Vrede kommuner: KMD holder sine priser skjult for os

Rasende kommuner har fået nok. KMD skal stoppe med at holde sine priser skjult, lyder kravet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs brevet fra KL-boss: Vi forlanger gennemskuelige priser.

Nu har kommunerne fået nok.

Sådan lyder budskabet fra KL-formand Jan Trøjborg (S) til it-leverandøren KMD, der ikke vil udlevere de prisdata, som kommunerne skal bruge til at overvåge udviklingen på monopol-området. 

Oplysninger er ifølge KL særligt afgørende i forbindelse med oprettelsen af Udbetaling Danmark, der fra i år skal stå for udbetaling af 180 milliarder kroner og dertil skal bruge op imod 14 af KMD´s monopol-systemer.

"Det bekymrer os, at KMD ikke vil udlevere priserne for ydelser, der er knyttet til Udbetaling Danmark," siger Jan Trøjborg til Computerworld.

Netop disse oplysninger er "afgørende for vores vurdering af hele det regnestykke, der ligger bag opgaveflytningen fra kommunerne til Udbetaling Danmark".

"Derfor skal vi have de tal på bordet nu," lyder kravet fra Jan Trøjborg.

KMD afviser

Ifølge et brev, som Jan Trøjborg har sendt ud til samtlige kommunaldirektører, fremgår det, at KMD har afvist at udlevere oplysningerne med henvisning til, at det vil være på kant med konkurrenceloven.

Læs mere om det her.

Men den argumentation giver KL-formanden åbenlyst ikke meget for.

"Det er også helt uacceptabelt, at KMD taler om kartel-dannelse, hvis Kombit og KMD udveksler prisoplysninger, for KMD kan jo - helt på linje med alle andre leverandører - byde ind på alle Kombit's udbud," understreger Jan Trøjborg.

Kombit sælger således ikke it-løsninger, men fungerer som en indkøbscentral, der hjælper kommunerne med at varetage udbud, så de får de billigste priser på it-systemer, forklarer formanden.

KMD skaber mistanke om misbrug

"KMD's undskyldning for ikke at udlevere priserne på ydelser vedrørende Udbetaling Danmark skaber mistanke om, at KMD kan misbruge sin monopolstilling på det offentlige marked."

"Den mistanke bør KMD straks mane i jorden ved at udlevere priserne, for hverken staten eller kommunerne kan naturligvis leve med, at KMD øger priserne på monopolområderne for at styrke sin position på de konkurrenceudsatte områder," fortsætter Jan Trøjborg.

KL-formanden understeger, at KMD i kraft af sin særstilling har "et helt særligt ansvar for at bidrage til gennemsigtighed."

Fuldmagter indsamlet

Udbetaling Danmark, der altså skal gå i luften i løbet af i år og fremover skal udbetale offentlige ydelser for op imod 180 milliarder kroner til danskerne, håndteres af ATP.

De 14 it-monopol-systemer fra KMD, der altså skal bruges af Udbetaling Danmark, løber tilsammen op i en værdi af en lille milliard kroner.

Kombit har været på banen netop op til oprettelsen af Udbetaling Danmark og bedt om fuldmagt fra kommunerne til at indhente de ønskede oplysninger.

Du kan læse mere om her, hvor det også beskrives hvilke oplysninger man ønsker indsigt i.
 
I sin tid tvang en folketingslov kommunerne til at sælge KMD, der altså tidligere var ejet af kommunerne selv via KL.
 
Salget fandt sted i slutningen af 2008, hvor de nyere ejere blev en kapitalfond og ATP.

Læs reaktionen fra KMD på KL-kritikken senere her på Computerworld.dk.

Læs brevet fra KL-boss: Vi forlanger gennemskuelige priser.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S