Stort sikkerhedsfirma lagt ned af hackerangreb

Efter et kritisk blog-indlæg er et af verdens største sikkerhedsfirmaer blevet ramt af Anonymous' hævn.

Artikel top billede

Læs også:

Tæt på Anonymous: Sådan er gruppen organiseret

Sådan foregår et Anonymous-angreb

25 Anonymous-medlemmer anholdt af politiet

Sikkerhedsfirmaet Panda Security er blevet ramt af et angreb fra hackerbevægelsen af Anonymous.

Det er sket som hævn, efter at en ansat i Panda, Luis Corrons, har skrevet et meget kritisk blog-indlæg om hacktivist-bevægelsen Lulzsec, der har tråde til Anonymous.

"Panda Security har fået stort set alle sine domæner kompromitteret af Anonymous efter en udtalelse fra firmaet omkring anholdelsen af fire medlemmer af Lulzsec," fortæller Peter kruse fra det danske sikkerhedsfirma CSIS.

Panda Security leverer forskellige sikkerhedsløsninger herunder en international anerkendt antivirus-løsning.

Ridse i lakken

Udover at kompromittere Panda's websider har Anonymous også publiceret passwords til e-mail-konti tilhørende mere end 100 medarbejdere hos sikkerhedsfirmaet.

Der er dog stadig ikke præcise informationer om, hvilke oplysninger Anonymous har fået adgang.

"Det er stadig for tidligt at sige, om angriberne har fået fingre i andet end de publicerede informationer. Det er dog under alle omstændigheder en ridse i lakken for et sikkerhedsfirma, at deres webservere er blevet hacket så hurtigt efter blog-indlægget," vurderer han.

I relation til angrebet er der postet talrige Twitter-beskeder fra AntiSec og Anonymous.

Læs også:

Tæt på Anonymous: Sådan er gruppen organiseret

Sådan foregår et Anonymous-angreb

25 Anonymous-medlemmer anholdt af politiet

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen