S-ordfører langer ud efter KMD: Uacceptabel opførsel

S-ordfører er benhård i sin kritik af salgsklare KMD. Hun mener, at KMD misbruger sin position i det offentlige.

Artikel top billede

Den højspændte konflikt mellem kommunerne, Kombit og KL på den ene side og it-leverandøren KMD på den anden side, rammer nu Christiansborg.

Striden handler om gennemsigtighed på priser på KMD's monopol-systemer og mulighederne for at sammenligne disse priser på tværs af kommuner.

Særligt i de seneste uger er opgøret spidset til. For beløbet, der ønskes indsigt i, runder omkring en milliard kroner årligt.

Midt i striden spøger salgsplaner for KMD, hvor ejerne angiveligt er på trapperne med et frasalg, men også beskyldninger om, at kommunerne via Kombit er ved at opbygge et nyt KMD, er blevet rejst.

KMD handler uacceptabelt

Hos Socialdemokraterne ser man én skurk i striden.

"KMD's lukkethed er helt uacceptabel," siger it-ordfører Trine Bramsen til Computerworld. 

Hun forklarer, at kommunerne fortæller, at de ikke kan få overblik over, hvad de betaler de kæmpe summer til.

"Vi skal simpelthen vide, hvad skattekronerne bliver brugt til. Det har KMD et moralsk ansvar for," siger hun. 

It-ordføreren mener ligefrem, at selskabet misbruger dets position. Ligesom hun peger på motivet omkring salgsplaner.

"KMD har en meget fordelagtig position i det offentlige, og den misbruger selskabet lige nu, hvor det måske står overfor et salg," siger Trine Bramsen.

Truer KMD

Derfor skal andre myndigheder faktisk overveje KMD's gøren og laden i denne sag, når de køber ind i fremtiden, mener hun. 

"Derfor mener jeg også, at offentlige myndigheder når de køber ind fremover, skal kigge på KMD's handlinger i denne sag. Det er ikke i orden," siger Trine Bramsen. 

It-ordføreren vil nu undersøge, hvad man kan gøre for at skabe mere gennemsigtighed for kommunerne.

Læs Venstres Michael Aastrup-Jensen kommentarer til sagen senere her på Computerworld.dk.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S