Telia og Telenors aftale skal granskes

Det skal undersøges, om samarbejdet mellem de to selskaber hæmmer konkurrencen på det danske mobilmarked.

Artikel top billede

Nummer to og tre på det danske telemarked, Telia og Telenor, vil dele deres mobilnet.
 
Og fremover vil de to selskaber i fællesskab udbygge deres mobilnet.
 
De to selskaber løftede sløret for aftalen tirsdag, men den er endnu ikke godkendt af Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen.
 
Og der kommer ifølge konstitueret kontorchef Line Kornerup fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen til at gå et godt stykke tid, inden sagen er afsluttet.
 
"Det er en sag, som skal forelægges for Konkurrencerådet, og den slags sager kræver en del arbejde at gennemføre, så det bliver ikke lige med det første, at der træffes en afgørelse," siger hun.
 
Hun vurderer, at en afgørelse finder sted i slutningen af året.
 
"Vi skal vurdere, om samarbejdet rummer konkurrencebegrænsende elementer. Hvis der skulle vise sig at være det, så skal vi vurdere, om samarbejdet alligevel rummer positive ting såsom effektivitetsfordele, så der kan gives en individuel fritagelse," fortæller Line Kornerup.
 
Hun forklarer, at det skal komme forbrugerne til gavn, såfremt der skal gives en fritagelse.
 
Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen iværksætter nu en høringsfase, som løber frem til 28. juni, for at give interesserede mulighed for at komme med bemærkninger til konkurrenceaspektet ved Telia og Telenors aftale.

De to selskaber har selv indsendt en ansøgning til styrelsen, hvor de redegør for samarbejdet. 

"Parterne (Telia og Telenor, red.) har over for Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen fremført, at netdelingssamarbejdet ikke har til formål eller til følge at begrænse konkurrencen på markedet i strid med konkurrencelovens § 6," skriver styrelsen om selskabernes ansøgning.
 
Ingen frekvensproblemer
Et andet spørgsmål omkring samarbejdet er de licenser til mobiltelefoni, som de to mobilselskaber har hver for sig.
 
De er blandt andet købt individuelt på auktion i konkurrence med hinanden, men der er ikke noget, som spærrer for samarbejdet, vurderer IT- og Telestyrelsen.
 
"Vi ser ikke noget til hinder for det her," siger vicedirektør Finn Petersen fra IT- og Telestyrelsen.

Tidligere har Telia måttet tilbagelevere en tilladelse til at sende 3G-mobiltelefoni i Danmark, fordi selskabet ejede to licenser efter købet af Orange. Finn Petersen kan dog ikke se, at noget lignende er ved at ske denne gang.

Det nye mobilnet, som Telia og Telenor etablerer, får 3,4 millioner kunder.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

FE søger en specialist i TCP/IP og netværk til elektronisk indhentning

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Lector

AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S