Dansk teleboss fanget i IT Factory-sag i årevis

En tidligere TDC-direktør vil have et personligt erstatningskrav hængende over hovedet i årevis, fordi han er havnet midt i et milliard-slagsmål efter IT Factory-skandalen.

Artikel top billede

Læs også: Gammel ven: Jensby burde have opdaget bedrageriet.

Den tidligere teleboss hos TDC, Henning Børgesen, må leve med at have et erstatningskrav i millionklassen hængende over hovedet i flere år.

Årsagen er, at han sad i bestyrelsen for fupfirmaet IT Factory i en årrække. Og da selskabet kollapsede, lagde kurator i boet sag an mod Henning Børgesen, bestyrelsesformand Asger Jensby og revisorselskabet KPMG for svigt.

Asger Jensby er gået bankerot, og kurator har derfor ingen håb om penge fra den kant, mens slagsmålet med KPMG trækker gevaldigt ud.

Kurator kræver 987 millioner kroner af KPMG, der tilgengæld kræver en stribe krav prøvet ved domstolene, inden erstatningssagen overhovedet rigtigt kan komme igang.

De to bestyrelsesmedlemmer afkræves omkring 30 millioner kroner af kurator.

Men faktisk kan kurator Boris Frederiksen på det personlige plan godt se det lidt uheldige sagens forløb, set med Henning Børgesens briller.

"Vores synspunkt er, at Henning Børgesen kunne have gjort sit arbejde bedre, og derfor er det selvfølgelig hans egen skyld, hvis man skal sige det på det måde," understreger Boris Frederiksen.

"Men det er klart, at spørgsmålet omkring Børgesen nok kunne, hvis det ikke havde været en del af et større slagsmål med KPMG, været handlet af eller processet hurtigere," erkender kurator.

Kurator: Må være belastende
Ifølge papirer fra erstatningssagen, som Computerworld er kommet i besiddelse af, så mener Henning Børgesen, at Asger Jensby burde have opdaget bedrageriet i selskabet.

Men ifølge Henning Børgesen var formidlingen videre til bestyrelsen - og dermed ham - alt for ringe.

Imidlertid er opgaven for kurator Boris Frederiksen nu at kradse penge ind til de folk og virksomheder, der har tabt penge og har penge tilgode i IT Factory.

"Vi har gjort, hvad vi mener, vi kan og skal gøre rent professionelt."

"Men jeg kan godt på det personlige plan kvittere og sige, at det må være voldsomt belastende, at være en del af denne her sag for Henning Børgesen."

"Det er ikke rart," siger kurator Boris Frederiksen til Computerworld.

På nuværende tidspunkt er der ingen afslutning på sagen i syne.

Imidlertid sendes løbende i tusindvis af papirer frem og tilbage mellem sagens advokater og retten.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Henning Børgesen.

Læs også: Gammel ven: Jensby burde have opdaget bedrageriet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S