Mobil-gigant dropper Windows Phone

Sydkoreanske LG har ikke flere smartphones med Microsofts Windows Phone på vej. Se her hvorfor.

Artikel top billede

(Foto: Chris Perrett)

Læs også:

Derfor vil Windows Phone snart give iOS baghjul

To år efter lancering: Så lillebitte er Windows Phone

Microsofts Windows Phone-styresystem er tilsyneladende ved at miste en af hardware-støtterne.

En LG-talsperson fortæller til avisen Korean Herald, at man ikke har flere Windows-smartphones på vej, men i stedet vil fokusere på Android-platformen.

"Det totale antal solgte enheder på det globale marked med Windows Phone er ikke af en betydningsfuld størrelse," lyder det fra LG.

Samtidig holder LG dog en dør lidt på klem for Microsoft ved at sige, at man har tænkt sig fortsat at udvikle inden for Windows Phone - dog uden at have nye produkter på vej.

Det er relativt hurtigt, at LG vælger at lægge afstand til Windows Phone.

Selskabet har kun en enkelt model på markedet med Microsoft-styresystemet, LG Optimus 7.

Hvem bakker op?

Der har tidligere været en del snak om, hvorvidt Microsofts tætte partnerskab ned Nokia kan få den konsekvens, at andre telefon-producenter ikke ønsker at bakke op om platformen.

For nogle måneder siden blev det dog afvist af en anden Windows Phone-støtte, HTC.

"Nokia og HTC har en fælles interesse i det her. Jeg tror på, at det nok skal blive et stærkt økosystem," sagde selskabets administrerende direktør Peter Chou på Mobile World Congress i Barcelona.

"HTC er ikke et closed minded selskab. Nokia har en masse styrke, og vi tror på, at vi kan drage nytte af hinanden."

Også Samsung bakker stadig op om Windows Phone, selvsom selskabets storsællert, Galaxy-serien, som bekendt kører Android.

Tidligere på måneden konkluderede Gartner, at Microsofts markedsandel på det globale marked var 5,6 procent ved udgangen af 2011.

Gartner venter, at markedsandelen vil være steget til 19,5 procent.

Læs også:

Derfor vil Windows Phone snart give iOS baghjul

To år efter lancering: Så lillebitte er Windows Phone

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job