Sådan reagerer plagede politifolk på Polsag-skrotning

De bornholmske betjente har desperat forsøgt at få Polsag til at køre i mere end et år. Se her, hvordan de reagerer på beslutningen om at skrotte det hundedyre system.

Artikel top billede

"Vi er lettede. Vi er meget lettede."

Sådan siger tillidsrepræsentant og formand for de politiansattes fagforbund, Bornholms Politiforening, Henrik Schwarz, efter at Justitsministeriet i dag har trukket stikket på det udskældte skandale- system fra CSC, Polsas.

De omkring 80 medarbejdere på Bornholm har i lidt mere end et år arbejdet med systemet, som har betydet, at de til sidst frygtede for deres helbred.

Det fortalte de for nylig rigspolitichef Jens Henrik Højbjerg om under dennes besøg på øen. Et besøg som åbenbart gjorde stort indtryk på rigspolitichefen. Det kan du læse mere om her.

Betjent er overrasket

Men samtidig med at lettelsen er formanden for de bornholmske politiansatte overrasket over politiets beslutning om at droppe Polsag.

"Jeg er overrasket, fordi man helt tager det af bordet. Man lukker det helt ned," siger Henrik Schwarz.

Han fortæller, at de bornholmske politimedarbejdere har fået oplyst, at de allerede i næste uge går tilbage til at arbejde med det gamle politisystem Polsas.

"Vi er på Polsas i næste uge," siger han.

I den forbindelse skal medarbejderne lige have pudset færdighederne af på det gamle system, der i årtier har været brugt i politiet, og som andre steder i landet stadig er i anvendelse.

Når den plan er på plads, forventer formanden at logge ud af Polsag for sidste gang.

Hvad der videre kommer til at ske omkring et muligt alternativt nyt it-system, har medarbejderen ifølge formanden ikke fået information om.

Csis Security Group A/S

Junior Software Engineer

Københavnsområdet

Forsvaret

Cyberspecialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet