Microsoft frigiver helt ny Skype-app

Den første, nye Skype-app med Microsoft som ejer af selskabet er netop blevet frigivet.

Artikel top billede

Læs også:

Her er resultatet af Microsofts milliard-køb af Skype

Her lige knap et år efter, at Microsoft meddelte, at man ville købe Skype, står den nye ejer nu klar med den første Skype-app.

Det er Microsofts eget Windows Phone-styresystem, der nu får mulighed for at køre den populære IP-telefoni-tjeneste.

Windows Phone har da også i modsætning til både iOS, Android og Symbian manglet denne mulighed.

I et blogindlæg skriver Skype-chefen Derek Snyder, at app'en kører over både 3G, 4G og WiFi, ligesom alle de velkendte Skype-funktioner er tilgængelige i Windows Phone-versionen.

"Siden vi frigav beta-app'en i februar, har vi modtaget meget positiv og hjælpsom feedback, der har gjort os i stand til at forbedre app'en," skriver han.

Skype til Windows Phone kommer i første omgang til 18 forskellige sprog - dansk er et af dem.

Det er kun telefoner med Windows Phone 7.5 - også kendt som Mango - der kan køre den nye Skype-app.

Her kan du se en demonstration af Skype til Windows Phone:

Det var den 10. maj sidste, at Microsoft annoncerede, at man havde indgået en aftale med Skype om at købe det dansk-stiftede selskab for hele 44 milliarder kroner.

I starten af oktober 2011 blev købet endeligt godkendt af både de europæiske og de amerikanske konkurrence-myndigheder.

Læs også:

Her er resultatet af Microsofts milliard-køb af Skype

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S