Dansk konsulenthus fyrer 21 medarbejdere

Stor dansk it-servicevirksomhed fyrer onsdag en stribe medarbejdere. Direktøren fortæller her, hvorfor det er nødvendigt at afskedige hver ottende af selskabets i alt 185 ansatte.

Artikel top billede

Steria A/S afskediger i dag 21 ud af virksomhedens 185 medarbejdere. Årsagen er ifølge direktøren, at "et par store, strategiske kunder inden for det offentlige har svigtet".

"Vi har tabt noget forretning i det offentlige. Jeg kan ikke nævne navne, men blot konstatere, at vi over en periode har fået for meget kapacitet, og at vores ordreindgang ikke helt har kunnet følge med den ledige kapacitet," forklarer Peter N. Østerbye, administrerende direktør, Steria.

Sidste sommer var direktør Peter N. Østerbye ude med en advarsel om, hvad den skrappe konkurrence fra udenlandske spillere kan komme til at betyde for danske konsulenthuse.

Peter N. Østerbye sagde dengang:
"Vi oplever, at vi i stigende omfang skal konkurrere mod blandt andet indiske virksomheder, der er leveringsdygtige i hele løsninger. De står i den grad klar i kulissen til at tage over. Og hvis ikke vi passer på, så bliver vi kørt over."

Vi bliver ikke kørt over

Hænger fyringsrunden i Steria Danmark også sammen med, at I er blevet "kørt over" af udenlandske konkurrenter?"

"Nej, den aktuelle situation handler ikke om konkurrence fra udlandet, men om at vi bliver nødt til at rationalisere vores Managed Services-forretning på grund af svigtende ordrer i den offentlige sektor," siger Peter N. Østerbye.

Sterias Managed Services omfatter to forretningsområder: outsourcing og infrastruktur, og i alt har selskabet mere end 35 års erfaring på området.

"Ud over den aktuelle nedskæring bliver vi også nødt til at sikre, at forretningen er bæredygtig i fremtiden. Managed Services er meget commodity i dag og er dermed blevet et marked under virkelig hårdt pres ikke mindst på prisen," siger Peter N. Østerbye.

Han vil ikke sætte navne på Sterias konkurrenter, men siger, at det er de klassiske store konsulenthuse med forretning i det offentlige, hvilket eksempelvis kunne være Traen, CSC, Logica, NNIT og KMD.

Fremtiden for Steria handler om at "skabe nye gode ordrer, så den resterende kapacitet kan udnyttes til fulde". Regnskabet for 2010 er afsluttet, men endnu ikke offentligjort. Peter N. Østerbye har tidligere udtalt, at "forventningen er, at vi kommer ud af 2010 med en vækst på omkring 10 procent".

Om den udtalelse siger Sterias direktør i dag:

"Jeg forventer ikke, at vi indfrier en vækst på 10 procent i 2010. Vores forventning er, at vi ligger på markedsniveau med henyn til vækst, det vil sige to til tre procent."

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra HP

    Det hybride kontor kræver personlig teknologi

    Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S