Mobil-gigant dropper Windows Phone

Sydkoreanske LG har ikke flere smartphones med Microsofts Windows Phone på vej. Se her hvorfor.

Artikel top billede

(Foto: Chris Perrett)

Læs også:

Derfor vil Windows Phone snart give iOS baghjul

To år efter lancering: Så lillebitte er Windows Phone

Microsofts Windows Phone-styresystem er tilsyneladende ved at miste en af hardware-støtterne.

En LG-talsperson fortæller til avisen Korean Herald, at man ikke har flere Windows-smartphones på vej, men i stedet vil fokusere på Android-platformen.

"Det totale antal solgte enheder på det globale marked med Windows Phone er ikke af en betydningsfuld størrelse," lyder det fra LG.

Samtidig holder LG dog en dør lidt på klem for Microsoft ved at sige, at man har tænkt sig fortsat at udvikle inden for Windows Phone - dog uden at have nye produkter på vej.

Det er relativt hurtigt, at LG vælger at lægge afstand til Windows Phone.

Selskabet har kun en enkelt model på markedet med Microsoft-styresystemet, LG Optimus 7.

Hvem bakker op?

Der har tidligere været en del snak om, hvorvidt Microsofts tætte partnerskab ned Nokia kan få den konsekvens, at andre telefon-producenter ikke ønsker at bakke op om platformen.

For nogle måneder siden blev det dog afvist af en anden Windows Phone-støtte, HTC.

"Nokia og HTC har en fælles interesse i det her. Jeg tror på, at det nok skal blive et stærkt økosystem," sagde selskabets administrerende direktør Peter Chou på Mobile World Congress i Barcelona.

"HTC er ikke et closed minded selskab. Nokia har en masse styrke, og vi tror på, at vi kan drage nytte af hinanden."

Også Samsung bakker stadig op om Windows Phone, selvsom selskabets storsællert, Galaxy-serien, som bekendt kører Android.

Tidligere på måneden konkluderede Gartner, at Microsofts markedsandel på det globale marked var 5,6 procent ved udgangen af 2011.

Gartner venter, at markedsandelen vil være steget til 19,5 procent.

Læs også:

Derfor vil Windows Phone snart give iOS baghjul

To år efter lancering: Så lillebitte er Windows Phone

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Københavnsområdet

Jyske Bank

Cloud Sikkerhedsarkitekt

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job