Microsoft frigiver helt ny Skype-app

Den første, nye Skype-app med Microsoft som ejer af selskabet er netop blevet frigivet.

Artikel top billede

Læs også:

Her er resultatet af Microsofts milliard-køb af Skype

Her lige knap et år efter, at Microsoft meddelte, at man ville købe Skype, står den nye ejer nu klar med den første Skype-app.

Det er Microsofts eget Windows Phone-styresystem, der nu får mulighed for at køre den populære IP-telefoni-tjeneste.

Windows Phone har da også i modsætning til både iOS, Android og Symbian manglet denne mulighed.

I et blogindlæg skriver Skype-chefen Derek Snyder, at app'en kører over både 3G, 4G og WiFi, ligesom alle de velkendte Skype-funktioner er tilgængelige i Windows Phone-versionen.

"Siden vi frigav beta-app'en i februar, har vi modtaget meget positiv og hjælpsom feedback, der har gjort os i stand til at forbedre app'en," skriver han.

Skype til Windows Phone kommer i første omgang til 18 forskellige sprog - dansk er et af dem.

Det er kun telefoner med Windows Phone 7.5 - også kendt som Mango - der kan køre den nye Skype-app.

Her kan du se en demonstration af Skype til Windows Phone:

Det var den 10. maj sidste, at Microsoft annoncerede, at man havde indgået en aftale med Skype om at købe det dansk-stiftede selskab for hele 44 milliarder kroner.

I starten af oktober 2011 blev købet endeligt godkendt af både de europæiske og de amerikanske konkurrence-myndigheder.

Læs også:

Her er resultatet af Microsofts milliard-køb af Skype

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    LB Forsikring

    Afdelingschef for Digital Finans

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    IT-driftskonsulent

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Everllence

    Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job