Microsoft frigiver helt ny Skype-app

Den første, nye Skype-app med Microsoft som ejer af selskabet er netop blevet frigivet.

Artikel top billede

Læs også:

Her er resultatet af Microsofts milliard-køb af Skype

Her lige knap et år efter, at Microsoft meddelte, at man ville købe Skype, står den nye ejer nu klar med den første Skype-app.

Det er Microsofts eget Windows Phone-styresystem, der nu får mulighed for at køre den populære IP-telefoni-tjeneste.

Windows Phone har da også i modsætning til både iOS, Android og Symbian manglet denne mulighed.

I et blogindlæg skriver Skype-chefen Derek Snyder, at app'en kører over både 3G, 4G og WiFi, ligesom alle de velkendte Skype-funktioner er tilgængelige i Windows Phone-versionen.

"Siden vi frigav beta-app'en i februar, har vi modtaget meget positiv og hjælpsom feedback, der har gjort os i stand til at forbedre app'en," skriver han.

Skype til Windows Phone kommer i første omgang til 18 forskellige sprog - dansk er et af dem.

Det er kun telefoner med Windows Phone 7.5 - også kendt som Mango - der kan køre den nye Skype-app.

Her kan du se en demonstration af Skype til Windows Phone:

Det var den 10. maj sidste, at Microsoft annoncerede, at man havde indgået en aftale med Skype om at købe det dansk-stiftede selskab for hele 44 milliarder kroner.

I starten af oktober 2011 blev købet endeligt godkendt af både de europæiske og de amerikanske konkurrence-myndigheder.

Læs også:

Her er resultatet af Microsofts milliard-køb af Skype

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S