Carsten Lind-ansættelse skræmmer Fujitsu-ansatte

Carsten Linds rygte fra tiden hos CSC Danmark bekymrer ansatte hos Fujitsu, hvor han har fået en ny toppost.

Artikel top billede

(Foto: Tom Ingvardsen)

Læs også:

Nu har Carsten Lind fået nyt topjob

Carsten Lind er færdig i CSC Danmark

CSC på katastrofekurs i forhold til kunder og økonomi

Fujitsus ansættelse af tidligere CSC-topboss Carsten Lindvækker uro blandt de ansatte hos Fujitsu.

Det skriver Computerworlds svenske søsterblad.

Problemet er Carsten Linds fortid hos CSC i Danmark, hvor især arbejdskonflikten og tabet af flere kontrakter prægede hans tid som nordisk topboss i virksomheden.

Et ry og rygte som altså skræmmer de ansatte hos konkurrenten, hvor han får en toppost.

Det får nu Fujitsus vicepræsident i Norden, Bengt Engström til at forsvare valget af sin nye COO (Cheif Operating Officer) overfor offentligheden.

"Han kom i ind i en situation, hvor CSC havde en masse problemer. Der var problemer med fagforbund og interne regnskaber, som han var med til at løse. Vi har fået rigtigt gode referencer på ham som person. Det er referencer, som vi stoler på, så vi føler os trygge ved ham," siger Bengt Engström til Computerworlds søsterblad.

Vicepræsidenten har ikke hørt nogen større ytringer om bekymring.

"Men der var mange, som stødte på nyhedshistorierne om ham. Vi er internt gået ud og har forklaret, at det handler om CSC som virksomhed." 

"At han som administrerende direktør repræsenterer sin virksomhed, er noget helt andet. Vi blander os ikke i, hvordan CSC kører sin virksomhed," siger Bengt Engström til it24.

Ifølge avisen har Bengt Engström tidligere fortalt, at Carsten Lind skal arbejde med Sverige og Norge, mens han selv tager sig af Danmark og Finland.

"Vi ser ham som havende en vældig operativ tilgang. Vi vil have en bedre effektivitet i det, vi gør, og det er noget af det, vi tror Carsten kan hjælpe os med," har Bengt Engström tidligere fortalt Computerworld.

Aviserne skriver ikke sandheden

Ifølge it24 blev Carsten Lind håndplukket af Fujitsu, efter at han i fjor var tvunget til at forlade sin CSC-stilling og blev afløst af problemknuseren John Walsh.

At CSC var tynget af problemer under Carsten Linds ledelse bekymrer ifølge avisen Bengt Engström ligeså lidt, som det afskrækker ham, at Carsten Lind måtte forlade sin stilling før tid.

"De valgte at gå hver til sit. Hvem som foreslog det, ved jeg ikke. Men jeg er så gammel, at jeg ved, at der er forskel på det, der står i avisen, og det, som er virkelighed - og det kender jeg forskel på," siger Bent Engstöm til it24.

Ifølge avisen vil Carsten Lind vente med at give interviews, til han er kommet ind i den nye rolle.

Læs også:

Nu har Carsten Lind fået nyt topjob

Carsten Lind er færdig i CSC Danmark

CSC på katastrofekurs i forhold til kunder og økonomi

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

AI/ML udvikler i PET

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect