Pc-markedets krise: Sådan ser fremtiden ud

Nye tal afslører, hvordan det hårdt pressede pc-markeds fremtid ser ud.

Artikel top billede

Læs også: 

Brat opbremsning i pc-salg: Salget gået i stå

Sådan kan hårdt pressede HP komme tilbage på sporet

Efter vækstrater på himmelflugt i 00'erne er pc-salget inden for de seneste år blevet udsat for en brat opbremsning i konkurrencen fra tablet-computere, smartphones og ikke problemerne med den globale økonomiske krise.

Alligevel peger analysehuset Gartner på, at pc-salget vil vokse med 4,4 procent i 2012 i forhold til 2011, hvilket svarer til, at der i år vil være et samlet salg på 368 millioner enheder i år.

Gartner peger samtidig på, at vi 2013 vil se yderligere vækstrater, der sender pc-salgstallet om på den anden side af 400 millioner enheder.

Det skriver Gartner.

Ulandene skal redde pc'erne

Væksten ovenpå den nuværende, tørre salgsperiode skyldes ifølge it-analysehuset, at pc-markedet vil forsøge at indhente det forsømte med nye, kundeefterspurgte innovationer.

"Det helt store spørgsmål er så, om Windows 8 og ultrabooks vil skabe overbevisende tilbud, der får it-foregangsfolkene til at blive interesserede i pc'erne igen," siger Ranjit Atwal, direktør i Gartner, som peger på, at det især er nye markeder i udviklingslande, der skal drive pc-efterspørgslen.

"Nye markeder er nøglen til en verdensomspændende pc-vækst på både kort og længere sigt. Vores forventninger er, at nye markeder i 2012 og i 2013 vil øge markedsandelen fra lige over 50 procent i 2011 til omkring 70 procent i 2016," forklarer Ranjit Atwal.

Folk vil have funktioner

Håbet for pc-leverandørerne bliver således tændt på vågeblus, efter 2011 vendte op og ned på pc-salget, da der opstod en underskov af alternativer til den tidligere altdominerende pc.

"Brugen af applikationer som e-mail, sociale netværk og internet er traditionelt blevet ordnet på pc'en. De applikationer bliver nu tilgået fra tablets og smartphone, hvilket gør disse enheder mere værdifulde og tiltrækkende for forbrugerne," lyder det fra Ranjit Atwal.

"Kunderne vil kigge efter de opgaver, som de skal udføre, og derefter beslutte sig for, hvilke maskiner der vil kunne understøtte opgaveløsningen på den mest effektive, sjove og behagelige måder. Enhederne skal mødes brugernes behov - det er ikke omvendt," siger Gartner-direktøren.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network