Mobil-gigant dropper Windows Phone

Sydkoreanske LG har ikke flere smartphones med Microsofts Windows Phone på vej. Se her hvorfor.

Artikel top billede

(Foto: Chris Perrett)

Læs også:

Derfor vil Windows Phone snart give iOS baghjul

To år efter lancering: Så lillebitte er Windows Phone

Microsofts Windows Phone-styresystem er tilsyneladende ved at miste en af hardware-støtterne.

En LG-talsperson fortæller til avisen Korean Herald, at man ikke har flere Windows-smartphones på vej, men i stedet vil fokusere på Android-platformen.

"Det totale antal solgte enheder på det globale marked med Windows Phone er ikke af en betydningsfuld størrelse," lyder det fra LG.

Samtidig holder LG dog en dør lidt på klem for Microsoft ved at sige, at man har tænkt sig fortsat at udvikle inden for Windows Phone - dog uden at have nye produkter på vej.

Det er relativt hurtigt, at LG vælger at lægge afstand til Windows Phone.

Selskabet har kun en enkelt model på markedet med Microsoft-styresystemet, LG Optimus 7.

Hvem bakker op?

Der har tidligere været en del snak om, hvorvidt Microsofts tætte partnerskab ned Nokia kan få den konsekvens, at andre telefon-producenter ikke ønsker at bakke op om platformen.

For nogle måneder siden blev det dog afvist af en anden Windows Phone-støtte, HTC.

"Nokia og HTC har en fælles interesse i det her. Jeg tror på, at det nok skal blive et stærkt økosystem," sagde selskabets administrerende direktør Peter Chou på Mobile World Congress i Barcelona.

"HTC er ikke et closed minded selskab. Nokia har en masse styrke, og vi tror på, at vi kan drage nytte af hinanden."

Også Samsung bakker stadig op om Windows Phone, selvsom selskabets storsællert, Galaxy-serien, som bekendt kører Android.

Tidligere på måneden konkluderede Gartner, at Microsofts markedsandel på det globale marked var 5,6 procent ved udgangen af 2011.

Gartner venter, at markedsandelen vil være steget til 19,5 procent.

Læs også:

Derfor vil Windows Phone snart give iOS baghjul

To år efter lancering: Så lillebitte er Windows Phone

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S