Nu lakker det mod enden for Vista

Microsofts plagede styresystem begynder at kunne se slutningen af sit liv.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft flytter tirsdag Windows Vista til, hvad selskabet betegner som den forlængede supportfase.

Styresystemet Vista, der har været præget af problemer fra begyndelsen og aldrig blev noget stort hit hos brugerne, forlader den såkaldte generelle supportfase i dag, tirsdag 10. april.

I et produkts forlængede supportfase leverer Microsoft fortsat sikkerhedsopdateringer til alle brugere men tilbyder kun andre rettelser - såsom til forbedring af stabilitet - til organisationer, der har indgået supportkontrakter med selskabet.

Fem år

For blot syv uger siden forlængede Microsoft i al stilhed supportperioden for forbrugerudgaverne af Windows Vista og Windows 7 med fem år for at bringe deres supportlivscyklus på linje med erhvervsudgaverne af de to styresystemer.

Indtil da havde Microsoft kun understøttet sin forbrugersoftware med sikkerhedsopdateringer i fem år frem for de 10 år, der er gældende for erhvervssoftwaren.

Den sidste store opdatering til Vista er Service Pack 2, der udkom i maj 2009.

Windows Vistas andel af alle styresystemer, der er i brug, er faldet dramatisk, siden Microsoft lancerede Windows 7 i oktober 2009.

Net Applications estimerer, at Vista nu står for kun 7,7 procent af alle anvendte styresystemer og 8,3 procent af alle anvendte Windows-styresystemer.

Vista havde sit højdepunkt i oktober 2009 med en andel på 19,1 procent, der siden da er faldet konstant.

Under fem procent

En fremskrivning af nedgangen de sidste 12 måneder viser, at Vista sandsynligvis vil falde under fem procent i januar 2013.

Det er selvfølgelig stadig muligt at anvende Vista. Overgangen fra generel til forlænget supportfase betyder ikke, at produktet bliver ubrugeligt. Microsoft udsender fortsat sikkerhedsopdateringer af Vista indtil april 2017.

Som bruger af Vista bliver det muligt at opgradere til Windows 8, når Microsofts nye styresystem kommer på markedet senere i år.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:

De bedste open source-værktøjer til Windows-administratoren

Microsoft: Nu er det slut med Office XP og Vista SP1.

Microsoft-stifter: Her er det gået galt for Microsoft.

Microsoft-topchef håner: iPhone 4 er Apples Vista

Problemer: Her er Microsofts største svagheder.

Windows 7 overhaler Vista-salget.

Salget af Windows under pres: Falder og falder.

Microsoft glæder sig: Det er dejligt at XP skal dø.

Derfor bør du ikke gå direkte fra XP til Windows 8.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos