Nu lakker det mod enden for Vista

Microsofts plagede styresystem begynder at kunne se slutningen af sit liv.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft flytter tirsdag Windows Vista til, hvad selskabet betegner som den forlængede supportfase.

Styresystemet Vista, der har været præget af problemer fra begyndelsen og aldrig blev noget stort hit hos brugerne, forlader den såkaldte generelle supportfase i dag, tirsdag 10. april.

I et produkts forlængede supportfase leverer Microsoft fortsat sikkerhedsopdateringer til alle brugere men tilbyder kun andre rettelser - såsom til forbedring af stabilitet - til organisationer, der har indgået supportkontrakter med selskabet.

Fem år

For blot syv uger siden forlængede Microsoft i al stilhed supportperioden for forbrugerudgaverne af Windows Vista og Windows 7 med fem år for at bringe deres supportlivscyklus på linje med erhvervsudgaverne af de to styresystemer.

Indtil da havde Microsoft kun understøttet sin forbrugersoftware med sikkerhedsopdateringer i fem år frem for de 10 år, der er gældende for erhvervssoftwaren.

Den sidste store opdatering til Vista er Service Pack 2, der udkom i maj 2009.

Windows Vistas andel af alle styresystemer, der er i brug, er faldet dramatisk, siden Microsoft lancerede Windows 7 i oktober 2009.

Net Applications estimerer, at Vista nu står for kun 7,7 procent af alle anvendte styresystemer og 8,3 procent af alle anvendte Windows-styresystemer.

Vista havde sit højdepunkt i oktober 2009 med en andel på 19,1 procent, der siden da er faldet konstant.

Under fem procent

En fremskrivning af nedgangen de sidste 12 måneder viser, at Vista sandsynligvis vil falde under fem procent i januar 2013.

Det er selvfølgelig stadig muligt at anvende Vista. Overgangen fra generel til forlænget supportfase betyder ikke, at produktet bliver ubrugeligt. Microsoft udsender fortsat sikkerhedsopdateringer af Vista indtil april 2017.

Som bruger af Vista bliver det muligt at opgradere til Windows 8, når Microsofts nye styresystem kommer på markedet senere i år.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:

De bedste open source-værktøjer til Windows-administratoren

Microsoft: Nu er det slut med Office XP og Vista SP1.

Microsoft-stifter: Her er det gået galt for Microsoft.

Microsoft-topchef håner: iPhone 4 er Apples Vista

Problemer: Her er Microsofts største svagheder.

Windows 7 overhaler Vista-salget.

Salget af Windows under pres: Falder og falder.

Microsoft glæder sig: Det er dejligt at XP skal dø.

Derfor bør du ikke gå direkte fra XP til Windows 8.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura