Så vilde er vi med tablet-computere: Kan ikke få nok

Tablet-markedet har trecifrede vækstrater, og Apples dominans er under pres.

Artikel top billede

Læs også: 
Pc-markedets krise: Sådan ser fremtiden ud

Derfor forandrer iPad alt på chip-markedet

Antallet af solgte tablets vokser voldsomt i disse år.

Ifølge nye tal fra analysehuset IDC blev der i fjerde kvartal i 2011 sendt 28,2 millioner tablets ud til salgskanalerne, hvilket er en stigning på 155 procent i forhold til samme tidspunkt i 2010.

Sammenlignet med tredje kvartal 2011 er væksten på 56,1 procent, og antallet af solgte tablets i hele 2011 lyder ifølge IDC-analytikerne på 68,7 millioner tablet-pc'er.

På grund af den voldsomme udvikling har IDC opjusteret sine forventninger til tablet-salget i 2012 fra 87,7 millioner enheder til 106,1 millioner tablets svarende til godt 26 millioner solgte tablets per kvartal.

Det skriver IDC på sin hjemmeside

Apple bliver presset

Ikke overraskende er det Apples iPad, der trækker det helt store salgslæs på tablet-markedet.

Æbleselskabet står således for 15,4 millioner solgte iPads i fjerde kvartal 2011, hvilket svarer til en markedsandel på omkring 55 procent.

Dog sad Apple på en markedsandel på 61,5 procent i det tredje kvartal og bliver især presset af Amazon, der debuterede med Kindle Fires, der blev solgt 4,7 millioner gange i 2011's sidste kvartal.

Tredjepladsen over toneangivende tablet-leverandører tilfalder Samsung, som sidder på knap seks procent af markedet. På fjerde- og femtepladsen finder vi henholdsvis Barnes & Noble og Pandigital.

Hvis man sammenligner styresystemer, så haler Android kraftigt ind på Apples iOS, da Android nu kan bryste sig af at være i 45 procent af alle nye solgte tablets mod en markedsandel på under en tredjedel i tredje kvartal 2011.

Smartphones er kongen

Til sammenligning med pc-markedet forventer analytikerne fra Gartner, at der bliver solgt 368 millioner pc'er i 2012.

Det vil ifølge en ganske grov beregning sige godt 90 millioner solgte pc'er per måned - eller godt 60 millioner mere end antallet af solgte tablets per måned.

Hverken pc'er eller tablet-computere kan dog hamle op med smartphone-markedet, som forventes at have langet 472 millioner smartphones over disken i 2011 ifølge IDC-beregninger.

Det svarer til, at analytikerne forventer, at der i år bliver solgt omtrent lige så mange smartphones som pc'er og tablets tilsammen.

IDC peger på, at antallet af solgte smartphones forventes at komme op og snuse til den magiske milliard i slutningen af 2015. 

Læs også: 
Pc-markedets krise: Sådan ser fremtiden ud

Derfor forandrer iPad alt på chip-markedet

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Sales Coordinator

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Teknisk stærk IT-konsulent

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Everllence

    Senior Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S