BaneDanmark kaster milliarder efter omstridt it-firma

Leverandøren af Rejsekortet er udvalgt til også at levere dele af signalsystemet i et kæmpe offentligt it-projekt, der løber op i små 10 milliarder kroner.

Artikel top billede

Læs også:
Dansk it-projekt til 18 milliarder kører på skinner i år

Skandale-leverandører med i it-projekt til 18 millarder

Det statsejede selskab Banedanmark har udvalgt sig tre leverandører til et kæmpe moderniseringsprojekt af signalsystemet til godt 3.000 kilometer dansk jernbane-net.

Leverandørvalget til jernbanesignalsystem på Fjernbane Øst og Fjernbane Vest, der løber op i mellem syv milliarder og 9,5 milliarder kroner, er faldet på Alstom, Balfour Beatty og Thales.

Sidstnævnte Thales står også for 80 procent af leverancerne til det skandaleramte Rejsekort-system.

Ikke samme afdeling

BaneDanmarks programdirektør, Morten Søndergaard, har dog tidligere overfor Computerworld understreget, at det er en anden del af Thales, der står for signalsystemerne, end den afdeling, som har stået bag forsinkelserne af det danske Rejsekort.

Han fortalte samtidig, at Thales' signalsystem-division er et af de selskaber, der har leveret flest signal-anlæg (CBTC) til metroer i verden.

"Hvis du tager til England, så har der været problemer med nogle andre leverandører, og i Tyskland har der været problemer med et helt tredje sæt leverandører. Alle lande har en dårlig historie med en af leverandørerne, så på mange måder er de lige gode og lige dårlige," sagde Morten Østergaard for et års tid siden omkring prækvalifikationen.

I dette projekt skal Thales sammen med Balfour Beatty levere udstyr og viden til Fjernbane Vest, mens Alstom leverer til Fjernbane Øst.

It bliver hjørnesten

De tre udvalgte leverandører skal levere signal-grej, it-hardware og software til kontrol af det kommende jernbane-signalsystem i Danmark, hvor Morten Søndergaard har fremhævet, at it bliver en af de vigtigste hjørnesten i projektet.

Inden prækvalifikationen har BaneDanmark brugt fem år på forundersøgelser, og må derfor forventes at være godt rustet til at håndtere de næste små 10 års udrulning af projektet.  

Hele moderniseringsprojektet forventes at koste omkring 18 milliarder kroner og køre på skinner i 2021.

Du kan læse mere om projektet her.

Læs også:
Dansk it-projekt til 18 milliarder kører på skinner i år

Skandale-leverandører med i it-projekt til 18 millarder

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S