Microsoft frigiver helt ny Skype-app

Den første, nye Skype-app med Microsoft som ejer af selskabet er netop blevet frigivet.

Artikel top billede

Læs også:

Her er resultatet af Microsofts milliard-køb af Skype

Her lige knap et år efter, at Microsoft meddelte, at man ville købe Skype, står den nye ejer nu klar med den første Skype-app.

Det er Microsofts eget Windows Phone-styresystem, der nu får mulighed for at køre den populære IP-telefoni-tjeneste.

Windows Phone har da også i modsætning til både iOS, Android og Symbian manglet denne mulighed.

I et blogindlæg skriver Skype-chefen Derek Snyder, at app'en kører over både 3G, 4G og WiFi, ligesom alle de velkendte Skype-funktioner er tilgængelige i Windows Phone-versionen.

"Siden vi frigav beta-app'en i februar, har vi modtaget meget positiv og hjælpsom feedback, der har gjort os i stand til at forbedre app'en," skriver han.

Skype til Windows Phone kommer i første omgang til 18 forskellige sprog - dansk er et af dem.

Det er kun telefoner med Windows Phone 7.5 - også kendt som Mango - der kan køre den nye Skype-app.

Her kan du se en demonstration af Skype til Windows Phone:

Det var den 10. maj sidste, at Microsoft annoncerede, at man havde indgået en aftale med Skype om at købe det dansk-stiftede selskab for hele 44 milliarder kroner.

I starten af oktober 2011 blev købet endeligt godkendt af både de europæiske og de amerikanske konkurrence-myndigheder.

Læs også:

Her er resultatet af Microsofts milliard-køb af Skype

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec