Derfor frygter teleselskaber ikke smart roaming-fidus

Interfones nye chip, der med TDC i ryggen skal forhindre skyhøje roaming-regninger, får ikke teleselskaber til at ryste i bukserne.

Artikel top billede

(Foto: /)

Læs også: Dansk chip skal smadre telebranchens roaming-fidus

"Løsningen er genial, men selvfølgelig knap så sjov for teleoperatørernes omsætning."

Sådan lød ordene fra Steen Folmer Pedersen, bestyrelsesformand og investor i Interfone, da mobilselskabet, der netop har set dagens lys, lancerede sin nye chip-løsning.

Formålet med chippen er at forhindre skyhøje roaming-regninger, og det sker ved at køre samtalerne uden om teleoperatørernes dyre linjer. Det sker blandt andet i samarbejde med TDC.

Men hverken Telia eller Telenor frygter, at chip-løsningen bliver en trussel mod deres omsætning.

Det vil kunderne ikke kaste sig over

"Umiddelbart er det en interessant forretningsmodel, og det er da klart, at der er nogen, der vil benytte sig af muligheden. Men da det kræver, at man selv skal ind og pille ved telefonen, forventer vi ikke, at det er noget, kunderne vil kaste sig over," siger Telenors pressechef Peter Glüsing og tilføjer:

"Men man skal aldrig sige aldrig i den her branche. Det kan være, de rammer noget, der er behov for."

Men skulle det vise sig at være tilfældet, er Telenor ikke bleg for at slå igen.

"Vi hilser konkurrencen velkommen og vil følge produktet og udviklingen løbende. Men vi forbeholder os selvfølgelig retten til løbende at justere priserne og dermed puste til konkurrencen," lyder det fra Telenors pressechef Peter Glüsing.

Nogenlunde samme melding kommer fra Telia.

"Vi følger naturligvis altid den slags med interesse, men vi er ikke bekymrede som sådan, da vi selv har attraktive priser," skriver Telias kommunikationschef Mette Honoré i et svar til Computerworld.

Tendensen mod faldende roaming-priser i blandt andet EU-regi, er ifølge Peter Glüsing en anden årsag til, at Telenor tager chip-nyheden med ro.

Læs også: Dansk chip skal smadre telebranchens roaming-fidus

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job