S-ordfører langer ud efter KMD: Uacceptabel opførsel

S-ordfører er benhård i sin kritik af salgsklare KMD. Hun mener, at KMD misbruger sin position i det offentlige.

Artikel top billede

Den højspændte konflikt mellem kommunerne, Kombit og KL på den ene side og it-leverandøren KMD på den anden side, rammer nu Christiansborg.

Striden handler om gennemsigtighed på priser på KMD's monopol-systemer og mulighederne for at sammenligne disse priser på tværs af kommuner.

Særligt i de seneste uger er opgøret spidset til. For beløbet, der ønskes indsigt i, runder omkring en milliard kroner årligt.

Midt i striden spøger salgsplaner for KMD, hvor ejerne angiveligt er på trapperne med et frasalg, men også beskyldninger om, at kommunerne via Kombit er ved at opbygge et nyt KMD, er blevet rejst.

KMD handler uacceptabelt

Hos Socialdemokraterne ser man én skurk i striden.

"KMD's lukkethed er helt uacceptabel," siger it-ordfører Trine Bramsen til Computerworld. 

Hun forklarer, at kommunerne fortæller, at de ikke kan få overblik over, hvad de betaler de kæmpe summer til.

"Vi skal simpelthen vide, hvad skattekronerne bliver brugt til. Det har KMD et moralsk ansvar for," siger hun. 

It-ordføreren mener ligefrem, at selskabet misbruger dets position. Ligesom hun peger på motivet omkring salgsplaner.

"KMD har en meget fordelagtig position i det offentlige, og den misbruger selskabet lige nu, hvor det måske står overfor et salg," siger Trine Bramsen.

Truer KMD

Derfor skal andre myndigheder faktisk overveje KMD's gøren og laden i denne sag, når de køber ind i fremtiden, mener hun. 

"Derfor mener jeg også, at offentlige myndigheder når de køber ind fremover, skal kigge på KMD's handlinger i denne sag. Det er ikke i orden," siger Trine Bramsen. 

It-ordføreren vil nu undersøge, hvad man kan gøre for at skabe mere gennemsigtighed for kommunerne.

Læs Venstres Michael Aastrup-Jensen kommentarer til sagen senere her på Computerworld.dk.

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job