TDC har seriøse problemer med fakturaer til kunder

Store problemer med fakturaer hos TDC skaber ballade hos teleselskabets kunder.

Artikel top billede

Læs også:

Ny tele-trend vender op og ned på TDC's forretning

Kunder på SKI-aftalen 02.08, der har valgt TDC, er godt og grundigt sure.

For det første føler nogle kunder sig direkte "røvrendt," fordi TDC pludselig har sat hastigheden ned.

Men nu er opstået endnu et problem, som får kunderne op i det røde felt: Der er store problemer med TDC's fakturaer.

Det erfarer Computerworld.

"Det kan jeg godt bekræfte. TDC har seriøse problemer med deres fakturering af kunder," fortæller seniorkonsulent Jesper Haumann fra rådgivningsfirmaet Netplan. 

Helt gal med priserne

Den væsentligste udfordring er, i følge Jesper Haumann, at TDC i lang tid ikke har været i stand til at fakturere kunder korrekt i henhold til aftalen.

"Det betyder, man hos TDC har anvendt de gamle takster og rabatter fra den forrige SKI-aftale. TDC er derfor ude i at skulle tilbagebetale manglende rabat til samtlige SKI-kunder," fortæller Jesper Haumann.

For den er helt gal med fakturerne.

Flere konsekvenser

"De fakturaer som kunder modtager er komplet umulige at gennemskue for de fleste kunder - da der er uoverensstemmelse mellem ydelser på SKI-aftalen og fakturatekst på fakturaen," forklarer Netplan-konsulenten. 

Konsekvensen for de mange SKI-kunder på aftalen er ifølge Jesper Haumann, "at kunderne ikke kan følge op på aftalen og forbruget og blot betaler fakturaen uden mulighed for at kontrollere for fejl."

"Tilbagebetaling af manglende rabat er samtidig behæftet med stor usikkerhed - dels for TDC at opgøre - men også for kunden efterfølgende at kontrollere," siger han.

Samtidig giver det store kvaler for mange kunder, da man har svært at opgøre og effektuere besparelser - herunder hvad den budgetmæssige konsekvens er for den enkelte institution.

Læs kommentar fra TDC senere her på Computerworld.dk.

Læs også:

Ny tele-trend vender op og ned på TDC's forretning

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Csis Security Group A/S

Junior Software Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S