Brat opbremsning i pc-salg: Salget gået i stå

Det globale salg af pc'er er under pres. Vi gider simpelthen ikke købe nye pc'er i samme udstrækning som før. Og det er der en klar grund til.

Artikel top billede

Det er slut med de svimlende vækstrater i det globale pc-salg.
Sådan lyder det fra analysehuset Gartner, der med en ny analyse i hånden trækker tæppet væk under de tidligere udsigter til høj vækst på pc-markedet.

Ifølge Gartner er der nu udsigt til, at det samlede globale pc-salg i 2011 vil lande på 364 millioner solgte apparater.

Det svarer en til stigning på 3,4 procent i forhold til 2010, og er en dramatisk nedjustering i forhold til Gartners tidligere prognoser, der har spået en vækst på 9,3 procent.

Ligeledes nedjusterer Gartner sine forventninger til 2012-salget, hvor analysehuset nu forventer en vækst i pc-salget på 10,9 procent mod tidligere 12,8 procent. Det vil svare til et samlet salg på 404 millioner enheder.

Her er grunden til nedgangen

Ifølge Gartner skyldes nedjusteringen i vækstforventningerne dels den økonomiske afmatning, der især har ramt det amerikanske kæmpemarked, dels tablet-computernes fremmarch.
Tablet-computerne har nemlig på rekordtid fået indbygget mange af de pc'ernes funktioner, og denne udvikling ventes at fortsætte i den kommende tid.

Gartner mener desuden, at især de unge købere i dag foretrækker tablet-computere fremfor almindelige pc'er, mens forbrugere, der sværger til pc'er, på grund af den økonomiske afmatning udskyder ellers planlagte udskiftninger af deres computere.

Det pressede pc-salg betyder, at konkurrencen bliver skærpet, hvilket afspejler sig på de faldende indtjeningsmarginer.

Det er blandt andet dette, der nu ligger til grund for HP's overvejelser om at skille sig af med sin pc-forretning, der er verdens største af slagsen.

"Tablet-computere har dramatisk ændret dynamikken på pc-markedet. HP's beslutning om at revurdere sin pc-strategi understreger, at pc-producenterne er pressede til enten at indrette sig efter den nye dynamik eller forlade markedet," lyder det fra Gartner.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos