Pc-markedets krise: Sådan ser fremtiden ud

Nye tal afslører, hvordan det hårdt pressede pc-markeds fremtid ser ud.

Artikel top billede

Læs også: 

Brat opbremsning i pc-salg: Salget gået i stå

Sådan kan hårdt pressede HP komme tilbage på sporet

Efter vækstrater på himmelflugt i 00'erne er pc-salget inden for de seneste år blevet udsat for en brat opbremsning i konkurrencen fra tablet-computere, smartphones og ikke problemerne med den globale økonomiske krise.

Alligevel peger analysehuset Gartner på, at pc-salget vil vokse med 4,4 procent i 2012 i forhold til 2011, hvilket svarer til, at der i år vil være et samlet salg på 368 millioner enheder i år.

Gartner peger samtidig på, at vi 2013 vil se yderligere vækstrater, der sender pc-salgstallet om på den anden side af 400 millioner enheder.

Det skriver Gartner.

Ulandene skal redde pc'erne

Væksten ovenpå den nuværende, tørre salgsperiode skyldes ifølge it-analysehuset, at pc-markedet vil forsøge at indhente det forsømte med nye, kundeefterspurgte innovationer.

"Det helt store spørgsmål er så, om Windows 8 og ultrabooks vil skabe overbevisende tilbud, der får it-foregangsfolkene til at blive interesserede i pc'erne igen," siger Ranjit Atwal, direktør i Gartner, som peger på, at det især er nye markeder i udviklingslande, der skal drive pc-efterspørgslen.

"Nye markeder er nøglen til en verdensomspændende pc-vækst på både kort og længere sigt. Vores forventninger er, at nye markeder i 2012 og i 2013 vil øge markedsandelen fra lige over 50 procent i 2011 til omkring 70 procent i 2016," forklarer Ranjit Atwal.

Folk vil have funktioner

Håbet for pc-leverandørerne bliver således tændt på vågeblus, efter 2011 vendte op og ned på pc-salget, da der opstod en underskov af alternativer til den tidligere altdominerende pc.

"Brugen af applikationer som e-mail, sociale netværk og internet er traditionelt blevet ordnet på pc'en. De applikationer bliver nu tilgået fra tablets og smartphone, hvilket gør disse enheder mere værdifulde og tiltrækkende for forbrugerne," lyder det fra Ranjit Atwal.

"Kunderne vil kigge efter de opgaver, som de skal udføre, og derefter beslutte sig for, hvilke maskiner der vil kunne understøtte opgaveløsningen på den mest effektive, sjove og behagelige måder. Enhederne skal mødes brugernes behov - det er ikke omvendt," siger Gartner-direktøren.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S