Nu lakker det mod enden for Vista

Microsofts plagede styresystem begynder at kunne se slutningen af sit liv.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Microsoft flytter tirsdag Windows Vista til, hvad selskabet betegner som den forlængede supportfase.

Styresystemet Vista, der har været præget af problemer fra begyndelsen og aldrig blev noget stort hit hos brugerne, forlader den såkaldte generelle supportfase i dag, tirsdag 10. april.

I et produkts forlængede supportfase leverer Microsoft fortsat sikkerhedsopdateringer til alle brugere men tilbyder kun andre rettelser - såsom til forbedring af stabilitet - til organisationer, der har indgået supportkontrakter med selskabet.

Fem år

For blot syv uger siden forlængede Microsoft i al stilhed supportperioden for forbrugerudgaverne af Windows Vista og Windows 7 med fem år for at bringe deres supportlivscyklus på linje med erhvervsudgaverne af de to styresystemer.

Indtil da havde Microsoft kun understøttet sin forbrugersoftware med sikkerhedsopdateringer i fem år frem for de 10 år, der er gældende for erhvervssoftwaren.

Den sidste store opdatering til Vista er Service Pack 2, der udkom i maj 2009.

Windows Vistas andel af alle styresystemer, der er i brug, er faldet dramatisk, siden Microsoft lancerede Windows 7 i oktober 2009.

Net Applications estimerer, at Vista nu står for kun 7,7 procent af alle anvendte styresystemer og 8,3 procent af alle anvendte Windows-styresystemer.

Vista havde sit højdepunkt i oktober 2009 med en andel på 19,1 procent, der siden da er faldet konstant.

Under fem procent

En fremskrivning af nedgangen de sidste 12 måneder viser, at Vista sandsynligvis vil falde under fem procent i januar 2013.

Det er selvfølgelig stadig muligt at anvende Vista. Overgangen fra generel til forlænget supportfase betyder ikke, at produktet bliver ubrugeligt. Microsoft udsender fortsat sikkerhedsopdateringer af Vista indtil april 2017.

Som bruger af Vista bliver det muligt at opgradere til Windows 8, når Microsofts nye styresystem kommer på markedet senere i år.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Læs også:

De bedste open source-værktøjer til Windows-administratoren

Microsoft: Nu er det slut med Office XP og Vista SP1.

Microsoft-stifter: Her er det gået galt for Microsoft.

Microsoft-topchef håner: iPhone 4 er Apples Vista

Problemer: Her er Microsofts største svagheder.

Windows 7 overhaler Vista-salget.

Salget af Windows under pres: Falder og falder.

Microsoft glæder sig: Det er dejligt at XP skal dø.

Derfor bør du ikke gå direkte fra XP til Windows 8.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Fjernvarme Fyn Service A/S

    Chef for Digital Innovation & Udvikling

    Fyn

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Network engineer - Routing & Switching

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S