Mistanke om regnskabs-fusk spøger videre i CSC

Det amerikanske børstilsyn er slet ikke færdig med at undersøge svindlen i den danske del af CSC.

Artikel top billede

Læs også:

CSC: Sådan er der blevet svindlet for en halv milliard

CSC: Afsporede folk bag million-svindel i Norden

Revisorer kulegraver danske CSC-ulovligheder

Den omdiskuterede sag om regnskabsmanipulation for op mod en halv milliard kroner i CSC's danske afdeling er stadig under efterforskning hos det amerikanske børstilsyn.

Det stod klart, da CSC's globale regnskab for tredje kvartal blev fremlagt i går.

I en telefonkonference i forbindelse med regnskabets offentliggørelse fortalte selskabets øverste finanschef, Mike Mancuso, at børstilsynets undersøgelse fortsat er i gang.

"Den er overstået, når den er færdig, og vi kan ikke forudse, hvornår det vil være," sagde han under konferencen.

CSC har tidligere måtte fortælle, at den angivelige svindel i CSC's danske afdeling trækker spor til CSC i Australien. Men der er tilsyneladende ikke dukket flere uregelmæssigheder op i det verdensomspændende firma på det seneste.

"I øjeblikket er vi ikke bekendt med nye problemer eller udvidelser af undersøgelsen," sagde Mike Mancuso.

Også selskabets afdelinger i USA bliver kigget efter i sømmene.

Du kan læse alt om svindlen hos CSC her

Tabte 7,8 milliarder kroner 
It-giganten mistede i sidste kvartal 7,8 milliarder kroner i indtjening. Samtidig faldt omsætningen med 5,8 procent i forhold til samme kvartal sidste år, fremgår det af den globale koncerns friske regnskab.

Ifølge CSC faldt performance primært på grund af en erstatning på 8,3 milliarder kroner i forbindelse med det fejlslagne sundhedssystem i Storbritannien.

Selskabet omsatte sammenlagt for 21 milliarder kroner i tredje kvartal.

Finanschef træder tilbage

CSC's Michael Mancuso annoncerede i forbindelse med fremlæggelsen af regnskabet, at han ligesom topbossen Mike Laphen forlader sin stilling til maj.

Topchefen blev i timerne inden regnskabsfremlæggelsen officielt afløst af endnu en Mike, nemlig Mike Lawrie, der har lang erfaring fra en af hovedkonkurrenterne IBM.

"Det lover godt for virksomhedens fremtid ," sagde Mike Mancouso og fortalte desuden, at CSC for nylig har haft udfordringer, men har en stærk forretning understøttet af kunder i verdensklassen.

Finanschefen fortalte, at selskabet stadig er i dialog med de britiske myndigheder om problemerne med sundhedssystemet, og at udfaldet af forhandlingerne kan føre til flere udgifter for CSC.

Læs også:

CSC på katastrofekus i forhold til kunder og økonomi

CSC-fusk: Danske hoveder kappet i massevis

CSC: Sådan er der blevet svindlet for en halv milliard

CSC: Afsporede folk bag million-svindel i Norden

Revisorer kulegraver danske CSC-ulovligheder

Fup-mistanke kaster grus i globalt CSC-regnskab

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job