It-sikkerhedsfirma: Så sårbar er din virksomhed

Secunia har offentliggjort sin årsrapport om it-sikkerhed. Her kan du se, hvordan din virksomhed er sårbar.

Artikel top billede

(Foto: Peder Wahlberg)

Læs også:

Derfor skal du bruge penge på it-sikkerhed

Sådan sjofler ansatte virksomhedens it-sikkerhed

Der er god grund til at være bekymret for din it-sikkerhed.

Sikkerhedsfirmaet Secunia har offentliggjort en rapport, der kortlægger omfanget af sårbarheder og sikkerhedshuller i din egen og din virksomheds færden på internettet.

Secunia peger på, at virksomhederne i langt højere grad bør fokusere på at forbedre deres strategi for at lukke de huller og sårbarheder, der truer it-sikkerheden.

Tredjepart truer

Ikke overraskende udgør såkaldte tredjepartsprogrammer en særlig trussel.

Sårbarheder, der opstår hos brugerne af disse programmer er steget med næsten 75 procent på bare fem år.

Tredjepartsprogrammerne står ifølge rapporten for en tredjedel af den samlede sikkerhedstrussel.

Til sammenligning udgør andelen af sårbarheder i operativsystemer og programmer fra Microsoft knap 10 procent ifølge Secunias rapport.

Kan udrydde truslen samme dag

Det er typisk virksomheder med over 600 programmer i deres netværk, der bør frygte for deres sikkerhed.

Ifølge rapporten fra Secunia er halvdelen af de programmer, der er sikre det ene år, usikre det efterfølgende år.

Secunia anbefaler derfor, at virksomhederne løbende identificerer og overvåger programmerne, der udgør en sikkerhedsrisiko.

De fleste sårbarheder i programmer, der bliver sendt på gaden, kan blive udryddet den samme dag med sikkerhedsopdateringer, viser rapporten fra Secunia.

Læs også:

Derfor skal du bruge penge på it-sikkerhed

Sådan sjofler ansatte virksomhedens it-sikkerhed

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos