Konsulenthus: 20.000 brugere dropper Lotus Notes

Stort konsulenthus skrotter Notes i samtlige 16 lande, hvor selskabet er repræsenteret, til fordel for Microsofts Office 365.

Artikel top billede

Konsulenthuset Steria kaster sig i armene på Microsoft i samtlige 16 lande, hvor selskabet har datterselskaber - heriblandt Danmark.

Beslutningen om at konvertere de 20.000 ansatte, hvoraf cirka 167 arbejder i Danmark fra Notes til Microsoft Office 365, kommer få dage efter, at Steria lancerede "verdens første selvbetjente arbejdsplads i skyen.

En annoncering som Steria kalder sit "Workplace on Command initiativ". En løsning, hvor netop 365 er en af de applikationer, som tilbydes.

Vores egen medicin

I praksis betyder det, at Steria vil udskifte sine Notes-installationer og i stedet overgå til Microsofts integrerede og cloudbaserede platform for emails, instant messaging, dokumenthåndtering og -deling, kalenderstyring med videre.

"Vi tager vores egen medicin. Med Workplace on Command giver vi medarbejdere verden over adgang til både deres virksomheds egne applikationer og diverse standardapplikationer," udtaler Peter N. Østerbye, administrerende direktør for Steria Danmark.

Det danske selskab fyrede hver ottende af sine ansatte for et år siden.

Andre siger farvel

Steria forventer at begynde udrulningen af Microsoft Office 365 fra andet kvartal i år.

I øvrigt er Steria langt fra den første store Notes-bruger, som har sagt farvel til IBM's samarbejdsplatform til fordel for konkurrenten Microsofts produkter.

Den svenske regering har netop sagt farvel til Notes, ligesom også revisionskoncernen Ernst & Youngs 150.000 Notes-brugere i 140 lande blev forvandlet til Microsoft Exchange-brugere i november sidste år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

    Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Business Consultant

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv RPA-udvikler i PET

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Frontend-udvikler

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S