Mobil-gigant dropper Windows Phone

Sydkoreanske LG har ikke flere smartphones med Microsofts Windows Phone på vej. Se her hvorfor.

Artikel top billede

(Foto: Chris Perrett)

Læs også:

Derfor vil Windows Phone snart give iOS baghjul

To år efter lancering: Så lillebitte er Windows Phone

Microsofts Windows Phone-styresystem er tilsyneladende ved at miste en af hardware-støtterne.

En LG-talsperson fortæller til avisen Korean Herald, at man ikke har flere Windows-smartphones på vej, men i stedet vil fokusere på Android-platformen.

"Det totale antal solgte enheder på det globale marked med Windows Phone er ikke af en betydningsfuld størrelse," lyder det fra LG.

Samtidig holder LG dog en dør lidt på klem for Microsoft ved at sige, at man har tænkt sig fortsat at udvikle inden for Windows Phone - dog uden at have nye produkter på vej.

Det er relativt hurtigt, at LG vælger at lægge afstand til Windows Phone.

Selskabet har kun en enkelt model på markedet med Microsoft-styresystemet, LG Optimus 7.

Hvem bakker op?

Der har tidligere været en del snak om, hvorvidt Microsofts tætte partnerskab ned Nokia kan få den konsekvens, at andre telefon-producenter ikke ønsker at bakke op om platformen.

For nogle måneder siden blev det dog afvist af en anden Windows Phone-støtte, HTC.

"Nokia og HTC har en fælles interesse i det her. Jeg tror på, at det nok skal blive et stærkt økosystem," sagde selskabets administrerende direktør Peter Chou på Mobile World Congress i Barcelona.

"HTC er ikke et closed minded selskab. Nokia har en masse styrke, og vi tror på, at vi kan drage nytte af hinanden."

Også Samsung bakker stadig op om Windows Phone, selvsom selskabets storsællert, Galaxy-serien, som bekendt kører Android.

Tidligere på måneden konkluderede Gartner, at Microsofts markedsandel på det globale marked var 5,6 procent ved udgangen af 2011.

Gartner venter, at markedsandelen vil være steget til 19,5 procent.

Læs også:

Derfor vil Windows Phone snart give iOS baghjul

To år efter lancering: Så lillebitte er Windows Phone

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse