To telegiganter slår pjalterne sammen mod 3 og TDC

Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen har afsagt kendelse: Telia og Telenor må gerne samarbejde om deres mobilnetværk. Det skærper kampen mod 3 og TDC.

Artikel top billede

Læs også:
Telia og Telenor slår sig sammen mod TDC og 3

TDC-boss tager Telenor/Telia-alliancen med ro

Telia og Telenors aftale skal granskes

Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen har afsagt en kendelse, der giver teleselskaberne Telia og Telenor lov til at flette fingre og frekvenser.

Det er resultatet, efter de to selskaber i sommeren 2011 offentliggjorde planerne for sammenlægningen, der skal give TDC og 3 mere kamp på mobilfronten.

Helt præcist må de to selskaber samarbejde om den del af deres mobilnetværk, der vedrører master, antenner samt frekvensressourcer (Radio Access Netværk).

Det betyder, at Telia og Telenor samler deres Radio Access netværk i det fælles joint venture, Newco.

I forbindelse med afgørelsen siger direktør i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, Agnete Gersing:

"Samarbejdet medfører, at Telia og Telenor får et bedre og mere effektivt netværk. Det er en fordel for forbrugerne, men vi har også haft væsentlige betænkeligheder ved samarbejdet. Konkurrencerådet har godkendt det, fordi de to selskaber har givet en række væsentlige tilsagn, som vil sikre, at konkurrencen ikke lider skade."

Afgørelsen skal gavne kunderne, og det vil det ifølge Agnete Gersing gøre fordi "nogle får en bedre mobildækning, og flere vil på sigt kunne nyde godt af ny teknologi såsom 4G."

Fra fire til tre

Afgørelsen fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen indebærer blandt andet, at Telia og Telenor skal sælge eller udleje plads på overflødige master.

De to firmaer er desuden forpligtede til at levere mobiltelefoni og mobilt bredbånd til teleselskaber uden eget mobilnetværk på markedsmæssige vilkår.

"Det er afgørende for konkurrencen, at teleselskaber uden eget mobilnetværk fortsat har adgang til at købe mobiltelefoni og mobilt bredbånd på markedsmæssige og sædvanlige vilkår. Det er der taget højde for i afgørelsen," siger Agnete Gersing.

Herudover skal Newco overholde en række forretningsmæssige forpligtigelser som eksempelvis, at Telia og Telenor kun må byde på nye frekvenslicenser gennem Newco.

Samarbejdet mellem Telia og Telenor reducerer antallet af danske Radio Access netværk fra fire til tre nemlig Newco, TDC og Hi3G.

Telia og Telenor vil stadig dog stadig begge sælge adgang til mobiltelefoni og mobilt bredbånd på engros- og detailmarkedet.

Læs også:
Telia og Telenor slår sig sammen mod TDC og 3

TDC-boss tager Telenor/Telia-alliancen med ro

Telia og Telenors aftale skal granskes

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S