It-sikkerhedsfirma: Så sårbar er din virksomhed

Secunia har offentliggjort sin årsrapport om it-sikkerhed. Her kan du se, hvordan din virksomhed er sårbar.

Artikel top billede

(Foto: Peder Wahlberg)

Læs også:

Derfor skal du bruge penge på it-sikkerhed

Sådan sjofler ansatte virksomhedens it-sikkerhed

Der er god grund til at være bekymret for din it-sikkerhed.

Sikkerhedsfirmaet Secunia har offentliggjort en rapport, der kortlægger omfanget af sårbarheder og sikkerhedshuller i din egen og din virksomheds færden på internettet.

Secunia peger på, at virksomhederne i langt højere grad bør fokusere på at forbedre deres strategi for at lukke de huller og sårbarheder, der truer it-sikkerheden.

Tredjepart truer

Ikke overraskende udgør såkaldte tredjepartsprogrammer en særlig trussel.

Sårbarheder, der opstår hos brugerne af disse programmer er steget med næsten 75 procent på bare fem år.

Tredjepartsprogrammerne står ifølge rapporten for en tredjedel af den samlede sikkerhedstrussel.

Til sammenligning udgør andelen af sårbarheder i operativsystemer og programmer fra Microsoft knap 10 procent ifølge Secunias rapport.

Kan udrydde truslen samme dag

Det er typisk virksomheder med over 600 programmer i deres netværk, der bør frygte for deres sikkerhed.

Ifølge rapporten fra Secunia er halvdelen af de programmer, der er sikre det ene år, usikre det efterfølgende år.

Secunia anbefaler derfor, at virksomhederne løbende identificerer og overvåger programmerne, der udgør en sikkerhedsrisiko.

De fleste sårbarheder i programmer, der bliver sendt på gaden, kan blive udryddet den samme dag med sikkerhedsopdateringer, viser rapporten fra Secunia.

Læs også:

Derfor skal du bruge penge på it-sikkerhed

Sådan sjofler ansatte virksomhedens it-sikkerhed

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,