Fiberbranchen jubler: TDC taber terræn til os

Kobberkablernes tid er ved at være forbi, lyder det fra fiberbranchens talerør, Dansk Energi, der glæder sig over nye tal.

Artikel top billede

Læs også: 

Dansk fiberbranche bekymret: Får massivt baghjul

Fiber-firmaer: Mobilt bredbånd er kun et supplement

Erhvervsstyrelsen har netop fremlagt de nyeste tal fra telemarkedet. Og de tal vækker glæde hos fiberbranchens talerør, Dansk Energi.

Her lægger man nemlig vægt på oplysningerne om, at 250.000 fastnetabonnenter, altså TDC-kunder, sidste år opsagde abonnementet.  

I samme periode voksede antallet af fiberbredbåndskunder med 48.000.

"Vi står midt i et teknologiskifte. De gamle kobberkablers tid er ved at være forbi. Forbrugernes krav til lynhurtige fiberforbindelser vokser dag for dag, og der er ingen tvivl om, at mange vælger at kigge i retning af fibernet, simpelthen fordi behovet for lynhurtige, stabile fiberforbindelser er der," siger chefkonsulent i Dansk Energi, Christian Berg.

Trods den spirende optimisme er det dog ikke længe siden, at Dansk Energi var ude at bede staten om en håndsrækning for at få skub i fibersalget.  

Christian Berg afviser, at ordene skal ses som en provokation overfor TDC.

"Vi er ikke ude for at kaste med mudder. Vi kan bare konstatere, at 250.000 er et kæmpe tal. Vores vækst i fiber kommer blandt andet derfra," lyder det fra Christian Berg, som dog også må erkende, at det ikke udelukkende går tilbage for kobberkablerne.

For tallene viser også, at 17.000 nye kunder i 2011 valgte at købe bredbånd via kabel-tv.  

TDC: Vi har styr på det
Hos TDC tager man opråbet fra Dansk Energi med ro.

"Danskerne køber ikke infrastruktur, men tjenester og services, og TDC er stadigt førende på dette område - en position, som vi kun ser udbygget og styrket i de kommende år," lyder det fra René Brøchner, direktør for bredbånd, telefoni og tv i TDC Privat.

"Samtidig arbejder vi fokuseret på vores fiber-feeder strategi, hvor vi løbende lægger store mængder fiber ud i Danmark og dermed muliggør stadig højere hastigheder på tværs af alle teknologier (mobil og fastnet) og kundesegmenter."

Han tilføjer:

"TDC's position som konvergent operatør er i stigende omfang vores unikke konkurrenceparameter."

Læs også: 

Dansk fiberbranche bekymret: Får massivt baghjul

Fiber-firmaer: Mobilt bredbånd er kun et supplement

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksarkitekt til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre eller Karup

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Midtjylland

BEC Financial Technologies

Java software engineer (regular)

Region Sjælland

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S