennes besøg på øen. Et besøg som åbenbart gjorde stort indtryk på rigspolitichefen. Det kan du læse mere om her.

Betjent er overrasket

Men samtidig med at lettelsen er formanden for de bornholmske politiansatte overrasket over politiets beslutning om at droppe Polsag.

"Jeg er overrasket, fordi man helt tager det af bordet. Man lukker det helt ned," siger Henrik Schwarz.

Han fortæller, at de bornholmske politimedarbejdere har fået oplyst, at de allerede i næste uge går tilbage til at arbejde med det gamle politisystem Polsas.

"Vi er på Polsas i næste uge," siger han.

I den forbindelse skal medarbejderne lige have pudset færdighederne af på det gamle system, der i årtier har været brugt i politiet, og som andre steder i landet stadig er i anvendelse.

Når den plan er på plads, forventer formanden at logge ud af Polsag for sidste gang.

Hvad der videre kommer til at ske omkring et muligt alternativt nyt it-system, har medarbejderen ifølge formanden ikke fået information om.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - En unik mulighed

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg