Konkurrencemyndighed ser nærmere på KMD-priser

En KMD-konkurrent og brancheforening har holdt møde med Konkurrencestyrelsen om KMD-sagen, hvor selskabets priser er i fokus.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Opgøret omkring KMD's priser har ramt Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen.

Det oplyser it-leverandøren og KMD-konkurrenten, Medialogic, til Computerworld.

"Jeg kan oplyse, at Medialogic afholdt møde med Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen den 12. december 2011, hvor vi forelagde hele sagen for dem," fortæller administrerende direktør Kate Turch fra Medialogic til Computerworld.

Konkurrenceforvridende metoder

Hun henviser til, at KMD's priser, ifølge kommunerne, ikke bare bliver holdt hemmelige, men at priserne stiger på monopol-området, mens de falder på de konkurrenceudsatte områder.

"KMD sidder så tungt på det kommunale it-marked, at de er i stand til at presse andre leverandører ud af markedet ved at benytte sig af konkurrenceforvridende metoder."

"For eksempel ved at lave decideret prisdumpning eller ved at true kommunerne med, at de overtræder loven, hvis de tegner kontrakt med en anden leverandør uden at have gennemført et udbud," udtaler hun i en pressemeddelelse, som selskabet også har sendt ud.

ITEK deltog i mødet

Derfor er selskabet gået til konkurrencemyndighederne. På mødet deltog desuden Medialogics advokat og direktør Tom Togsverd, direktør for DI ITEK, mens deltagerne fra styrelsen var blandt andet vicedirektør Kim Sparlund, oplyser Medialogic.

"Vi afventer en afgørelse fra styrelsen," fortæller Kate Turch.

I den seneste tid er striden mellem kommunerne og KMD blusset op, hvor KL's formand Jan Trøjborg (S) blandt andet har talt med store bogstaver over for it-giganten, der står over for et snarligt salg.

KL skulle, ifølge en Folketingslov, sælge KMD. Det skete i slutningen af 2008 og allerede et lille år senere, var der ballade omkring KMD's priser og retten til at sammenligne priserne mellem kommunerne.

Læses lige nu

    Akademikernes A-kasse

    AI-platformsudvikler til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Junior business analyst - Talent Program DK

    Region Sjælland

    KMD A/S

    Senior Full Stack Developer

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    Agile QA Lead

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS