Derfor frygter teleselskaber ikke smart roaming-fidus

Interfones nye chip, der med TDC i ryggen skal forhindre skyhøje roaming-regninger, får ikke teleselskaber til at ryste i bukserne.

Artikel top billede

(Foto: /)

Læs også: Dansk chip skal smadre telebranchens roaming-fidus

"Løsningen er genial, men selvfølgelig knap så sjov for teleoperatørernes omsætning."

Sådan lød ordene fra Steen Folmer Pedersen, bestyrelsesformand og investor i Interfone, da mobilselskabet, der netop har set dagens lys, lancerede sin nye chip-løsning.

Formålet med chippen er at forhindre skyhøje roaming-regninger, og det sker ved at køre samtalerne uden om teleoperatørernes dyre linjer. Det sker blandt andet i samarbejde med TDC.

Men hverken Telia eller Telenor frygter, at chip-løsningen bliver en trussel mod deres omsætning.

Det vil kunderne ikke kaste sig over

"Umiddelbart er det en interessant forretningsmodel, og det er da klart, at der er nogen, der vil benytte sig af muligheden. Men da det kræver, at man selv skal ind og pille ved telefonen, forventer vi ikke, at det er noget, kunderne vil kaste sig over," siger Telenors pressechef Peter Glüsing og tilføjer:

"Men man skal aldrig sige aldrig i den her branche. Det kan være, de rammer noget, der er behov for."

Men skulle det vise sig at være tilfældet, er Telenor ikke bleg for at slå igen.

"Vi hilser konkurrencen velkommen og vil følge produktet og udviklingen løbende. Men vi forbeholder os selvfølgelig retten til løbende at justere priserne og dermed puste til konkurrencen," lyder det fra Telenors pressechef Peter Glüsing.

Nogenlunde samme melding kommer fra Telia.

"Vi følger naturligvis altid den slags med interesse, men vi er ikke bekymrede som sådan, da vi selv har attraktive priser," skriver Telias kommunikationschef Mette Honoré i et svar til Computerworld.

Tendensen mod faldende roaming-priser i blandt andet EU-regi, er ifølge Peter Glüsing en anden årsag til, at Telenor tager chip-nyheden med ro.

Læs også: Dansk chip skal smadre telebranchens roaming-fidus

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Immeo

    Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

    Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S