Konsulenthus: 20.000 brugere dropper Lotus Notes

Stort konsulenthus skrotter Notes i samtlige 16 lande, hvor selskabet er repræsenteret, til fordel for Microsofts Office 365.

Artikel top billede

Konsulenthuset Steria kaster sig i armene på Microsoft i samtlige 16 lande, hvor selskabet har datterselskaber - heriblandt Danmark.

Beslutningen om at konvertere de 20.000 ansatte, hvoraf cirka 167 arbejder i Danmark fra Notes til Microsoft Office 365, kommer få dage efter, at Steria lancerede "verdens første selvbetjente arbejdsplads i skyen.

En annoncering som Steria kalder sit "Workplace on Command initiativ". En løsning, hvor netop 365 er en af de applikationer, som tilbydes.

Vores egen medicin

I praksis betyder det, at Steria vil udskifte sine Notes-installationer og i stedet overgå til Microsofts integrerede og cloudbaserede platform for emails, instant messaging, dokumenthåndtering og -deling, kalenderstyring med videre.

"Vi tager vores egen medicin. Med Workplace on Command giver vi medarbejdere verden over adgang til både deres virksomheds egne applikationer og diverse standardapplikationer," udtaler Peter N. Østerbye, administrerende direktør for Steria Danmark.

Det danske selskab fyrede hver ottende af sine ansatte for et år siden.

Andre siger farvel

Steria forventer at begynde udrulningen af Microsoft Office 365 fra andet kvartal i år.

I øvrigt er Steria langt fra den første store Notes-bruger, som har sagt farvel til IBM's samarbejdsplatform til fordel for konkurrenten Microsofts produkter.

Den svenske regering har netop sagt farvel til Notes, ligesom også revisionskoncernen Ernst & Youngs 150.000 Notes-brugere i 140 lande blev forvandlet til Microsoft Exchange-brugere i november sidste år.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S