Carsten Lind-ansættelse skræmmer Fujitsu-ansatte

Carsten Linds rygte fra tiden hos CSC Danmark bekymrer ansatte hos Fujitsu, hvor han har fået en ny toppost.

Artikel top billede

(Foto: Tom Ingvardsen)

Læs også:

Nu har Carsten Lind fået nyt topjob

Carsten Lind er færdig i CSC Danmark

CSC på katastrofekurs i forhold til kunder og økonomi

Fujitsus ansættelse af tidligere CSC-topboss Carsten Lindvækker uro blandt de ansatte hos Fujitsu.

Det skriver Computerworlds svenske søsterblad.

Problemet er Carsten Linds fortid hos CSC i Danmark, hvor især arbejdskonflikten og tabet af flere kontrakter prægede hans tid som nordisk topboss i virksomheden.

Et ry og rygte som altså skræmmer de ansatte hos konkurrenten, hvor han får en toppost.

Det får nu Fujitsus vicepræsident i Norden, Bengt Engström til at forsvare valget af sin nye COO (Cheif Operating Officer) overfor offentligheden.

"Han kom i ind i en situation, hvor CSC havde en masse problemer. Der var problemer med fagforbund og interne regnskaber, som han var med til at løse. Vi har fået rigtigt gode referencer på ham som person. Det er referencer, som vi stoler på, så vi føler os trygge ved ham," siger Bengt Engström til Computerworlds søsterblad.

Vicepræsidenten har ikke hørt nogen større ytringer om bekymring.

"Men der var mange, som stødte på nyhedshistorierne om ham. Vi er internt gået ud og har forklaret, at det handler om CSC som virksomhed." 

"At han som administrerende direktør repræsenterer sin virksomhed, er noget helt andet. Vi blander os ikke i, hvordan CSC kører sin virksomhed," siger Bengt Engström til it24.

Ifølge avisen har Bengt Engström tidligere fortalt, at Carsten Lind skal arbejde med Sverige og Norge, mens han selv tager sig af Danmark og Finland.

"Vi ser ham som havende en vældig operativ tilgang. Vi vil have en bedre effektivitet i det, vi gør, og det er noget af det, vi tror Carsten kan hjælpe os med," har Bengt Engström tidligere fortalt Computerworld.

Aviserne skriver ikke sandheden

Ifølge it24 blev Carsten Lind håndplukket af Fujitsu, efter at han i fjor var tvunget til at forlade sin CSC-stilling og blev afløst af problemknuseren John Walsh.

At CSC var tynget af problemer under Carsten Linds ledelse bekymrer ifølge avisen Bengt Engström ligeså lidt, som det afskrækker ham, at Carsten Lind måtte forlade sin stilling før tid.

"De valgte at gå hver til sit. Hvem som foreslog det, ved jeg ikke. Men jeg er så gammel, at jeg ved, at der er forskel på det, der står i avisen, og det, som er virkelighed - og det kender jeg forskel på," siger Bent Engstöm til it24.

Ifølge avisen vil Carsten Lind vente med at give interviews, til han er kommet ind i den nye rolle.

Læs også:

Nu har Carsten Lind fået nyt topjob

Carsten Lind er færdig i CSC Danmark

CSC på katastrofekurs i forhold til kunder og økonomi

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S