Telegigant skal betale erstatning til danske ansatte

45 tidligere danske ansatte hos stor televirksomhed får erstatning.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Læs også: Telegigant og dansk fagforbund slås efter fyringer

Så kom kendelsen.

Efter at have ventet i over to år kan tidligere ansatte hos Motorola i Nørresundby ved Aalborg nu se frem til erstatning efter fyring.

Det sker efter Sø - og Handelsretten har afsagt en kendelse i en strid, hvor blandt andet spørgsmålet om hvordan man beregner annciennitet, skulle afklares.

Ifølge IDA betyder afgørelsen, at Motorola skal betale et beløb svarende til en halv månedsløn, for det medlem som man førte sagen for.

En lille million kroner

Desuden får omkring 44 andre tidligere ansatte også erstatning, meddeler IDA.

Den samlede erstatning bliver omkring 900.000 kroner.

Fagforeningen glæder sig over sejren, men jubler ikke over det langstrakte forløb og televirksomhedens handlinger undervejs.

"Jeg forstår i øvrigt ikke, hvorfor man vil gøre den slags mod tidligere medarbejdere. Det efterlader ikke et særlige godt indtryk af virksomheden," udtaler Ellen Fænøe, formand for Ansattes Råd i IDA, i en meddelelse.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Motorola.

Læs også:

Telegigant og dansk fagforbund slås efter fyringer.

Aalborgs telesektor bobler af iværksætteri.

Nyt hårdt slag til telesektoren i Aalborg.

Motorola i Aalborg lukker endegyldigt.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Danmark i den digitale frontlinje: Forsvaret skal genoprustes – også online

    Danmark står i dag i en ny type konflikt – en, hvor grænsen mellem fysisk og digital krigsførelse for længst er udvisket.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse