Stort sikkerhedsfirma lagt ned af hackerangreb

Efter et kritisk blog-indlæg er et af verdens største sikkerhedsfirmaer blevet ramt af Anonymous' hævn.

Artikel top billede

Læs også:

Tæt på Anonymous: Sådan er gruppen organiseret

Sådan foregår et Anonymous-angreb

25 Anonymous-medlemmer anholdt af politiet

Sikkerhedsfirmaet Panda Security er blevet ramt af et angreb fra hackerbevægelsen af Anonymous.

Det er sket som hævn, efter at en ansat i Panda, Luis Corrons, har skrevet et meget kritisk blog-indlæg om hacktivist-bevægelsen Lulzsec, der har tråde til Anonymous.

"Panda Security har fået stort set alle sine domæner kompromitteret af Anonymous efter en udtalelse fra firmaet omkring anholdelsen af fire medlemmer af Lulzsec," fortæller Peter kruse fra det danske sikkerhedsfirma CSIS.

Panda Security leverer forskellige sikkerhedsløsninger herunder en international anerkendt antivirus-løsning.

Ridse i lakken

Udover at kompromittere Panda's websider har Anonymous også publiceret passwords til e-mail-konti tilhørende mere end 100 medarbejdere hos sikkerhedsfirmaet.

Der er dog stadig ikke præcise informationer om, hvilke oplysninger Anonymous har fået adgang.

"Det er stadig for tidligt at sige, om angriberne har fået fingre i andet end de publicerede informationer. Det er dog under alle omstændigheder en ridse i lakken for et sikkerhedsfirma, at deres webservere er blevet hacket så hurtigt efter blog-indlægget," vurderer han.

I relation til angrebet er der postet talrige Twitter-beskeder fra AntiSec og Anonymous.

Læs også:

Tæt på Anonymous: Sådan er gruppen organiseret

Sådan foregår et Anonymous-angreb

25 Anonymous-medlemmer anholdt af politiet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job