Mistanke om regnskabs-fusk spøger videre i CSC

Det amerikanske børstilsyn er slet ikke færdig med at undersøge svindlen i den danske del af CSC.

Artikel top billede

Læs også:

CSC: Sådan er der blevet svindlet for en halv milliard

CSC: Afsporede folk bag million-svindel i Norden

Revisorer kulegraver danske CSC-ulovligheder

Den omdiskuterede sag om regnskabsmanipulation for op mod en halv milliard kroner i CSC's danske afdeling er stadig under efterforskning hos det amerikanske børstilsyn.

Det stod klart, da CSC's globale regnskab for tredje kvartal blev fremlagt i går.

I en telefonkonference i forbindelse med regnskabets offentliggørelse fortalte selskabets øverste finanschef, Mike Mancuso, at børstilsynets undersøgelse fortsat er i gang.

"Den er overstået, når den er færdig, og vi kan ikke forudse, hvornår det vil være," sagde han under konferencen.

CSC har tidligere måtte fortælle, at den angivelige svindel i CSC's danske afdeling trækker spor til CSC i Australien. Men der er tilsyneladende ikke dukket flere uregelmæssigheder op i det verdensomspændende firma på det seneste.

"I øjeblikket er vi ikke bekendt med nye problemer eller udvidelser af undersøgelsen," sagde Mike Mancuso.

Også selskabets afdelinger i USA bliver kigget efter i sømmene.

Du kan læse alt om svindlen hos CSC her

Tabte 7,8 milliarder kroner 
It-giganten mistede i sidste kvartal 7,8 milliarder kroner i indtjening. Samtidig faldt omsætningen med 5,8 procent i forhold til samme kvartal sidste år, fremgår det af den globale koncerns friske regnskab.

Ifølge CSC faldt performance primært på grund af en erstatning på 8,3 milliarder kroner i forbindelse med det fejlslagne sundhedssystem i Storbritannien.

Selskabet omsatte sammenlagt for 21 milliarder kroner i tredje kvartal.

Finanschef træder tilbage

CSC's Michael Mancuso annoncerede i forbindelse med fremlæggelsen af regnskabet, at han ligesom topbossen Mike Laphen forlader sin stilling til maj.

Topchefen blev i timerne inden regnskabsfremlæggelsen officielt afløst af endnu en Mike, nemlig Mike Lawrie, der har lang erfaring fra en af hovedkonkurrenterne IBM.

"Det lover godt for virksomhedens fremtid ," sagde Mike Mancouso og fortalte desuden, at CSC for nylig har haft udfordringer, men har en stærk forretning understøttet af kunder i verdensklassen.

Finanschefen fortalte, at selskabet stadig er i dialog med de britiske myndigheder om problemerne med sundhedssystemet, og at udfaldet af forhandlingerne kan føre til flere udgifter for CSC.

Læs også:

CSC på katastrofekus i forhold til kunder og økonomi

CSC-fusk: Danske hoveder kappet i massevis

CSC: Sådan er der blevet svindlet for en halv milliard

CSC: Afsporede folk bag million-svindel i Norden

Revisorer kulegraver danske CSC-ulovligheder

Fup-mistanke kaster grus i globalt CSC-regnskab

Læses lige nu

    Annonce

    Akademikernes A-kasse

    IT-sikkerhedsansvarlig til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Junior Projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S