Pas på: Hjemmearbejde kan være farligt for dig

Hjemmearbejde fra smartphone, tablet og pc'er kan være farlig for dig, mener forsker.

Artikel top billede

Læs også: 
Sådan kan it gøre dig effektiv fra hjemmepinden

Frihed til at arbejde fra hjemmet via smarte it-løsninger sætter mange danskere stor pris på.

Således arbejder 64 procent af danskerne fra distancen hver uge.

Men alt er ikke fryd og gammen på hjemmepinden, mener chefkonsulent Anders Buch fra Ingeniørforeningen IDA, selv om blandt andre Dansk Erhverv har udråbt uge 16 til "hjemmearbejdsuge".  

Han arbejder sideløbende som lektor og forsker på DTU, hvor han blandt andet har stået bag forskningsprojektet 'Forebyggelse af stress i videnarbejde - mellem begejstring og belastning' 

"Med it er der stadig flere arbejdsopgaver, der kan håndteres hjemmefra, og folk er glade for det grænseløse arbejdsliv. Men hvis de ikke selv sætter grænser, eller får sat grænser af ledelsen, så bliver grænsen først sat, når de går ned med stress," forklarer Anders Buch til Computerworld.

Den pligtopfyldende medarbejder

Han fortæller, at hjemmearbejdet giver mulighed for, at et stigende antal videnarbejdere arbejder fleksibelt på projekter døgnet rundt frem på trods af, at de måske kun har en kontraktlig arbejdskvote på 37 timer om ugen.

Og projekterne skal gerne leveres til tiden - koste hvad det vil i tid og arbejdsindsats.

"Folk vil gerne vise deres værd, have et godt forhold til deres kolleger og bidrage til virksomhedens bundlinje, og der er mere eller mindre uskrevne regler om, hvad der forventes. Derfor knokler mange alt for meget fra distancen med smartphones og bredbåndsforbindelser," forklarer han og peger på, at selviscenesat arbejdspres fra hjemmepinden er et støt stigende problem.  

Negligerer de syge børn

Han peger samtidig på en undersøgelse fra den svenske fagforening Unionen, der viser, at tre ud af fire svenskere også arbejder hjemme, når de har barns første sygedag, selvom de formelt burde slippe computere og koncentrere sig om det hostende afkom i stedet.

"I stedet for at sjuske igennem et projekt med en halv løsning, så er det nemmere at snyde sig til to timer her og der, mens barnet ligger med feber. Og folk arbejder jo også, når de selv er syge, hvilket alle undersøgelser viser, ikke er for smart," siger Anders Buch.  

Stresser mere uden hjemmearbejde

IDA-chefkonsulenten peger på, at det grænseløse arbejder dermed sætter mange virksomheder og medarbejdere i et dilemma, der ikke bare kan løses ved at forbyde folk at arbejde hjemme.

"For spørgsmålet er jo, om de ikke stresser sig selv og deres familie mere, hvis de ikke får lov til at arbejde hjemmefra. Der jo ikke nødvendigvis nogen, der løser arbejdsbyrden fra deres skuldre, og folk stempler ikke bare ind og ud som i gamle dage," lyder det fra Anders Buch.

Han mener, at løsningen på at sætte grænser i det grænseløse arbejdsliv ligger i, at udarbejde mere eller mindre formelle regler om, hvad der forventes.

Dermed har videnmedarbejdere klarere mål at læne sig opad.

"Hvis man meget eksplicit taler om, at når man har et sygt barn, så er der andre, der tager over, så vil det hjælpe på medarbejdernes stressbelastning. Men det kan man kun gøre, hvis man taler åbent om det, så alle i ens arbejdsgruppe er med på ledelsens forventninger," lyder rådet.

Læs også: 
Sådan kan it gøre dig effektiv fra hjemmepinden

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Flyvestation Karup

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S