Stort sikkerhedsfirma lagt ned af hackerangreb

Efter et kritisk blog-indlæg er et af verdens største sikkerhedsfirmaer blevet ramt af Anonymous' hævn.

Artikel top billede

Læs også:

Tæt på Anonymous: Sådan er gruppen organiseret

Sådan foregår et Anonymous-angreb

25 Anonymous-medlemmer anholdt af politiet

Sikkerhedsfirmaet Panda Security er blevet ramt af et angreb fra hackerbevægelsen af Anonymous.

Det er sket som hævn, efter at en ansat i Panda, Luis Corrons, har skrevet et meget kritisk blog-indlæg om hacktivist-bevægelsen Lulzsec, der har tråde til Anonymous.

"Panda Security har fået stort set alle sine domæner kompromitteret af Anonymous efter en udtalelse fra firmaet omkring anholdelsen af fire medlemmer af Lulzsec," fortæller Peter kruse fra det danske sikkerhedsfirma CSIS.

Panda Security leverer forskellige sikkerhedsløsninger herunder en international anerkendt antivirus-løsning.

Ridse i lakken

Udover at kompromittere Panda's websider har Anonymous også publiceret passwords til e-mail-konti tilhørende mere end 100 medarbejdere hos sikkerhedsfirmaet.

Der er dog stadig ikke præcise informationer om, hvilke oplysninger Anonymous har fået adgang.

"Det er stadig for tidligt at sige, om angriberne har fået fingre i andet end de publicerede informationer. Det er dog under alle omstændigheder en ridse i lakken for et sikkerhedsfirma, at deres webservere er blevet hacket så hurtigt efter blog-indlægget," vurderer han.

I relation til angrebet er der postet talrige Twitter-beskeder fra AntiSec og Anonymous.

Læs også:

Tæt på Anonymous: Sådan er gruppen organiseret

Sådan foregår et Anonymous-angreb

25 Anonymous-medlemmer anholdt af politiet

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S