Pc-markedets krise: Sådan ser fremtiden ud

Nye tal afslører, hvordan det hårdt pressede pc-markeds fremtid ser ud.

Artikel top billede

Læs også: 

Brat opbremsning i pc-salg: Salget gået i stå

Sådan kan hårdt pressede HP komme tilbage på sporet

Efter vækstrater på himmelflugt i 00'erne er pc-salget inden for de seneste år blevet udsat for en brat opbremsning i konkurrencen fra tablet-computere, smartphones og ikke problemerne med den globale økonomiske krise.

Alligevel peger analysehuset Gartner på, at pc-salget vil vokse med 4,4 procent i 2012 i forhold til 2011, hvilket svarer til, at der i år vil være et samlet salg på 368 millioner enheder i år.

Gartner peger samtidig på, at vi 2013 vil se yderligere vækstrater, der sender pc-salgstallet om på den anden side af 400 millioner enheder.

Det skriver Gartner.

Ulandene skal redde pc'erne

Væksten ovenpå den nuværende, tørre salgsperiode skyldes ifølge it-analysehuset, at pc-markedet vil forsøge at indhente det forsømte med nye, kundeefterspurgte innovationer.

"Det helt store spørgsmål er så, om Windows 8 og ultrabooks vil skabe overbevisende tilbud, der får it-foregangsfolkene til at blive interesserede i pc'erne igen," siger Ranjit Atwal, direktør i Gartner, som peger på, at det især er nye markeder i udviklingslande, der skal drive pc-efterspørgslen.

"Nye markeder er nøglen til en verdensomspændende pc-vækst på både kort og længere sigt. Vores forventninger er, at nye markeder i 2012 og i 2013 vil øge markedsandelen fra lige over 50 procent i 2011 til omkring 70 procent i 2016," forklarer Ranjit Atwal.

Folk vil have funktioner

Håbet for pc-leverandørerne bliver således tændt på vågeblus, efter 2011 vendte op og ned på pc-salget, da der opstod en underskov af alternativer til den tidligere altdominerende pc.

"Brugen af applikationer som e-mail, sociale netværk og internet er traditionelt blevet ordnet på pc'en. De applikationer bliver nu tilgået fra tablets og smartphone, hvilket gør disse enheder mere værdifulde og tiltrækkende for forbrugerne," lyder det fra Ranjit Atwal.

"Kunderne vil kigge efter de opgaver, som de skal udføre, og derefter beslutte sig for, hvilke maskiner der vil kunne understøtte opgaveløsningen på den mest effektive, sjove og behagelige måder. Enhederne skal mødes brugernes behov - det er ikke omvendt," siger Gartner-direktøren.

Annonce

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S