Vrede kommuner: KMD holder sine priser skjult for os

Rasende kommuner har fået nok. KMD skal stoppe med at holde sine priser skjult, lyder kravet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs brevet fra KL-boss: Vi forlanger gennemskuelige priser.

Nu har kommunerne fået nok.

Sådan lyder budskabet fra KL-formand Jan Trøjborg (S) til it-leverandøren KMD, der ikke vil udlevere de prisdata, som kommunerne skal bruge til at overvåge udviklingen på monopol-området. 

Oplysninger er ifølge KL særligt afgørende i forbindelse med oprettelsen af Udbetaling Danmark, der fra i år skal stå for udbetaling af 180 milliarder kroner og dertil skal bruge op imod 14 af KMD´s monopol-systemer.

"Det bekymrer os, at KMD ikke vil udlevere priserne for ydelser, der er knyttet til Udbetaling Danmark," siger Jan Trøjborg til Computerworld.

Netop disse oplysninger er "afgørende for vores vurdering af hele det regnestykke, der ligger bag opgaveflytningen fra kommunerne til Udbetaling Danmark".

"Derfor skal vi have de tal på bordet nu," lyder kravet fra Jan Trøjborg.

KMD afviser

Ifølge et brev, som Jan Trøjborg har sendt ud til samtlige kommunaldirektører, fremgår det, at KMD har afvist at udlevere oplysningerne med henvisning til, at det vil være på kant med konkurrenceloven.

Læs mere om det her.

Men den argumentation giver KL-formanden åbenlyst ikke meget for.

"Det er også helt uacceptabelt, at KMD taler om kartel-dannelse, hvis Kombit og KMD udveksler prisoplysninger, for KMD kan jo - helt på linje med alle andre leverandører - byde ind på alle Kombit's udbud," understreger Jan Trøjborg.

Kombit sælger således ikke it-løsninger, men fungerer som en indkøbscentral, der hjælper kommunerne med at varetage udbud, så de får de billigste priser på it-systemer, forklarer formanden.

KMD skaber mistanke om misbrug

"KMD's undskyldning for ikke at udlevere priserne på ydelser vedrørende Udbetaling Danmark skaber mistanke om, at KMD kan misbruge sin monopolstilling på det offentlige marked."

"Den mistanke bør KMD straks mane i jorden ved at udlevere priserne, for hverken staten eller kommunerne kan naturligvis leve med, at KMD øger priserne på monopolområderne for at styrke sin position på de konkurrenceudsatte områder," fortsætter Jan Trøjborg.

KL-formanden understeger, at KMD i kraft af sin særstilling har "et helt særligt ansvar for at bidrage til gennemsigtighed."

Fuldmagter indsamlet

Udbetaling Danmark, der altså skal gå i luften i løbet af i år og fremover skal udbetale offentlige ydelser for op imod 180 milliarder kroner til danskerne, håndteres af ATP.

De 14 it-monopol-systemer fra KMD, der altså skal bruges af Udbetaling Danmark, løber tilsammen op i en værdi af en lille milliard kroner.

Kombit har været på banen netop op til oprettelsen af Udbetaling Danmark og bedt om fuldmagt fra kommunerne til at indhente de ønskede oplysninger.

Du kan læse mere om her, hvor det også beskrives hvilke oplysninger man ønsker indsigt i.
 
I sin tid tvang en folketingslov kommunerne til at sælge KMD, der altså tidligere var ejet af kommunerne selv via KL.
 
Salget fandt sted i slutningen af 2008, hvor de nyere ejere blev en kapitalfond og ATP.

Læs reaktionen fra KMD på KL-kritikken senere her på Computerworld.dk.

Læs brevet fra KL-boss: Vi forlanger gennemskuelige priser.

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

BEC

QA coordinator

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S