Derfor frygter teleselskaber ikke smart roaming-fidus

Interfones nye chip, der med TDC i ryggen skal forhindre skyhøje roaming-regninger, får ikke teleselskaber til at ryste i bukserne.

Artikel top billede

(Foto: /)

Læs også: Dansk chip skal smadre telebranchens roaming-fidus

"Løsningen er genial, men selvfølgelig knap så sjov for teleoperatørernes omsætning."

Sådan lød ordene fra Steen Folmer Pedersen, bestyrelsesformand og investor i Interfone, da mobilselskabet, der netop har set dagens lys, lancerede sin nye chip-løsning.

Formålet med chippen er at forhindre skyhøje roaming-regninger, og det sker ved at køre samtalerne uden om teleoperatørernes dyre linjer. Det sker blandt andet i samarbejde med TDC.

Men hverken Telia eller Telenor frygter, at chip-løsningen bliver en trussel mod deres omsætning.

Det vil kunderne ikke kaste sig over

"Umiddelbart er det en interessant forretningsmodel, og det er da klart, at der er nogen, der vil benytte sig af muligheden. Men da det kræver, at man selv skal ind og pille ved telefonen, forventer vi ikke, at det er noget, kunderne vil kaste sig over," siger Telenors pressechef Peter Glüsing og tilføjer:

"Men man skal aldrig sige aldrig i den her branche. Det kan være, de rammer noget, der er behov for."

Men skulle det vise sig at være tilfældet, er Telenor ikke bleg for at slå igen.

"Vi hilser konkurrencen velkommen og vil følge produktet og udviklingen løbende. Men vi forbeholder os selvfølgelig retten til løbende at justere priserne og dermed puste til konkurrencen," lyder det fra Telenors pressechef Peter Glüsing.

Nogenlunde samme melding kommer fra Telia.

"Vi følger naturligvis altid den slags med interesse, men vi er ikke bekymrede som sådan, da vi selv har attraktive priser," skriver Telias kommunikationschef Mette Honoré i et svar til Computerworld.

Tendensen mod faldende roaming-priser i blandt andet EU-regi, er ifølge Peter Glüsing en anden årsag til, at Telenor tager chip-nyheden med ro.

Læs også: Dansk chip skal smadre telebranchens roaming-fidus

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos