Telia og Telenors aftale skal granskes

Det skal undersøges, om samarbejdet mellem de to selskaber hæmmer konkurrencen på det danske mobilmarked.

Artikel top billede

Nummer to og tre på det danske telemarked, Telia og Telenor, vil dele deres mobilnet.
 
Og fremover vil de to selskaber i fællesskab udbygge deres mobilnet.
 
De to selskaber løftede sløret for aftalen tirsdag, men den er endnu ikke godkendt af Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen.
 
Og der kommer ifølge konstitueret kontorchef Line Kornerup fra Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen til at gå et godt stykke tid, inden sagen er afsluttet.
 
"Det er en sag, som skal forelægges for Konkurrencerådet, og den slags sager kræver en del arbejde at gennemføre, så det bliver ikke lige med det første, at der træffes en afgørelse," siger hun.
 
Hun vurderer, at en afgørelse finder sted i slutningen af året.
 
"Vi skal vurdere, om samarbejdet rummer konkurrencebegrænsende elementer. Hvis der skulle vise sig at være det, så skal vi vurdere, om samarbejdet alligevel rummer positive ting såsom effektivitetsfordele, så der kan gives en individuel fritagelse," fortæller Line Kornerup.
 
Hun forklarer, at det skal komme forbrugerne til gavn, såfremt der skal gives en fritagelse.
 
Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen iværksætter nu en høringsfase, som løber frem til 28. juni, for at give interesserede mulighed for at komme med bemærkninger til konkurrenceaspektet ved Telia og Telenors aftale.

De to selskaber har selv indsendt en ansøgning til styrelsen, hvor de redegør for samarbejdet. 

"Parterne (Telia og Telenor, red.) har over for Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen fremført, at netdelingssamarbejdet ikke har til formål eller til følge at begrænse konkurrencen på markedet i strid med konkurrencelovens § 6," skriver styrelsen om selskabernes ansøgning.
 
Ingen frekvensproblemer
Et andet spørgsmål omkring samarbejdet er de licenser til mobiltelefoni, som de to mobilselskaber har hver for sig.
 
De er blandt andet købt individuelt på auktion i konkurrence med hinanden, men der er ikke noget, som spærrer for samarbejdet, vurderer IT- og Telestyrelsen.
 
"Vi ser ikke noget til hinder for det her," siger vicedirektør Finn Petersen fra IT- og Telestyrelsen.

Tidligere har Telia måttet tilbagelevere en tilladelse til at sende 3G-mobiltelefoni i Danmark, fordi selskabet ejede to licenser efter købet af Orange. Finn Petersen kan dog ikke se, at noget lignende er ved at ske denne gang.

Det nye mobilnet, som Telia og Telenor etablerer, får 3,4 millioner kunder.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job