It-sikkerhedsfirma: Så sårbar er din virksomhed

Secunia har offentliggjort sin årsrapport om it-sikkerhed. Her kan du se, hvordan din virksomhed er sårbar.

Artikel top billede

(Foto: Peder Wahlberg)

Læs også:

Derfor skal du bruge penge på it-sikkerhed

Sådan sjofler ansatte virksomhedens it-sikkerhed

Der er god grund til at være bekymret for din it-sikkerhed.

Sikkerhedsfirmaet Secunia har offentliggjort en rapport, der kortlægger omfanget af sårbarheder og sikkerhedshuller i din egen og din virksomheds færden på internettet.

Secunia peger på, at virksomhederne i langt højere grad bør fokusere på at forbedre deres strategi for at lukke de huller og sårbarheder, der truer it-sikkerheden.

Tredjepart truer

Ikke overraskende udgør såkaldte tredjepartsprogrammer en særlig trussel.

Sårbarheder, der opstår hos brugerne af disse programmer er steget med næsten 75 procent på bare fem år.

Tredjepartsprogrammerne står ifølge rapporten for en tredjedel af den samlede sikkerhedstrussel.

Til sammenligning udgør andelen af sårbarheder i operativsystemer og programmer fra Microsoft knap 10 procent ifølge Secunias rapport.

Kan udrydde truslen samme dag

Det er typisk virksomheder med over 600 programmer i deres netværk, der bør frygte for deres sikkerhed.

Ifølge rapporten fra Secunia er halvdelen af de programmer, der er sikre det ene år, usikre det efterfølgende år.

Secunia anbefaler derfor, at virksomhederne løbende identificerer og overvåger programmerne, der udgør en sikkerhedsrisiko.

De fleste sårbarheder i programmer, der bliver sendt på gaden, kan blive udryddet den samme dag med sikkerhedsopdateringer, viser rapporten fra Secunia.

Læs også:

Derfor skal du bruge penge på it-sikkerhed

Sådan sjofler ansatte virksomhedens it-sikkerhed

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S