To telegiganter slår pjalterne sammen mod 3 og TDC

Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen har afsagt kendelse: Telia og Telenor må gerne samarbejde om deres mobilnetværk. Det skærper kampen mod 3 og TDC.

Artikel top billede

Læs også:
Telia og Telenor slår sig sammen mod TDC og 3

TDC-boss tager Telenor/Telia-alliancen med ro

Telia og Telenors aftale skal granskes

Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen har afsagt en kendelse, der giver teleselskaberne Telia og Telenor lov til at flette fingre og frekvenser.

Det er resultatet, efter de to selskaber i sommeren 2011 offentliggjorde planerne for sammenlægningen, der skal give TDC og 3 mere kamp på mobilfronten.

Helt præcist må de to selskaber samarbejde om den del af deres mobilnetværk, der vedrører master, antenner samt frekvensressourcer (Radio Access Netværk).

Det betyder, at Telia og Telenor samler deres Radio Access netværk i det fælles joint venture, Newco.

I forbindelse med afgørelsen siger direktør i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, Agnete Gersing:

"Samarbejdet medfører, at Telia og Telenor får et bedre og mere effektivt netværk. Det er en fordel for forbrugerne, men vi har også haft væsentlige betænkeligheder ved samarbejdet. Konkurrencerådet har godkendt det, fordi de to selskaber har givet en række væsentlige tilsagn, som vil sikre, at konkurrencen ikke lider skade."

Afgørelsen skal gavne kunderne, og det vil det ifølge Agnete Gersing gøre fordi "nogle får en bedre mobildækning, og flere vil på sigt kunne nyde godt af ny teknologi såsom 4G."

Fra fire til tre

Afgørelsen fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen indebærer blandt andet, at Telia og Telenor skal sælge eller udleje plads på overflødige master.

De to firmaer er desuden forpligtede til at levere mobiltelefoni og mobilt bredbånd til teleselskaber uden eget mobilnetværk på markedsmæssige vilkår.

"Det er afgørende for konkurrencen, at teleselskaber uden eget mobilnetværk fortsat har adgang til at købe mobiltelefoni og mobilt bredbånd på markedsmæssige og sædvanlige vilkår. Det er der taget højde for i afgørelsen," siger Agnete Gersing.

Herudover skal Newco overholde en række forretningsmæssige forpligtigelser som eksempelvis, at Telia og Telenor kun må byde på nye frekvenslicenser gennem Newco.

Samarbejdet mellem Telia og Telenor reducerer antallet af danske Radio Access netværk fra fire til tre nemlig Newco, TDC og Hi3G.

Telia og Telenor vil stadig dog stadig begge sælge adgang til mobiltelefoni og mobilt bredbånd på engros- og detailmarkedet.

Læs også:
Telia og Telenor slår sig sammen mod TDC og 3

TDC-boss tager Telenor/Telia-alliancen med ro

Telia og Telenors aftale skal granskes

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S