Microsoft frigiver helt ny Skype-app

Den første, nye Skype-app med Microsoft som ejer af selskabet er netop blevet frigivet.

Artikel top billede

Læs også:

Her er resultatet af Microsofts milliard-køb af Skype

Her lige knap et år efter, at Microsoft meddelte, at man ville købe Skype, står den nye ejer nu klar med den første Skype-app.

Det er Microsofts eget Windows Phone-styresystem, der nu får mulighed for at køre den populære IP-telefoni-tjeneste.

Windows Phone har da også i modsætning til både iOS, Android og Symbian manglet denne mulighed.

I et blogindlæg skriver Skype-chefen Derek Snyder, at app'en kører over både 3G, 4G og WiFi, ligesom alle de velkendte Skype-funktioner er tilgængelige i Windows Phone-versionen.

"Siden vi frigav beta-app'en i februar, har vi modtaget meget positiv og hjælpsom feedback, der har gjort os i stand til at forbedre app'en," skriver han.

Skype til Windows Phone kommer i første omgang til 18 forskellige sprog - dansk er et af dem.

Det er kun telefoner med Windows Phone 7.5 - også kendt som Mango - der kan køre den nye Skype-app.

Her kan du se en demonstration af Skype til Windows Phone:

Det var den 10. maj sidste, at Microsoft annoncerede, at man havde indgået en aftale med Skype om at købe det dansk-stiftede selskab for hele 44 milliarder kroner.

I starten af oktober 2011 blev købet endeligt godkendt af både de europæiske og de amerikanske konkurrence-myndigheder.

Læs også:

Her er resultatet af Microsofts milliard-køb af Skype

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisonen søger en SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

Københavnsområdet

Jyske Bank

IT supporter til Jyske Bank

Midtjylland

Forsvarets Efterretningstjeneste

Tekniske analytikere med forståelse for netværk

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos